«Погляд убогої особи змінює напрям життя»: Католицька Церква відзначає Всесвітній день бідних

19 листопада 2023, 07:00 320

У неділю, 19 листопада, Католицька Церква вже у всьоме відзначає Всесвітній день бідних. Із цієї нагоди Святіший Отець Франциск видав послання, у якому закликає брати особисту відповідальність, забезпечити гідне життя для всіх, скеровує увагу на нові форми бідності, а також закликає плекати стосунки з убогими.

Брати особисту відповідальність — це покликання кожного християнина

Дійсність, у якій ми живемо, пише Святіший Отець, позначена тим, що заклики до добробуту стають дедалі гучнішими, тоді як голоси тих, хто живе в бідності, заглушують. Існує тенденція не зауважувати всього, що не вписується в моделі життя, призначені передовсім для молодих поколінь, які найбільш вразливі перед обличчям культурних змін, що відбуваються. Те, що неприємне і спричиняє страждання, відсувається на другий план, натомість фізичні якості звеличуються так, ніби вони — головна мета, яку потрібно досягти. Віртуальна реальність витісняє реальне життя і стає дедалі легше сплутати ці два світи. Убогі стають образами, які можуть зворушити нас на кілька хвилин, але коли зустрічаємо їх на вулиці, то беруть гору роздратування і марґіналізація.

«Однак притча про доброго самарянина кидає виклик сьогоденню і показує, що брати особисту відповідальність — це покликання кожного християнина», — наголошує він.

Ті, що живуть у бідності, повинні бути залучені та супроводжувані на шляху змін і відповідальності

«Кожна людина має право на життя, на недоторканність тіла, на засоби, необхідні для гідного життєвого рівня, які охоплюють, зокрема, їжу, одяг, житло, дозвілля, охорону здоров’я та необхідні послуги, що їх надає влада громадянам. Із цього випливає, що людина також має право на соціальне забезпечення на випадок хвороби, непрацездатності, вдівства, старості, безробіття та недобровільного позбавлення засобів до існування», — зазначено в посланні.

На переконання Папи, важливим є розвиток «солідарності та субсидіарності багатьох громадян, які вірять у цінність добровільного посвячення себе бідним» перед обличчям неспроможності політики служити спільному благу. Ті, що живуть у бідності, також повинні бути залучені та супроводжувані на шляху змін і відповідальності.

Спрямувати погляд на нові форми бідності

«Спрямуймо наш погляд на нові форми бідності, згадаймо про людей, які живуть у зонах бойових дій, особливо дітей, позбавлених мирного сьогодення та гідного майбутнього. Ніхто ніколи не зможе звикнути до цієї ситуації; підтримуймо кожну спробу, щоб мир зміцнювався як дар воскреслого Господа та плід відданості справедливості й діалогу». Звернімо увагу і на тих, які, стикаючись із "різким зростанням цін", змушені вибирати між їжею та ліками. Вони повинні бути почутими, щоб право на обидва блага було гарантоване "в ім’я гідності людської особи"», — закликає наступник апостола Петра.

Щоб кожен міг знайти шлях, яким треба прямувати

Чимало людей змушені працювати в умовах нелюдського поводження з недостатньою винагородою або тягарем нестабільності. Занадто багато жертв нещасних випадків, часто через менталітет, який віддає перевагу негайному прибутку на шкоду безпеці. Існує також серйозне занепокоєння щодо молоді, адже скільки розчарованих життів і навіть самогубств серед молодих людей, введених в оману культурою, яка змушує їх відчувати себе «нереалізованими» і «невдахами». «Допоможімо їм відповісти на ці підступні підбурювання, щоб кожен міг знайти шлях, яким треба прямувати, щоби здобути сильну та великодушну ідентичність», — закликає Понтифік.

Погляд убогої особи змінює напрям життя

«Бідні — це люди, вони мають обличчя, історії, серця і душі. Вони такі ж брати та сестри зі своїми перевагами і недоліками, як і всі інші, і з кожним із них важливо плекати особисті стосунки. Турбота про бідних не закінчується поспішною милостинею. Вона вимагає відновлення належних людських стосунків, які були пошкоджені бідністю. Погляд убогої особи змінює напрям життя тих, хто зустрічає її на шляху, але ми повинні мати відвагу зупинитися на цьому погляді, а потім діяти, допомагаючи, не згідно з нашими потребами чи бажаннями позбутися зайвого, але відповідно до того, чого потребує інша людина. Так, „не відводити очей від бідних“ веде до отримання користі від милосердя,  — милосердя, яке надає сенсу і цінності всьому християнському життю», — мовиться у посланні Папи.

Молитва за убогих

Великодушний Отче, Ти послав свого Сина стати бідним заради нас. Він звільнився від матеріальних дібр своєю смертю на Хресті. Через цей учинок Він зачислив Себе до вбогих. Його Воскресінням із мертвих Ти підняв і повернув Його до вершин слави. Допоможи всім убогим звільнитися від своєї бідності. Дай їм ласку й бажання чинити Твою волю, навіть якщо вони продовжують бути бідними. Допоможи їм ніколи не бути пожадливими чи надміру прив’язаними до матеріальних речей. Даруй їм чесноту доброти, співчуття і милосердя, щоб поважати й любити всіх, навіть тих, хто несправедливий щодо них. Допоможи їм приєднати їхні страждання до страждань Твого Сина, який витерпів Хрест заради них. Допоможи тим, хто не вбогий, побачити вбогість інших чоловіків і жінок. Дай їм почуття благодійності та справедливості ділитися своїм добром із тими, хто залишається без нього. Допоможи їм бути незалежними від матеріальних речей і насолоджуватися свободою, віддаючи себе Тобі й іншим, виконуючи Твою волю. Допоможи їм бути щедрими в розділенні і розвивати дух співчуття та милосердя, що ґрунтується на справедливості. Ми просимо цього в ім’я Твого Сина, Ісуса, у єдності зі Святим Духом, — єдиного Бога на віки вічні. Амінь.