Близько тисячі українців в Італії взяли участь у Різдвяній прощі до Риму

27 грудня 2021, 12:54 11

У неділю, 26 грудня 2021 року, близько тисячі вірних Апостольського Екзархату в Італії взяли участь у національній Різдвяній прощі до Папської Базиліки Санта Марія Маджоре у Римі, під головним престолом якої знаходяться ясла, у яких був покладений новонароджений Спаситель. Характерною особливістю цього паломництва було те, що воно відбулося у другий день після празника Різдва Христового, яке цього року усі громади Апостольського Екзархату вперше відзначали за григоріанським календарем.

Близько тисячі українців в Італії взяли участь у Різдвяній прощі до Риму

Центром прощі стала Архиєрейська Божественна Літургія, яку очолив Апостольський Екзарх Преосвященний Владика Діонісій Ляхович. Після урочистої процесії духовенства, з привітальним словом до прочан звернувся Протосинкел Екзархату о. д-р Теодосій Р. Грень, ЧСВВ, який заохотив їх у сьогоднішні нелегкі часи з надією у серці завжди пригадувати слова величного гімну «З нами Бог»:

«З нами Бог, розумійте, народи, і покоряйтеся, бо з нами Бог!», — саме ці слова молитви ми підіймали до небес в навечір’я Христового Різдва під час Великого Повечір’я. Сьогодні, коли людство переживає кризу пандемії, яка, здавалось би, не планує завершуватись, коли над нашою Батьківщиною Україною нависла ще більша загроза масштабної війни і неприховане вторгнення ворога, який зібрав свої війська біля наших кордонів, коли сумніви щодо кращого завтра намагаються прокрастись у глибінь наших сердець, нам, як ніколи, потрібно почути серцем і душею ці важливі слова молитви: «З нами Бог…!!!» Празник Різдва Ісуса Христа, який ми так урочисто щороку святкуємо, має на меті пригадати нам про те, що зло не має останнього слова, що ми не є сиротами на цій землі, адже з нами Бог — Емануїл».

Відтак, отець-Протосинкел побажав присутнім, щоби новонароджений Спаситель благословив кожну людину, аби «нам ніколи серед жодних наших труднощів і випробувань не забракло міцної надії на те, що Він є завжди з нами та нас постійно огортає Своєю любов’ю і покровом, що Він, це маленьке Немовля, є Предвічним і Всемогутнім Богом, Який єдиний керує Вселенною!»

Насамкінець, о. Теодосій запросив вірних під час святкової Літургії молитися у наміренні «миру у світі, зокрема, за припинення війни в Україні, за одужання поранених та хворих від смертоносної інфекції Ковіду, за припинення пандемії, та за те, аби в наших серцям ніколи не забракло надії на Господа Бога!»

Відтак, після слів привітання Протосинкела розпочалась Свята Літургія. У молитві разом з Апостольським Екзархом взяли участь: Канонік Папської Базиліки Санта Марія Маджоре Преосвященний Владика Іриней Білик, Протосинкел Екзархату о. д-р Теодосій Р. Грень, ЧСВВ, душпастирі громад з різних куточків Італії, представники чернечих та студентських інституцій, а також численні вірні.

Святкове богослужіння супроводив мелодійним співом квінтет «Adoro» з м. Івано-Франківська.

Скеровуючи до українських мігрантів слова роздумів над Євангельським уривком від святого Матея, Владика Діонісій зазначив, що Пресвята Родина також була змушена зазнати долі скитальців, втікати до Єгипту, аби зберегти життя Божому Дитяті:

«Святе Євангеліє від Матея розповідає нам сьогодні про Пресвяту Родину, а саме про те, як Йосиф з Марією та Ісусом змушені втікати до Єгипту, бо Ірод злосливий, як співаємо в наших колядках, хоче вбити Ісуса. Ангел з’являється у сні Йосифові і каже: „Бери дитятко та його матір і втікай у Єгипет, бо Ірод хоче його вбити“. Пресвята Родина мусить утікати. Ви напевне добре знаєте, що це означає втікати, їхати у далекий, незнаний та невідомий край, де розмовляють іншою мовою, де панує відмінна культура та інші звичаї. Отже, Марія, Йосиф та Ісус все це відчули на собі, вони були втікачами, біженцями, чужинцями. Відчули на собі переслідування злосливого Ірода, негаразди чужого краю, не маючи де голови приклонити».

За словами єпископа, подібно до історії Ісуса, Марії та Йосифа, також історія християнського життя кожного з нас сповнена драматичних моментів випробування, непевності та болю:

«Наше християнське життя не ідилія, не романтика, але проходить через різні переживання, випробування, темні ночі, кризи і життєві пустелі. Така ситуація трапилась із Пресвятою Родиною, так стається впродовж цілої історії людства, та продовжує траплятись також і в нашій особистій історії» — підкреслив Апостольський Екзарх.

Однак, Владика заохотив присутніх під час випробувань не втрачати надії, адже ми не є самі, але довірені проводу Божого Духа: «Ми не залишені самі! З нами Бог! Дух Божий нас провадить, Він провадить нашу історію! Отож не біймося! Крокуймо вперед з вірою, надією та любов’ю!

Ми не самі! Ми йдемо разом як Церква, як Екзархат, як спільнота, як брати і сестри, вірні та душпастирі разом, слухаючи один одного, підтримуючи один одного, серед взаємного і щирого спілкування, під проводом того ж Святого Духа, Який провадив Пресвяту Родину», — підсумував Архиєрей.

Після закінчення богослужіння отець-Протосинкел подякував усім, хто долучився до організації паломництва, а також прочанам, які прибули до Риму, подолавши немалу відстань з різних куточків Італії. «Дорогі брати та сестри, нехай новонароджене Немовля, Предвічний Бог, наповнить серця кожного із нас миром, теплом, родинним затишком та гармонією, підсилить нашу віру у Нього, скріпить нас у надії на Його допомогу та підтримку і помножить у нас любов до Нього і наших ближніх! Радісних вам і благословенних свят Христового Різдва!» — побажав на завершення о. Теодосій.

Незважаючи на дощову погоду, святкування Христового Різдва продовжилося спільною українською колядою, під проводом священників та музичних гуртів з України, на площі Есквіліно (Piazza dell’Esquilino) перед Базилікою Санта Марія Маджоре.

за матеріалами Відділу комунікації Апостольського екзархату в Італії