Патріарший паломницький центр УГКЦ евакуював уже майже 6000 осіб
З перших днів повномасштабного вторгнення росії на територію України Патріарший паломницький центр УГКЦ розпочав змінювати свою діяльності та служіння. У цьому він заручився підтримкою Патріаршої фундації «Мудра справа» і небайдужих добродіїв. 6 травня минулого року, у день Святого великомученика Юрія Побідоносця, до місць великого скупчення переселенців відправився перший автобус для допомоги людям в евакуації та поселення у більш безпечних регіонах держави.
Із кожною евакуацією людей Патріарший паломницький центр УГКЦ вдосконалював свої послуги та звертав увагу на потреби людей, намагаючися ефективно на них реагувати. Загалом минулого року загальний кілометраж евакуаційних подорожей сягнув 195 570 км. Цього ж року автобуси центру вже подолали 36 900 км. Отож разом — 232 470 км. Більшість евакуацій, як уже було зазначено, відбувалися із місць скупчення переселенців у Херсонській, Запорізькій, Миколаївській, Донецькій, Дніпропетровській областях.
Проте набагато важливішим показником, аніж подоланий шлях, є люди, яким вдалося послужити і допомогти у скрутну хвилину життя. З травня по грудень 2022 року — 5199 осіб, у 2023–708 осіб, а всього 5907 осіб. А це — майже 6000 осіб!
Під час евакуацій організатори також дбали про найважливіші потреби людей. За словами заступниці голови Патріаршого паломницького центру УГКЦ Альбіни Бриліантової, часто люди потрапляли в евакуаційні автобуси без жодних речей, нерідко — з невеликою сумочкою через плече, а деколи — лише з документами. Тому організатори, відповідаючи на цей виклик, одразу взялися за забезпечення їжею, питтям, гігієнічними наборами й іншими речами першої необхідності.
Проте команда Патріаршого паломницького центру не зупиняється лише на евакуації. Адже надалі люди потребують помешкання у нових для них місцях. Саме тому команда взялася за розселення в Україні загалом 1085 осіб (18 % від загальної кількості тих, хто подорожував). Поселення відбувалися через мережу шелтерів у Львові та Львівській й Івано-Франківській областях. До неї увійшли осередки Благодійного фонду «Карітас», монастирі та релігійні доми монаших чинів і згромаджень, реколекційні доми єпархій та екзархатів УГКЦ. Також залучали людей до програм поселення наших партнерів за кордоном, переважно в Польщі. Всі інші направлялися до родичів чи не потребували прихистку, бо дбали за це самостійно.
Розповідаючи про продовження евакуацій 2023 року, Альбіна Бриліантова зазначає, що в березні команда почала давати в автобусі продуктово-гігієнічний дорожній набір для евакуйованих від Патріаршої фундації «Мудра справа». За словами співрозмовниці, до нього входить водичка, м’ясна консерва, готова до споживання каша, суп, який можна залити окропом на заправці, згущене молоко, печиво, солодкий батончик, розчинна кава у стіках, зубна паста і щітка, шампунь, вологі серветки та паперові хустинки, одноразові прибори.
«В автобусі існує правило не смітити і не вживати їжу під час руху. За велику кількість евакуацій ми вже випрацювали зупинки що 3–4 години, де можна скористатися санітарними кімнатами, а також поїсти. Минулого року була можливість забезпечувати автобус готовими порціями від „World Central Kitchen“ із Запоріжжя, за що дуже вдячні партнерам. Зараз дорогою з Херсона робимо довшу зупинку для обіду в недорогій придорожній їдальні, але щоразу бачимо людей, особливо літніх, які не можуть собі дозволити щось придбати. Тому склали такий роздатковий набір, який покриває найперші потреби евакуйованих в їжі і гігієні, а також стане в нагоді, якщо вони рухаються далі, ніж Львів чи навіть за кордон, і їхній шлях триватиме кілька діб», — каже Альбіна Бриліантова.
Дорогою з Донбасу евакуйованих осіб пригощає обідом «Карітас-Дніпро».
Окремим служінням Патріаршого паломницького центру в періоди відсутності евакуаційних рейсів є духовно-реабілітаційні поїздки у святині Заходу України для внутрішньо переміщених осіб, які мешкають у церковній мережі шелтерів. Загалом у цих духовних подорожах уже взяло участь 910 осіб.
Не так давно, 21 березня 2023 року, Патріарший паломницький центр УГКЦ повідомив про відновлення духовних паломництв по Україні та за кордон. Проте, за словами учасників команди центру, вони не відмовляються від свого першочергового служіння для найбільш потребуючих і за потреби знову вирушають в евакуаційні рейси.
Департамент інформації УГКЦза матеріалами пресслужби Патріаршої фундації «Мудра справа»