Учасники Православної богословської конференції в Греції обговорили питання Східних Католицьких Церков і війну в Україні

19 січня 2023, 17:24 117

Греко-католики з Європи та Північної Америки зібралися на конференції Міжнародної православної теологічної асоціації у м. Волосі (Греція). Серед учасників — представники Української Греко-Католицької Церкви.

Розпочинаючи із середи, 11 січня, до неділі, 15 січня 2023 року, близько 450 учасників зібралися у Волосі (Греція) на конференцію Міжнародної православної богословської асоціації (IOTA).

Протягом цих зустрічей учасники мали нагоду помолитися під час щоденних літургійних богослужінь, послухати наукові доповіді на 95 сесіях та обговорити різні теми, пов’язані з богослов’ям у сучасному світі. Сфера конференції була широкою, підіймаючи питання еклезіології, історії Церкви, літургійної практики, християнської антропології та сексуальності, націоналізму, війни та миру, задля їхнього окреслення з душпастирської та наукової академічної точок зору.

Незважаючи на те, що темою конференції була «Місія і Православна Церква», багато доповідей і сесій стосувалися тем, що виникли внаслідок російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, включно з вступною промовою митрополита Корейського Амвросія Зографа, який розповів про важкий досвід Східної Православної митрополії Кореї Вселенського Патріархату у світлі юрисдикційних суперечок, ініційованих там Московським Патріархатом в останні роки.

Серед присутніх на конференції IOTA було декілька науковців, які співпрацювали з Українським католицьким університетом у Львові чи Інститутом Шептицького Університету Торонто в Канаді, зокрема: професор Хосе Казанова, старший науковий співробітник Берклі Центру релігії Берклі, миру та міжнародних справ в Джорджтаунському університеті у Вашингтоні (округ Колумбія); преподобний д-р Томас Немет, професор і член завідувач кафедри східнохристиянських студій наук Віденського університету; іподиякон д-р Брайан БатчерБутчер, секретар з екуменічних і міжконфесійних відносин Канадської конференції католицьких єпископів; іподиякон д-р Джастін Шон Койл, професор історії Церкви та теології в семінарії Маунт-Енджел в Орегоні, і пані Меган Койл; семінарист Юліан Гайда, який зараз здійснює служіння для американського Національного громадського радіо (NPR) з України, та місіс пані Саммер Філдс Гайда; та диякон д-р Даниїл Ґаладза, професор візантійської літургіки в Папському східному інституті в Римі.

Отець Томас Немет представив доповідь на сесії Групи екуменічного діалогу під назвою «Роздуми про православно-католицький діалог зі східно-католицької перспективи», посилаючись на публікацію OEC «Stolen Churches or Bridges to OrthodoxieOrthodoxy» (під редакцією Володимира Латиновича і Анастасії Вуден), а Юліан Гайда та професор Джастін К. Х. ТцЦе з Сінгапурського університету менеджменту представив доповідь «„Правда“ в „Православії“»: світські новини та православні істини в умовах російсько-української війни».

Отець Томас НеметОтець Томас Немет

«Конференція IOTA стала добрим шансом представити перспективи для діалогу між Православними та Східними Католицькими Церквами богословами, зокрема на академічному рівні. Окрім історично обумовлених проблем, останнім часом зростає позитивний досвід співпраці», — стверджує о. Томас Немет.

Oтець Томас Немет також підкреслив, що існують вагомі підстави не розглядати Східні Католицькі Церкви як мости між православ’ям і католицизмом. Однак вони виконують важливу посередницьку функцію всередині католицької Церкви, яку також не треба недооцінювати у питаннях екуменізму з православ’ям. Варто пам’ятати, що парадигма «уніатизму» сьогодні є застарілою, а еклезіологічні підходи слід втілювати з врахуванням сучасних екуменічних викликів. Окрім того, на цьому наголошує грецький богослов проф. Дімітріос Керамідас у вищезгаданій книзі. Проф. Петер Де Мей з Бельгії представив доповідь на тему екуменічного діалогу у світлі декрету «Orientalium Ecclesiarum» та Баламандського документу. Обидва висловили сподівання, що активний обмін думками під час цієї насиченої конференції сприятиме міжцерковному зближенню.

Під час спеціальної сесії «Київ як надконфесійний центр християнства» було представлено нове дослідження п’яти українських науковців, які через війну зараз працюють у Польщі, Великобританії та Німеччині, у про приклади співпраці із римо- і греко-католиками та православними у Києві та Києво-Печерської Печерській лавріи, а також у зв’язках між Києвом та Афоном.

Наступні великі конференції IOTA відбудуться в 2025 році в Стамбулі, організованому Вселенським Патріархатом Константинополя, і в 2027 році в Грузії.

Із повною програмою конференцій можна ознайомитися тут.

Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ