Блаженніший Святослав: «Молитва — це простір зцілення й обміну дарами»
Молитва — це не якась заучена мантра чи якісь заклинання, яким ми хочемо примусити Бога чинити нашу волю. Молитва — це простір обміну дарами. Ми б сьогодні сказали, що це простір зцілення людини. Це — момент, коли Бог слухає людину, приймає її і хоче їй щось дати. Про це під час Літургії у монастирі сестер Пресвятої родини у Львові в неділю про митаря та фарисея наголосив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.
![Блаженніший Святослав: «Молитва — це простір зцілення й обміну дарами»](/pub/images/9aed06882d38eaa2.jpg)
Пояснюючи уривок зі Святого Письма про митаря та фарисея, Глава УГКЦ зіставив молитву до Господа митаря та фарисея, зазначивши, що «фарисей прийшов молитися, бо так треба, бо так приписує закон», «він не зіставляє себе, свого серця з Богом, але начебто в тій молитві засуджує інших людей. На фоні грішника він почуває себе праведником».
Натомість митар, за словами проповідника, «поводиться цілком по-іншому». «Він не молиться, тому що треба. Він молиться, бо його серце болить. Він молиться із глибокої своєї внутрішньої потреби, того крику його серця за Богом, бо його гріхи обтяжують. Він більше не може жити з тим тягарем», — зазначив Глава Церкви.
Читайте також:
Проповідь Блаженнішого Святослава у неділю Митаря і фарисея в монастирі Згромадження сестер Пресвятої родини у Львові
«Він розуміє, що Бог усе про нього знає, перш ніж він уста відкриє, Бог бачить його серце. Тому він духовним зором не дивиться на інших людей, але вглядається у глибину Божого милосердя. То не уста, а серце його кричить: „Боже, будь милостивим до мене, грішного“», — розтлумачив Предстоятель.
Він додав, що «з фарисеєм Господь Бог нічого не міг вдіяти, нічого йому не міг дати, бо він, властиво, Бога ні про що не просив. Той, хто вважає себе всезнаючим, досконалим, ніколи не сприйме, що він ще чогось потребує, бо сам усе отримав».
«Бідний митар отримав від Бога все, навіть більше, ніж просив. Закінчується Євангеліє словами, що саме цей митар пішов додому виправданий, а фарисей — засуджений», — константував Глава УГКЦ.
Блаженніший Святослав зауважив, що «плід нашої молитви може бути навіть неочікуваним для нас. Ми навіть не думаємо, що можемо молитися на власне засудження. Ми часом дуже фамільярно поводимо себе з Богом, але Господь Бог завжди слухає людину і відповідає на молитву».
Відтак проповідник розповів про пам’ятку ранньохристиянської літератури невідомого автора ІІ століття, де автор описує різні види покори людини.
«Для того, щоби зростати в будь-якому людському нашому ділі, житті, потрібно бути покірним. Коли хтось хоче вилікуватися, мусить признати, що він хворий, і має мати покору слухати свого лікаря, прийняти ті ліки, поради, приписи, які лікар йому припише. Інакше він ніколи не стане здоровим», — пояснив Блаженніший Святослав.
Також, за його словами, «існує покора учня. Учень мусить визнати, що він чогось не знає. Мусить визнати, що учитель знає від нього більше. Лише тоді той вчитель зможе чогось учня навчити. Той, хто вважає, що „всі розуми поїв“, ніколи нічого у своєму житті вже більше навчитися не зможе».
«Подібно і в моральному житті: коли хтось думає, що він уже остаточно правий, із ним нема ніякого діалогу та дискусії. У людських стосунках також для того, щоби зростати, потребуємо покори. Коли людина у своїй покорі стоїть перед Богом і бачить свою неміч, лише тоді Господь, як найвищий лікар душ і тіл, може її зцілити», — наголосив Глава УГКЦ.
«Слухаючи Боже слово, не шукаймо жодного перед Ним виправдання. Дозвольмо нашому серцю до Бога промовляти не якимись зовнішніми формулами, але отим найглибшим, про що наше серце сьогодні плаче до Бога. Як бачимо, що хтось грішить довкола нас, не радіймо його гріхами, як це робив фарисей, але плачмо над його грішністю разом із Богом. Тоді побачимо, що Господь Бог нам із вами дасть усе те, чого просимо на спасіння», — закликав Предстоятель.
«Сьогодні, стоячи тут разом перед Божим обличчям, просімо: Господи, Ти знаєш глибину серця кожного з нас. Ти знаєш про мене і про всіх тут присутніх більше, ніж ми самі знаємо про себе. Боже, Ти бачиш сьогодні рани, сльози, голосіння України. Боже, будь милосердним до нас. І будьмо певні, що наша молитва буде вислухана, а ми сьогодні повернемося додому, сповнені силою Божого милосердя», — запевнив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.
Департамент інформації УГКЦ