«Іван Павло ІІ був папою українського суверенітету», — Блаженніший Святослав на конференції в Познані
26 березня 2025 року в м. Познань (Польща) розпочалася дводенна міждисциплінарна конференція на тему «Іван Павло ІІ: Читати історію. Творити історію», у якій бере участь Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав. Конференція проходить у Познанському університеті імені Адама Міцкевича і стала місцем для поглиблення розуміння спадщини Святішого Отця Івана Павла ІІ, зокрема його впливу на Україну та український народ.

Блаженніший Святослав, виступаючи на науковій та науково-популярній дискусійних панелях конференції, поділився важливими думками та спогадами про роль папи Івана Павла ІІ у становленні української національної ідентичності та духовної свободи.
Наукова панель
Зранку під час наукової панелі Предстоятель зазначив, що «Іван Павло ІІ для нас, українців, є не лише історичною постаттю. Його послання та харизма — це реальність сьогодення і наше покликання до істинної свободи в майбутньому — свободи, яку ми мусимо боронити ціною власної крові».
Блаженніший Святослав пригадав обрання Івана Павла ІІ Папою Римським, коли ще в дитинстві почув про це в новинах радянського телебачення. Для українців цей момент став початком важливих змін.
«Іван Павло ІІ був папою українського суверенітету. Він почав говорити до нас українською мовою в час, коли нам відмовляли у праві говорити нею», — наголосив Предстоятель УГКЦ.
Особливо важливим був візит Святішого Отця в Україну в 2001 році, що став переломним моментом для української нації, яка тоді святкувала 10-річчя незалежності. Блаженніший Святослав пригадав слова Івана Павла ІІ до української молоді: «Не бійтеся бути вільною нацією. Україна буде такою, якою ви її збудуєте». Ці слова залишаються актуальними і сьогодні, коли молодь України, у важкий час війни, продовжує захищати свою свободу.
Окрім цього, Глава УГКЦ наголосив, що Іван Павло ІІ був папою солідарності та примирення — польсько-українського та європейського. «Він чи не першим сказав європейцям, що Європа — це не лише географічне чи економічно-політичне поняття, — сказав Блаженніший Святослав і додав: — Іноді слово Європа асоціюється лише з Європейським Союзом. Київ, Україна, наша культура є частиною європейської культури».
Науково-популярна панель
Виступаючи на другій дискусійній панелі конференції, у якій взяли участь сотні студентів, інтелектуалів та влада, Блаженніший Святослав наголосив на значенні Івана Павла ІІ як «папи молоді». Святіший Отець завжди звертав увагу на роль молоді у формуванні майбутнього світу і вірив у її здатність змінювати реальність. «Молодь для нього була важливішою, ніж зустрічі з президентами чи старшими людьми», — зазначив Глава УГКЦ.
Глава УГКЦ також поділився роздумами про велику духовну спадщину Святішого Отця, зокрема про його послання свободи та відповідальності.
«Для нас в Україні справді сенсаційною була його зустріч з молоддю під час паломництва в Україну у 2001 році. Тоді він промовив до молоді України пророчі слова, які дуже важливі для всіх нас сьогодні. Він говорив про свободу, про те, що свобода — це не тільки дар, але й поклик», — сказав Предстоятель.
Участь у конференції взяв президент Польщі з 1990 по 1995 рік Лех Валенса. На своїх грудях, біля серця, він мав невеликий значок із синьо-жовтим прапором. Глава УГКЦ відзначив цю деталь і подякував президентові за цей вияв солідарності з Україною.
На завершення дискусійної панелі про Івана Павла ІІ та молодь Отець і Глава УГКЦ звернувся до сучасного молодого покоління: «Якщо б Святіший Отець Іван Павло ІІ був сьогодні серед нас, він сказав би студентам і молоді: „Не бійтеся!“. Не бійтеся відчинити двері Христові і не бійтеся переступити поріг надії. Послання Івана Павла ІІ — це послання надії. Не бійтеся, будуйте своє майбутнє!».
Департамент інформації УГКЦ