Українська Греко-Католицька Церква

Патріарший собор Воскресіння Христового в КиєвіПатріарший собор Воскресіння Христового в Києві

Українська Греко-Католицька Церква (УГКЦ) — Східна Католицька Церква, яка перебуває в повній єдності з Апостольським Престолом. За кількістю своїх вірних (понад п’ять з половиною мільйона) вона є найбільшою у світі з усіх 23 Східних Церков у католицькій спільноті та другою після Латинської Церкви. Її очолює Верховний Архиєпископ Києво-Галицький Блаженніший Святослав. УГКЦ, за чинним законодавством Католицької Церкви, — Церква свого права (Ecclesia sui juris). У неї є власний обряд, який походить із Константинопольської традиції, та вона зберігає літургійну, богословську, духовну і дисциплінарну спадщину цієї традиції в культурі та історичних обставинах свого народу. Як одна з частин давньої Київської Церкви, УГКЦ прагне відновлення її первісної єдності. У суспільному і громадському житті своїх вірних обстоює право українського народу на свою незалежну соборну державу та становлення в ній зрілого громадянського суспільства; реалізує велику кількість благодійних і громадських проєктів в Україні та поза її межами.

УГКЦ має безперервну ієрархічну спадкоємність від часу офіційного Хрещення Русі-України та становлення на її території церковної структури. Новий період у її багатовіковій історії розпочинає 1596 рік, коли в Бересті (тепер Білорусь) на церковному Соборі було проголошено відновлення повної єдності з Римським Престолом. Ця подія ввійшла в історію під назвою «Берестейська унія».

Згідно з угодами Берестейської унії, богослужіння, церковна організація й обряди в Унійній Церкві залишилися такими, якими були до унії. Церква підпорядкувалася Папі Римському та прийняла католицькі догмати про сходження Святого Духа від Отця і Сина (filioque) та про чистилище, які в ті часи становили головні розбіжності між Православною та Католицькою Церквами.

Унаслідок трьох поділів Речі Посполитої Київську митрополію Греко-Католицької Церкви було розділено на дві частини: на землях, що відійшли до Російської імперії, унію в 1838 році ліквідували. Проте Австрійська імперія проводила політику сприяння унійним процесам, тому що УГКЦ відігравала консолідаційну роль в українському суспільстві та сприяла розвитку культурно-освітнього життя.

Розквіт УГКЦ припадає на XIX століття. Провідною постаттю греко-католицького руху в першій половині ХХ століття був львівський митрополит Андрій Шептицький. Із встановленням радянської влади на західноукраїнських землях влада офіційно ліквідувала УГКЦ — і Церква існувала лише в підпіллі. Аж у 1989 році, за горбачовської перебудови, УГКЦ вийшла з підпілля.

27 червня 2001 року під час апостольського візиту в Україну папа Іван Павло ІІ проголосив 28 осіб блаженними Церкви. Це єпископи, священники, монахи й монахині та один мирянин, більшість із яких зазнали страждань і прийняли мученицьку смерть за віру в часи комуністичного та нацистського переслідувань.

Серед найбільш знакових постатей УГКЦ є Митрополит Андрей Шептицький (1865–1944), Патріарх Йосиф Сліпий (1892–1984) та Блаженніший кардинал Любомир Гузар (1933–2017).

Митрополит Андрей ШептицькийМитрополит Андрей Шептицький

Патріарх Йосиф СліпийПатріарх Йосиф Сліпий

Блаженніший Любомир ГузарБлаженніший Любомир Гузар

УГКЦ завжди значну увагу приділяла освіті та вихованню молоді. У минулому Церква була головним носієм освіти серед українців. Одразу після її виходу з підпілля було відновлено діяльність багатьох церковних навчальних закладів. Нині УГКЦ має десять єпархіальних і між’єпархіальних духовних семінарій, половина з яких розташовані на терені України. Одним із найвідоміших навчальних закладів УГКЦ є Український католицький університет у Львові, який щороку збільшує кількість своїх студентів.

Найвищим керівним органом Церкви є Синод Єпископів УГКЦ, до складу якого входять 43 єпископи з 11 країн світу. Синод Єпископів є найвищим законодавчим, судовим і керівним органом Церкви. Основним принципом синодального устрою є колегіальність.

У наш час знаковими стали Синоди Єпископів УГКЦ 2002 року, учасники якого однодушно підтвердили курс на утвердження патріаршого устрою УГКЦ, та 2004-го, який прийняв рішення про повернення осідку Глави УГКЦ до Києва. За словами Блаженнішого Святослава, сьогодні наша Церква крок за кроком прямує в розбудові своїх структур до патріархату.

Головним храмом УГКЦ є Патріарший собор Воскресіння Христового у Києві.