У Львівській духовній семінарії молитовно відсвяткували 240-річчя від заснування

2 грудня 2023, 23:42 280

У суботу, 2 грудня, урочистою Архиєрейською Божественною Літургією Львівська духовна семінарія Святого Духа УГКЦ молитовно відзначила 240-річчя від заснування.

Очолив Літургію архиєпископ і митрополит Львівський владика Ігор Возьняк. Із ним співслужили: єпарх Стрийський владика Тарас Сеньків, єпископ-помічник Стрийської єпархії владика Богдан Манишин, єпископ-помічник Львівської архиєпархії владика Володимир Груца, отці-ректори семінарій УГКЦ та духовенство Львівської архиєпархії.

У проповіді митрополит Ігор подякував усім причетним до функціонування семінарії архиєреям, ієреям, викладачам, вихователям, професорам УКУ й інших навчальних, виховних та опікуючих закладів.

Владика зауважив, що нелегко було тим, кого закликав Ісус до проповідування слова Божого, покинути свої звички, прив’язання тощо. Особливо — відректися своєї волі, щоб чинити Господню волю. «І коли перенесемося своїми думками, — каже він, — до нашої реальності, до виховання та навчання в семінарії, необхідно буде чимало від чого відректися, щоб гідно виконувати волю Бога».

«Ісус кличе нас подібно, як звертався до покликаного, щоб стежив за ним та сповіщав Боже Царство. Ми не повинні шукати вигоди, бо Ісус вказав на лисиць та птахів, які мають свої місця перебування, а Божий Син не мав де голови приклонити. Коли нас тиснутимуть невигоди, траплятиметься недоля, то пригадуймо слова Христові, що Він про нас пам’ятає. Може бути й гірше, як передбачав Господь: „А перед цим усім накладуть на вас свої руки і переслідуватимуть, видаючи в синагоги та в’язниці; поведуть вас до царів і володарів через моє ім’я“ (Лк 21,12). За вірність імені Господньому приходиться й строгі випробування перенести! Усе з любові до Господа та задля Небесного Царства!» — сказав митрополит Ігор.

«За 240 років існування Львівської семінарії Святого Духа відбувалися різні події, навіть її ліквідація, яку вчинили представники радянської влади, зрештою, безбожної. Цісар Йосиф ІІ заснував у Львові семінарію 30 серпня 1783 року — і такі часи були. Тоді семінарія була призначена для навчання семінаристів із Галичини, Закарпаття, Пряшівщини, Крижевецької єпархії (Югославія), Семигороду та Хорватії. У ній навчався відважний семінарист, згодом священик Маркіян Шашкевич. Тут виховувалися та здобували знання священномученики, яких Церква визнала блаженними, а святий папа Іван Павло ІІ проголосив їхню вірність Христові до кінця життя», — пригадав історію семінарії архиєрей.

«Ректорами цієї семінарії, — продовжив проповідник, — були різні непересічні особи: пізніший галицький митрополит Антін Ангелович, отець Іван Лаврівський та інші. До цієї семінарії причетні праведний митрополит Андрей Шептицький та святої пам’яті патріарх Йосиф. Нею опікувався в часи підпілля архиєпископ Володимир Стернюк, згодом, святої пам’яті архиєпископи Іван-Мирослав Любачівський та Любомир Гузар. У ближчі часи ректорами ставали: отець доктор Прах Богдан, отець Фредина Микола та отець доктор Святослав Шевчук, теперішній Глава нашої Церкви. На сьогодні провід семінарії очолює отець доктор Ігор Бойко. Більше та детальніше почуємо в доповідях, які прозвучать сьогодні».

«Усім висловлюю глибоку вдячність, що стали душею цього духовного закладу. А заснулим архиєреям та ієреям вічна та праведна пам’ять! Дякую нашим викладачам, вихователям, професорам УКУ та інших навчальних, виховних та опікуючих закладів! … Висловлюю подяку братам-семінаристам, які розуміють стан свого покликання та велику відповідальність перед Богом! Хай Господь усіх благословить, надихає до гідного християнського життя, а нам дає дар прийняти це і впровадити у своє життя! Боже, Святий Духу, бережи спільноту своєї семінарії! Пресвята Богородице, рятуй нас!» — сказав на завершення проповіді митрополит Ігор.

Продовжилися урочистості святковою Академією та фестивалем октетів греко-католицьких семінарій з Києва, Тернополя, Івано-Франківська, Дрогобича та Василіанського інституту вищих богословських студій.

У межах урочистої академії присутні прослухали три доповіді про розвиток семінарії упродовж 240 років і дізналися візію на майбутнє. Із ґрунтовними доповідями виступили: Олег Турій, директор Інституту історії Церкви Українського католицького університету, отець Василь Гаранджа, докторант УКУ, отець доктор Ігор Бойко, ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа.

Відзначення заснування розпочалося 1 грудня Великою вечірнею в архикатедральному соборі Святого Юрія, яку очолив архиєпископ і митрополит Львівський Ігор. Після цього семінаристи та священники пішою молитовною ходою зі свічками в супроводі єпископа-помічника Львівської архиєпархії владики Володимира вирушили до історичної будівлі Генеральної семінарії у Львові — площі перед Музеєм Русалки Дністрової. Там владика Володимир звершив Панахиду за всіма спочилими ректорами, викладачами та семінаристами.