«Віримо і знаємо, що Христос вважає нас своїми!» — Блаженніший Святослав із нагоди 65-річчя екзархату в Німеччині та Скандинавії

26 травня 2024, 18:38 1390

Христос — запорука того, що сила благодаті Святого Духа, яка пульсує сьогодні в жилах нашого народу, є джерелом надії не тільки на майбутнє, на певну перемогу України на своїх землях, а й на майбутнє нашого народу. Сила Святого Духа перетворить кожну біду на нагоду, а кожне терпіння, біль — на скарб ісповідництва нашої Церкви. У цьому запевнив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час проповіді в Мюнхені з нагоди 65-річчя Апостольського екзархату для українців у Німеччині та країнах Скандинавії.

Із Главою Церкви співслужили архиєреї УГКЦ, зокрема члени Постійного Синоду, та чисельно зібране духовенство.

Під час проповіді на урочистій Архиєрейській Божественній Літургії Блаженніший Святослав нагадав усім слова патріарха Любомира про те, що будь-який ювілей завжди є доброю нагодою, і закликав присутніх пригадати минуле, поглянути у вічі сьогоденню, а також дивитися вперед, у майбутнє.

Читайте також:
Проповідь Блаженнішого Святослава в Мюнхені з нагоди 65-річчя Апостольського екзархату для українців у Німеччині та країнах Скандинавії

Минуле екзархату

«Сьогодні найперше дякуємо Господу Богові за наших великих і святих (не побоюся сказати) попередників, які стояли біля витоків місцевої спільноти нашої Церкви», — зазначив Предстоятель.

Глава Церкви пригадав блаженного священномученика Петра Вергуна, який перед обличчям різних атеїстичних ідеологій того часу не боявся визнати себе християнином і душпастирем. А також подякував усім українцям, які, зокрема після Другої світової війни, призналися, ким були, призналися до своєї Церкви і народу, творили свої школи, гімназії, освітні заклади, разом формували свою Церкву.

«Ми вдячні мудрому рішенню Апостольської столиці про створення окремого екзархату і дар єпископа для скитальців у Німеччині в ті непрості повоєнні роки. Як нам сьогодні тут не згадати преосвященного владику Платона Корниляка, а відтак його наступників — служіння блаженної пам’яті Михайла Гринчишина, владики Петра Крика? Як нам не згадати всіх тих, які будували, організовували наші громади, парафії і церкви?» — зауважив Глава УГКЦ.

Сьогодення — час, коли російський агресор заперечує право українців на життя

«Нам, вірним Української Греко-Католицької Церкви, кажуть прямо у вічі: ви не маєте права на існування, вас мало не бути. Але ми є як Божий народ, який пам’ятає, ким він хоче бути. Ба більше, у нових обставинах секуляризованої Європи ми з вами не соромимося, що є християнами. Ми визнаємо Христа перед тим світом, який Його зрікається. Ми не соромимося ані своєї культури, ані кривавої героїчної долі, якою сьогодні позначена наша Батьківщина. Дякую всім вам за те, що ви перед Богом і світом визнаєте дар віри батьків, який носите у своєму серці. Дякую за те, що сьогодні гуртуєтесь у цьому екзархаті», — сказав Отець і Глава УГКЦ.

Майбутнє надії

«Тому ми сьогодні бачимо, чуємо і навіть дотикаємо майбутнього, яке завжди є майбутнім надії. Та сила Божа, яка виявилася колись, пульсує в нас сьогодні. А до кінця виявиться як повнота Духа Святого серед нас», — переконаний проповідник.

Блаженніший Святослав подякував владиці Богданові Дзюраху, невтомному трудівнику, який будує екзархат на фундаментах своїх попередників і під душпастирською опікою якого він преображається.

«Ми є молодою, красивою, мудрою Церквою, яка під проводом молодого владики-поліглота, який вміє молитися, вірить у Бога і бачить славу своїх попередників, що світить у майбутньому, до тієї слави веде всіх вас», — ствердив Отець і Глава УГКЦ.

Відтак запевнив: «Ми сьогодні тут, щоб ви в Німеччині і різних країнах Півночі Європи відчували, що Україна стоїть, бореться, але також пам’ятає про вас. Ваша мати-Церква дбає про вас. Хочу, щоби ви відчули, що на київських горах ми молимося за кожного з вас. Ми вас не соромимося. Тому не соромтеся і ви своєї Церкви та свого народу, своєї держави».

Вдячність владики Богдана Дзюраха

Наприкінці із подячним словом до присутніх звернувся владика Богдан Дзюрах.

«Огортаємо подячною молитвою всіх тих, хто будував екзархат, вистраждав упродовж усього минулого століття. Особливо вдячні за дар блаженного мученика Петра Вергуна… Згадуємо всіх єпископів, священників, богопосвячених осіб і ревних мирян, друзів і добродіїв екзархату», — зазначив владика Богдан.

Архиєрей подякував Блаженнішому Святославові за допомогу й підтримку, яку екзархат, за його словами, в останній тиждень дуже сильно відчув.

«Ви прибули до нас як духовний батько, як свідок незламності нашої Церкви. Ми носимо в серцях Ваші слова… Після інтенсивного тижня праці Ви є між нами як великий місіонер і благовісник євангельської надії. Щиро дякуємо за те, що подарували час та увагу кожному, хто потребував. Старатимемося й надалі виконувати Ваші постанови, горіти любов’ю до нашого стражденного народу, який стікає кров’ю, але не тратить надії. Працюватимемо на нашу довгоочікувану і бажану перемогу», — запевнив владика Богдан Дзюрах.

Опісля Блаженніший Святослав вручив владиці Богданові Патріаршу грамоту з нагоди ювілею екзархату.

«Будьте й надалі для нашого народу та всіх людей, серед яких живете, світильниками Божої правди», — побажав Глава УГКЦ єпископові, духовенству, монашеству та мирянам екзархату.

Департамент інформації УГКЦ,
фото: Ілля Хантер