Звіт показує глобальне служіння Церкви: на Синоді обговорили фінансову звітність Церкви

13 вересня 2023, 10:31 1466

У сьомий день засідань Синоду Єпископів УГКЦ, 12 вересня 2023 року, владики застановилися над актуальними економічними питаннями, які стосуються розвитку і служіння Української Греко-Католицької Церкви.

Головним доповідачем став о. Любомир Яворський, патріарший економ УГКЦ, разом із п. Наталею Паркулаб, керівницею Фінансового департаменту Патріаршої курії УГКЦ. Передовсім єпископи мали нагоду вислухати та прийняти фінансовий звіт Патріаршої курії УГКЦ за 2022 рік.

«Фінансовий звіт підготували наші спеціалісти. Відтак він пройшов аудиторську перевірку, отримавши задовільну оцінку. Наприкінці, його зачитали на Синоді нашим єпископам», — зазначає о. Любомир.

«Це був один із найважчих років, адже у 2022-му розпочалося повномасштабне вторгнення російської федерації в Україну. Звичайно, що на початку це породило багато хаосу та нерозуміння. З перших днів розпочала надходити велика кількість допомоги від різних організацій, що потребувало упорядкування. Водночас, реагуючи на актуальні виклики, потрібно було запускати різні проєкти для підтримки та допомоги людям, постраждалим від воєнних дій. Тож усе це ввійшло до звіту, поданого на розгляд єпископам», — розповідає о. Любомир Яворський у коментарі пресслужбі Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ.

Відтак, за словами Патріаршого економа УГКЦ, було прийнято бюджет на 2024 рік.

Після цього о. Любомир прозвітував про загальноцерковні збірки, зокрема «Андріїв гріш».

13 грудня 2006 року, у День пам’яті святого апостола Андрія Первозваного, який прийшов на ці Київські пагорби і поширював християнство, блаженніший Любомир Гузар започаткував ініціативу «Андріїв гріш». Це було зроблено для того, щоб цей фонд міг швидко й ефективно допомагати Главі Церкви служити ближньому, а особливо тим, хто цього найбільше потребує. Сьогодні Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви за посередництвом цього фонду реагує на найнагальніші потреби захисників і захисниць України та постраждалих від російської війни проти України.

Окремо доповідач представив поточний стан інших загальноцерковних фондів, як-от Місійний фонд, Фонд священничої солідарності та Фонд єпископської солідарності.

Під час третьої частини виступу о. Любомир представив діяльність Патріаршої фундації «Мудра справа», попередньо роздавши презентаційні альбоми. «Я подякував владикам за їхню солідарність, адже Патріарша фундація реалізовувала проєкти завдяки нашим єпархіям і вірним. Ми всі були об’єднані, консолідовані та солідарні одні з одними. Це дало змогу Патріаршій фундації творити відразу кілька проєктів: евакуація внутрішньо переміщених осіб із прифронтових територій, їхнє розміщення завдяки створеній мережі прихистків і шелтерів, духовно-реабілітаційні поїздки для ВПО святинями та визначними місцями Заходу України, оформлення та роздача продуктових і гігієнічних наборів, створення логістичного центру УГКЦ, встановлення пунктів незламності „Добрий самарянин“ та Центрів зцілення ран, функціонування благодійної кухні на Київщині, діяльність Консультаційного центру УГКЦ, забезпечення медичних установ медикаментами, транспортом та інвентарем, духовно-реабілітаційний літній табір для дітей із прифронтових територій „Вільні діти“», — зазначив священник.

Наталія Паркулаб, керівник Фінансового департаменту УГКЦНаталія Паркулаб, керівник Фінансового департаменту УГКЦ

На завершення патріарший економ УГКЦ представив також поточний стан облаштування Патріаршого центру в м. Києві.

«Владики позитивно відзначили обширність звіту. У ньому було представлено звітність із попередніх років для порівняння витрат, залучених ресурсів, спроможності. Тож він вийшов доволі масштабним та глибоко інформативним. Декілька єпископів навіть наголосили, що потребують таких звітів на рівні своїх єпархій чи екзархатів. Тому на майбутнє ми думатимемо над загальноцерковним об’єднаним фінансовим звітом. Адже звіт показує не лише якість використання коштів чи ефективність певних структур, але насамперед служіння Церкви, глобальне служіння Церкви. Роблячи звіт, ти відразу бачиш кількість залучених ресурсів чи реалізованих проєктів. У цьому контексті також важливо Церкві плекати взаємозвітність. Це дасть можливість об’єднати інформацію про всю нашу Церкву, про те, як вона діє, служить і працює», — ділиться спостереженнями о. Любомир.

Наприкінці розмови о. Любомир Яворський відзначив важливість для Церкви зберігати прозорість та бути прикладом щодо поводження із фінансами в теперішньому українському суспільстві. «Ми перебуваємо на етапі трансформаційних змін в Україні. Тож, по-перше, Церква є моральним індикатором, покликаним завдавати певний тон. Чому ми платимо податки як Патріарша курія? Чому офіційно платимо зарплати своїм працівникам? Чому всі наші проєкти робимо офіційно і легально? Ми хочемо показати приклад. Адже розпочинати потрібно із себе. Лиш тоді можемо промовляти до сумління, коли дотримуємося усього самі. Водночас, і це друге, ми бачимо досвід фінансових скандалів у Церкві. Через них люди можуть відходити від Церкви. Тому нам потрібно старатися, щоб наша діяльність була максимально прозорою, щоб наші вірні та духовенство бачили, що Церква — це не закрита система, але відкрита, яка звітує та задає певні тренди», — наголосив патріарший економ УГКЦ.

Пресслужба Секретаріалу Синоду Єпископів УГКЦ