Команда «Мудрої справи» налагоджує співпрацю на деокупованих територіях

9 лютого 2023, 12:06 89

Патріарший економ о. Любомир Яворський із благословення Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава разом із незалежними експертами Патріаршої фундації «Мудра справа» Андрієм Рождественським і Світланою Бугай упродовж 5–8 лютого здійснили подорож на деокуповані території України, щоб ознайомитися із викликами та проблеми, які сьогодні постали перед їхніми мешканцями.

Команда «Мудрої справи» налагоджує співпрацю на деокупованих територіях

«Основна моя подорож була до громад, які тривалий час перебували в окупації і зараз деокуповані, щоб почути про їхні актуальні проблеми, визначити їх та спробувати надати певну допомогу, яку може надати Церква загалом чи Патріарша фундація „Мудра справа“ й інші засновані Церквою інституції», — наголосив патріарший економ о. Любомир Яворський.

Передовсім представники Української Греко-Католицької Церкви відвідали с. Зеленопілля (Запорізька область). Воно не було окуповане російськими військами, але перебувало надзвичайно близько до лінії розмежування. Наступні селища вже були окуповані. «Ми зустрічалися із головами місцевих ОТГ, старостами та місцевими підприємцями, які на сьогодні продовжують діяльність», — зазначив о. Любомир.

За його спостереженнями, Зеленопілля — це надзвичайно активна громада. «Ми мали нагоду поспілкуватися з усіма учасниками зустрічі про їхні проблеми. Зокрема, це стосується великого виїзду людей із міст. Підприємці, продовжуючи свою діяльність, створюють робочі місця для тих, хто залишився, сплачують податки, підтримують розвиток своїх громад».

«Головний висновок із цієї зустрічі — усі думають про розвиток. Усі вони виконали свою роль як волонтери, щоби вистояти в цій війні. І тепер, коли ворог відійшов від їхніх кордонів, застановляються над тим, як їм розвивати свій регіон. Навіть у таких обставинах вони мають багато можливостей для цього. Патріарша фундація „Мудра справа“, покликана для трансформацій українського суспільства, поширення різних ідей та досвіду різних спільнот, бачить нагоду для співпраці з такими ОТГ», — мовив на завершення візиту патріарший економ.

Наступним пунктом поїздки став Херсон. Там учасники поїздки зустрілися із т. в. о. голови міста Галиною Ляшевською, адже міського голову Ігоря Колихаєва ще 28 червня викрали окупанти. За їхніми словами, міська влада міста надзвичайно відкрита на співпрацю. «Це була цілковито відмінна розмова, ніж із представниками міст, які не перебували в окупації. Атмосфера в місті доволі депресивна та негативна. Люди сильно застрашені та закриті. Дуже багато мешканців покинуло місто, але й на місці залишається чимало. Згідно із їхніми даними, на сьогодні на правому березі Херсона налічується 4000 дітей. І це — лише діти!» — поділився враженнями священник.

Усі активні люди, що залишилися у Херсоні, інтенсивно займаються волонтерством. «Саме тому ми проговорювали всі можливі способи соціальної допомоги та служіння. Йшлося про те, щоб на ці терени прийшли Карітас, Патріарша фундація „Мудра справа“ й інші наші інституції, щоби служити, як соціально, так і душпастирськи», — розповів о. Любомир.

На закінчення зустрічі заступник голови військової адміністрації м. Херсона Роман Салабай подякував представникам Української Греко-Католицької Церкви за надані допомогу та турботу, а також за те, що спільно приїхали до Херсона, щоб побачити актуальні проблеми, поспілкуватися із людьми й оцінити виклики. «Особливо дякую за те, що вже надали два мобільні пункти обігріву. Вони вкрай важливі зараз, коли на вулиці холодно, у людей немає світла, генерації енергії та доступу до інтернету», — сказав він.

За його словами, на Херсонщині є чимало проблем, які місцевий уряд намагається вирішувати з допомогою волонтерських фондів та організацій, зокрема й завдяки співпраці з Українською Греко-Католицькою Церквою. «Будемо вдячні за будь-яку допомогу і підтримку. На сьогодні є надзвичайно велика потреба у продуктових наборах, засобах гігієни, засобах генерації енергії, як-от генератори, системах опалення, типу буржуйок. Зрештою, будь-яка допомога буде корисною та вкрай важливою. Тож щира і велика вам подяка від мене особисто, а також від усієї військової адміністрації Херсона. Сподіваюся на плідну співпрацю і, коли матимете змогу, заїжджайте до нас на Херсонщину!» — мовив Роман Салабай на завершення.

«Окрім того, ми зустрічалися із представниками смт Високопілля на Херсонщині, яке було окуповане. Мали нагоду поспілкуватися із головою ОТГ, старостами різних селищ і підприємцями. Їхня ситуація доволі подібна до ситуації із Херсоном: в окупації усе було розкрадене. Вони хочуть працювати та відновлювати свої підприємства, але земля залишається замінованою. Дуже важко підіймати сільське господарство. Проте залишається малий бізнес, як-от шиномонтаж, який дуже хоче відновити працю. Ми зустрілися із цими людьми і тепер будемо випрацьовувати способи допомоги для них та їхньої місцевості», — зазначив патріарший економ о. Любомир Яворський.

Так, Українська Греко-Католицька Церкви за посередництвом Патріаршої фундації «Мудра справа» та небайдужих добродіїв з України і світу продовжує служити там, де цього найбільше потребують. З цією метою вже реалізовує низку благодійних проєктів і продовжує започатковувати нові.

за матеріалами пресслужби Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ