Як військовослужбовці та їхні родини під час реабілітації на Великдень гаївки водили

10 травня 2024, 22:04 131

30 квітня у Марійському духовному центрі «Зарваниця» розпочався вже другий заїзд психологічно-духовної реабілітації військовослужбовців та їхніх родин. Цей момент відновлення організований Патріаршим паломницьким центром УГКЦ завдяки підтримці Патріаршої фундації «Мудра справа» та доброчинцям із цілого світу.

Чоловік із осколковим пораненням, що перебував у полоні впродовж лютого 2022 року, чоловік із важкою черепно-мозковою травмою, що спричиняє обмежені рухи правої руки та утруднене мовлення, учасник АТО (2015–2016 рр.) та бойових дій (2022–2023 рр.) із контузією голови та інвалідністю внаслідок війни, батько з інвалідністю 3-ї групи разом із сином з інвалідністю дитячої групи аутизму… Здавалось би, потенційний список наслідків російської війни проти України. Проте, це реальність військовослужбовців та їхніх родин, які зустрілися у Марійському духовному центрі «Зарваниця».

У другому заїзді беруть участь 14 родин військовослужбовців, а це близько 50 учасників. Їх супроводжують професійні психологи та психотерапевти, а також духівник — греко-католицький священник о. Василь Кінах із учасниками спільноти християнських аніматорів «Віха». Координатором проєкту виступає Альбіна Бріліантова, заступниця директора Патріаршого паломницького центру.

Цей заїзд родин військовослужбовців випав на святкові дні Христового Воскресіння, яким передував Великий тиждень, позначений спогадам та роздумам над стражданнями Божого Сина.

«Чотири дні до Воскресіння я розпочав приготування до Божественної Літургії, поступово пояснюючи її частини. Адже, познайомившись із ними, я зрозумів, що більшість із них є хрещеними, хоча й відвідують церкву і богослужіння не надто часто. У період війни вони зустрічалися із військовими капеланами та спілкувалися з ними. Від них вони дізналися про Божого Сина, про Його страждання і розп’яття, про те, чому Бог прийшов у цей світ та віддав своє життя таким способом», — розповідає у коментарі о. Василь Кінах, духівник проєкту.

Пізніше учасники реабілітаційного курсу мали нагоду взяти участь у Хресній ході. «Попереду нас ішов Ісус із хрестом, відтак слідували ми, роздумуючи над Його стражданнями на кожній стації», — ділиться розповіддю священник.

До цих приготувань до світлого свята Пасхи також долучилися психологи. Разом із членами родин військовослужбовців у Велику П’ятницю вони виготовляли Великодню свічку як символ миру та світла. Також був проведений майстер-клас із писанкарства. У Велику суботу всі охочі мали нагоду спробувати себе у ролі писанкарів, випробовуючи різні техніки та візерунки для обрамлення писанок.

«У неділю ми мали спільну Літургію із учасниками реабілітації, під час якої ми торжественно відзначили цей світлий празник Воскресіння Христового. Усі разом ми співали „Христос воскрес“ та освячували великодні страви. Отець Ігор Засійбіда, адміністратор Дому паломника у Зарваниці, приготував великий Великодній кошик із усіма стравами. Окрім того, кожна сім’я мала власноруч виготовлені свічку, писанку та подаровані паски. Усе це ми радісно освятили. Також бажаючі мали нагоду відвідати місцеву купіль», — продовжує розповідь о. Василь.

Увечері на учасників реабілітаційного курсу очікувала Великодня святкова програма із гаївками, піснями під гітару, конкурсами, іграми для дітей та діленням поблизу багаття. «Багато із учасників уперше дізналися, що таке гаївка та як її потрібно водити. Це багатьом припало до душі. Наприкінці ми мали святкову трапезу, після якої помолилися і подякували Богові», — мовив на завершення духівник реабілітаційної програми о. Василь Кінах.

Нагадаємо, що це вже другий заїзд родин військовослужбовців, поранених або ж звільнених із полону, що прагнуть пройти реабілітацію та відновити власні сімейні стосунки. І цей заїзд продовжується надалі. Натомість перший заїзд відбувався у с. Майдан, поблизу Жовкви, упродовж 1–10 квітня цього року.

Пресслужба Патріаршої фундації «Мудра справа»