Українці в Італії молилися за мир під час прощі до м. Барі

6 грудня 2022, 14:44 211

4 грудня українські громади Апостольського екзархату в Італії здійснили прощу до базиліки Святого Миколая, що в м. Барі. Близько тисячі прочан разом із духовними провідниками зібралися в базиліці, зведеній для зберігання мощів святителя Миколая, перенесених із м. Мир Лікійських, щоби просити миру для України.

Українці в Італії молилися за мир під час прощі до м. Барі

Проща розпочалася Архиєрейською Божественною Літургією, яку очолив владика Діонісій Ляхович, апостольський екзарх для українців-католиків візантійського обряду в Італії, у співслужінні з о. д-ром Теодосієм Романом Гренем, ЧСВВ, протосинкелом екзархату, й екзархальними священниками: директором відділу «Мігрантес» і ректором собору Святої Софії у Римі о. Марком Семегеном, директором Карітасу о. д-ром Володимиром Медвідем (Каттоліка), директором відділу Душпастирства молоді о. Святославом Титуляком (Латіна), протопресвітером Неаполітанського деканату о. Ігорем Стусом (Помпеї), протопресвітером Міланського деканату о. Василем Марчуком (Бергамо) о. Олегом Григорцем (Барі), о. Василем Кулиняком (Кротоне), о. Ігорем Данильчуком (Казерта), о. Тарасом Звіром (Ламеція Терме), о. Ігорем Горішним (Аверса), о. Володимиром Люпаком (Піза), о. Любомиром Костюком (Рим), о. Володимиром Крамаром (Неаполь), о. Іваном Борином (Салерно), о. Тарасом Зубом (Неаполь), о. Мар’яном Лемчуком (Капуа), о. Максимом Колодчаком (Нола).

«Ми прийшли сюди, щоби просити допомоги у святого Миколая. Сьогодні маємо нагоду відновити нашу традицію грудневої прощі до святого в цей постпандемійний час. Святий Миколай перебуває разом із нами через свої мощі тут. Він близький для українського народу», — такими словами розпочав проповідницьке слово владика Діонісій Ляхович.

За словами єпископа, дуже багато українців та українських храмів названі на честь цього святого. Він зауважив, що ми, українці, інколи вшановуємо чудотворця більше за інших святих.

photo 2022 12 05 10.45.57

Владика нагадав, що cвятий Миколай народився у ІV столітті в Малій Азії і брав участь у Нікейському соборі 325 року, коли засудили аріанізм. Чудотворець був похований і його мощі зберігалися в м. Мирах Лікійських. Однак 1087 року моряки привезли їх до м. Барі.

photo 2022 12 05 10.45.50

У тропарі на Свято перенесення мощів святого Миколая до Барі є такі слова: «Настав день світлого торжества, і місто Барі радується, і з ним вселенна вся веселиться піснями та співами духовними. Сьогодні священне торжество перенесення чесних і многоцілющих мощей святителя й чудотворця Миколая, як сонце незаходиме, возсіяло світлосяйним промінням та відганяє темряву спокус і бід від тих, що з вірою взивають: "Спасай нас, як заступник наш великий, Миколаю"».

photo 2022 12 05 10.45.59

На думку апостольського екзарха, основними чеснотами святого була доброта й чуйність серця, що виявлялися у справах милосердя. «Він мав серце дуже відкрите для Божої любові і милосердя. Відкрите настільки, що робив чуда та йшов назустріч потребуючим. Тому він був чудотворцем за життя, а ще більше — після смерті. Сподіваємося, що святий Миколай допоможе нам пережити трагедію в Україні, родинах, коли наші сини, дочки перебувають на війні, віддаючи своє життя заради Батьківщини і нас. Вони вмирають, аби ми могли жити», — наголосив владика Діонісій.

photo 2022 12 05 10.46.52

При цьому єпископ зауважив: «Одного разу я тут запитав: чи вірите у святого Миколая? Напевно, я поставив неправильне запитання. Бо не так важливо вірити в нього, як у любов, у яку повірив він. Нам необхідно повірити в Божу любов, милосердя, доброту, істину, світло, яке потрібно нам, бо тепер в Україні панує темрява. Ракети руйнують енергетичну систему, щоб ми мерзли і перебували в темноті. Тому нам треба віднайти духовне світло для особистого життя. І святий Миколай є прикладом того, як прийняти Божу любов і милосердя, світло, щоб ми могли подолати зло, яке є в нас і серед нас», — звернувся він до прочан.

photo 2022 12 05 10.46.54

Апелюючи до євангельського уривка про нерозумного багача, тобто до його монологу зі самим собою, єпископ наголосив: «Концентрування на своєму "я" робить те, що особа не бачить інших людей і стає звіром, апокаліптичною бестією, яка сьогодні може зруйнувати весь світ».

photo 2022 12 05 10.46.01

Наприкінці він закликав вірних за прикладом святого Миколая повірити в силу Божої любові і милосердя, щоб «ми, роблячи маленькі чуда, зціляли рани, могли сказати добре слово, потішити».

photo 2022 12 05 10.46.58

Після Богослужіння протосинкел о. Теодосій Р. Грень, ЧСВВ, від імені владики та всього духовенства подякував присутнім за те, що прибули на прощу, незважаючи на дощ і негоду, які спостерігалися цими днями в Італії. «Сьогодні ми повинні застановитися над тим, чим є проща. Це — крокування разом з іншими людьми. Кожен із нас пройшов певний шлях: хтось із далекого Бергамо, хтось із Каттоліки, хтось ближче проживає, але також серед ночі або вранці мусів зробити певну жертву, аби прибути сюди. Проща — це завжди зусилля, труд… Ми в цьому храмі сьогодні просимо про мир, щоб наших захисників не залишав дух надії та відваги», — сказав він.

photo 2022 12 05 11.14.34

Отець Олег Григорець, настоятель місцевої української громади в Барі, подякував священникам, які «щедро привезли дар паломників до цього святого місця».

«Кожен із нас прагне отримати подарунок від святого Миколая, і він його отримає. Бо Миколай — чудотворець, а ви до нього приїхали, тож він обов’язково сповнить те, чого бажаєте», — сказав священник. Протосинкел екзархату подякував душпастирю за служіння на цих теренах, за те, що не шкодує часу, здоров’я, щоби бути поруч із тими, хто потребує священничої опіки.

photo 2022 12 05 11.14.41

Після цього у крипті базиліки паломники помолилися Акафіст до святого Миколая, під час якого приступили до мирування і приклалися до мощей чудотворця.

за матеріалами Апостольського екзархату для українців-католиків візантійського обряду в Італії