У Зарваниці відбулася Науково-практична конференція «Слово і Церква як духовно-культурні домінанти української ідентичності»

15 листопада 2023, 16:28 106

13–14 листопада в Марійському духовному центрі «Зарваниця» проходила Науково-практична конференція «Слово і Церква як духовно-культурні домінанти української ідентичності». Спільно з Марійським духовним центром «Зарваниця» організаторами цього заходу були Тернопільсько-Зборівська архиєпархія УГКЦ, Вища духовна семінарія імені патріарха Йосифа Сліпого, Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Тернопільський обласний осередок Наукового товариства імені Шевченка.

Про це йдеться на сайті архиєпархії.

Метою конференції було засвідчити ідею про те, що Боже слово, традиція словесності та Церква впродовж усієї історії зародження і розвитку українства — від найдавніших часів становлення Української держави і до наших днів — були й залишаються головними домінантами української ідентичності; а також продемонструвати важливість співпраці науковців та духовенства у збереженні й розвитку споконвічних національних цінностей, духовних, ідейних і моральних імперативів. Водночас висловлювалася ідея про необхідність утверджувати ці імперативи в науковій та суспільній сферах життя, у навчальному процесі освітніх закладів усіх рівнів задля виховання нових поколінь українців у дусі духовності, високої моралі та патріотизму.

Конференція відбулася у час, коли академічна спільнота України відзначає 150-річчя Наукового товариства імені Шевченка — першої громадської національної наукової інституції. Було оголошено про створення богословської комісії в Тернопільському обласному осередку НТШ та окреслено перспективи діяльності.

Участь у засіданні сесій, виступах і роботі круглого столу взяли представники духовенства, члени наукової спільноти: літературознавці, мовознавці, мистецтвознавці, психологи, педагоги, митці, видавці та інші фахівці, адже тільки в тісній співпраці різних наукових і соціальних сфер можна втілити окреслені задуми щодо збереження й розвитку кращих надбань української Церкви, культури та науки.

Під час роботи конференції відбулося кілька презентацій: картин Олега Кіналя за ілюстраціями до українського видання епічної поеми Торквато Тассо «Визволений Єрусалим» (1581); книжки проф. Ігоря Набитовича «Саґа мистецької родини» (про мистецьку родину Фредрів-Шептицьких); перевидання книжки Ольги Кобилянської «Апостол черні», яке зініціювала Марія Крупа.

Науково-практична конференція «Слово і Церква як духовно-культурні домінанти української ідентичності» проходила передусім із настановою на те, що ця діяльність засвідчує духовний фронт у час боротьби проти ворога, мета якого — знищення усіх багатовікових надбань українського народу.

Спільні Літургії та молебні за Україну, звільнення українських споконвічних територій від російських загарбників, українське військо, полонених посилювали вагомість цієї академічної події. Учасники конференції, які сповідують християнські цінності, мали змогу обмінятися досвідом, зокрема й щодо ролі Святого Письма і церковних духовних практик у різних сферах життя та діяльності.