Життя українця в інформаційному просторі в часі війни: загальна картина, перспективи, поради

15 вересня 2022, 13:32 123

30 серпня на «Живому телебаченні» та радіо «Воскресіння» у програмі «Бути певним у непевному завтра» своїми думками та роздумами поділився диякон Михайло Квасюк, голова пресслужби Львівської архиєпархії УГКЦ. Він розповів про працю та реалізовані проекти пресслужби, а також поділився своїми міркуваннями про важливість інформаційного середовища в часі повномасштабної війни.

У червні 2022 року диякон Михайло Квасюк очолив пресслужбу Львівської архиєпархії УГКЦ. За цей час пресслужбі вдалося реалізувати кілька цікавих проєктів, зокрема сформувати команду, зняти відеосюжети про медичне капеланство та фільм про архиєпископа і митрополита Львівського Ігоря Возьняка з нагоди його 70-ліття. Диякон Михайло розповідає, що знання про церковні комунікації, отримані під час навчання у Папському університеті Святого Христа, стали для нього доброю основою у праці керівника пресслужби, а досвід навчання в Римі — серці Католицької Церкви — безцінним. «Важливо є насправді знати, куди Господь веде тебе, йти з Богом, відчувати інертність Слова Христового і Його виконувати», — те, що на його думку є першочерговим в інформаційному середовищі.

Говорячи про те, як працювати з інтернет-ресурсами, диякон Михайло поділяє їх на якісний та шкідливий контент і стверджує, що вони обидва приносять прибуток. Тому ведеться інформаційна конкуренція, часто нездорова, оскільки мозок людини запам’ятовує першу інформацію, яку дізнався від того чи того джерела. Важко згодом переконати у правдивості інформації людину, яка натрапила на фейкове та маніпулятивне джерело. Також, на його думку, сьогодні великий вплив на українському інформаційному полі відіграють соціальні мережі, зокрема фейсбук, яким потрібно вміти користуватися: «Фейсбук для України — це досить суттєва інформативна площина. Навіть у 2019 році було проведено таку статистику, що 67 відсотків людей довіряють фейсбук-сторінці більше, ніж телебаченню чи іншим якимось видам передавання інформації. Але чому? Мені було цікаво, і я зрозумів таку річ, що нічого не змінилося. Ми, українці, любимо ділитися один з одним, радитися та довіряти тому, що сказав мені мій знайомий. Ця така довіра один до одного є дуже добрим моментом. Але використовується на площадці фейсбук-спільноти досить негативно. Там є дуже велика маніпуляція, тому що інформація підкріплена не фактами, а приватними думками, які часто є не надійним джерелом інформації, а поганим досвідом когось. Тому дуже важливо це вміти бачити». Також диякон Михайло зауважує, що фейсбук має особливий принцип роботи до персонального споживача, і порадив, як не загубитися у його просторах: «Я думаю, що варто сконцентруватися на певній інформаційній гігієні. Це важливо, тому що допоможе захистити себе, особливо в час війни. Ми відчуваємо, що ведеться інформаційна боротьба. Вона є і буде, тому що дієва та ефективна. Вона впливає на маси і на хід подій в суспільстві». Існують кілька критеріїв на які слід звернути увагу:

1. Подача інформації з двох сторін (зі сторони журналістської редакції і зі сторони очевидців або організаторів певної події).
  2. Не робити поспішних висновків з першої публікації (почекати на більш розлогу подачу інформації).
  3. Переконайтеся у достовірності інформації через посилання на першоджерела.
  4. Відокремлювати факти від приватних коментарів.
  5. Якщо це аналітика — повинен відчуватися простір у власному висновку, а не нав’язливій позиція автора. Насамкінець диякон радить слухачам: «Починати початок дня і кінець дня з Богом, який є початком і кінцем всього і нашого дня теж. Хай Добра новина (Євангеліє) буде орієнтиром нашого дня, а не швидкоплинність новин із сайтів і фейсбук сторінок. З Богом, тобто у молитві».

Роздумуючи над темою достовірності інформації, диякон Михайло зазначає, що важливо не розсіюватися в ній, адже кількість не впливає на якість, а також потрібно відчувати, чи джерела інформації допомагають «бути обізнаним в правдивості». Говорячи про залежність від соціальних мереж, яка є проблемою для багатьох людей, він розповів, що так легше уникати глибоких запитань, хто ти є, шукати стержень та фундамент у житті, натомість легше забутися, перебуваючи постійно у мережі. Також він додає, що наповнювати себе слід тим, що принесе користь та добро: «Якщо ти хочеш бути свобідним у соціальних мережах, якщо ти хочеш бути свобідним в середовищі культурному, інформативному, ти повинен наповнювати себе цінним, щоб мати фільтрацію і фундамент для того, щоб бути стійким. Що допомагає? На мою думку, добра та змістовна література, книжки». Також на думку диякона, особистий стосунок з Богом — це мережа відносин, де відсутні коментарі чи вподобайки, на відміну від соцмереж. У Господа — ти найцінніший без жодного статусу!

Про те, як боротися з російською пропагандою, диякон Михайло Квасюк пропонує три способи, які під силу кожному: «Перший момент в час війни — це не дати емоціям зайти в соціальну мережу», «Друга річ — довірити свою емоцію Богові, повністю, як є» та «Шукати єдності і вирішення спільно». Бути єдиними, на його думку, є важливим чинником у протидії інформаційним атакам.

Про свої плани та мрії, як голови пресслужби Львівської архиєпархії, диякон Михайло поділився, що найголовніше для нього — це залишатися поруч: «Дуже важливо бути поруч у той спосіб, у який ми можемо бути. Ми можемо бути в інформативний спосіб. Бажання максимально бути такими, якими ми є, і надавати потрібну та змістовну інформацію».

Підготувала Христина Нищей,