Календарна реформа УГКЦ в Україні: коротко про головне
6 лютого 2023, 18:22
4911
Архиєрейський Cинод, що відбувся 1–2 лютого 2023 року в Брюховичах постановив, що УГКЦ в Україні переходить на новий стиль із 1 вересня 2023 року. Наразі це рішення стосується святкування лише нерухомих свят. Пасхалія, тобто все, що стосується святкування Пасхи, залишається такою, як дотепер.
- За візантійською традицією літургійний рік починається 1 вересня. Тому на новий стиль УГКЦ переходить саме з 1 вересня.
- Календарна реформа матиме два етапи. Перший — стосується усіх нерухомих свят (Різдво Христове — 25 грудня, Богоявлення — 6 січня, Благовіщення Пресвятої Богородиці — 25 березня, Покров Пресвятої Богородиці — 1 жовтня тощо), а другий — святкування Пасхи. Світові християнські Церкви ведуть дискусію щодо спільної оновленої Пасхалії, яка дасть змогу всьому християнському світові святкувати Пасху разом. Це рішення має назріти до 2025 року, коли ми відзначатимемо ювілей Нікейського собору 325 року.
Читайте також: ІСТОРИЧНЕ РІШЕННЯ: УГКЦ В УКРАЇНІ ПЕРЕХОДИТЬ НА НОВИЙ КАЛЕНДАР
- На рішення УГКЦ перейти на новий календар саме зараз вплинула суспільна зміна, яка відбулася в останньому півріччі, — ще на початку 2022 року питання календаря розділяло українців. Пізніше, зокрема через війну, одностайність українців щодо цього питання почала зростати. Більшість наших вірних (понад 90 %) на сьогодні підтримують таку реформу.
- Громади, які не готові перейти зараз, мають перехідний період до 1 вересня 2025 року. Чування над такими громадами є компетенцією місцевого єпископа, який має право дати їм дозвіл, вислухавши їхнє прохання. Але це дозвіл на означений термін — до вересня 2025 року. Тобто навіть та громада, яка просить дозволу залишитися на старому календарі, мусить працювати над переходом до нового.
Читайте також: Про календарну реформу УГКЦ: подробиці від Глави Церкви Блаженнішого Святослава
- Блаженніший Святослав висловив сподівання, що православні брати підуть слідом за УГКЦ. «Я би хотів, щоб наш досвід календарної реформи міг їм послужити. Ми рухаємося до однієї мети, але різними способами», — зазначив Глава УГКЦ.
- Щодо єпархій УГКЦ за кордоном, ми маємо дві, які принципово не прийняли реформи григоріанського календаря, — в Англії та Австралії. Свого часу вважалося, що перехід на григоріанський календар — це наслідок полонізації. Деякі громади навіть присягали, що ніколи на нього не перейдуть. Але ця рана вже поволі загоюється. Більшість старокалендарних парафій складається з нової еміграції. Коли Україна почне рухатися вперед, усі упередження поволі відходитимуть і в діаспорі. Таке сподівання висловив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.