Звернення Глави УГКЦ у 133-й тиждень повномасштабної війни, 1 вересня 2024 року
Слава Ісусу Христу!
Дорогі в Христі брати і сестри!
Знову рахуємо дні і тижні війни. Сьогодні ми змушені стверджувати, що минає 133-й тиждень великої святотатської війни, яку російський агресор приніс на мирну українську землю.
Цей тиждень, мабуть, увійде в історію як період максимальної ескалації ненависті й безглуздя. Воістину ненависть засліплює не окрему людину, а цілі народи, армії світу, політиків, керівників держав.
У ніч на 26 серпня російська армія завдала найбільшої масованої повітряної атаки на Україну від початку повномасштабного вторгнення, запустивши 102 ракети і 99 дронів. За підрахунками, ця атака коштувала росії 1 мільярд 300 мільйонів американських доларів. Замість того щоб ті гроші вкласти у служіння людині, людському життю в сучасних обставинах, російські вбивці інвестували їх у смерть. Навмисно били по критичній інфраструктурі касетними ракетами, намагалися влучити у станції розподілу електроенергії України, щоб українці взимку залишилися без тепла та світла і вмерли не тільки від їхніх куль, ракет і дронів, а й від холоду.
Але росіянам не вдасться залякати, упокорити український народ. Ми вдячні Господу Богу, Збройним силам України, нашим військовослужбовцям протиповітряної оборони за те, що ми вижили і під час цієї безпрецедентної атаки. Дякуємо також нашим енергетикам, рятувальникам, медикам, які невтомно гоять рани України, що їх завдає агресор. Дякуємо, що навіть після такої атаки, після певних перебоїв, українці все ж таки мають світло, адже без електроенергії я б не міг сьогодні до вас промовляти.
У День усікновення голови Івана Хрестителя, 29 серпня, ми споминали всіх загиблих воїнів-захисників, які віддали життя за Україну, зокрема в контексті цієї більше ніж десятирічної війни, що її росія веде проти нашого народу.
І ми вкотре хочемо сказати: Україна стоїть, Україна бореться, Україна молиться!
Цей тиждень ввійде в історію України, Європи та світу як період стосунків, діалогу, який справді лікує рани. Україну відвідала особлива делегація Вселенської Патріархії на чолі з митрополитом Вінніпезьким Української Православної Церкви владикою Іларіоном, якого супроводжував владика Йов Пісідійський разом з екзархом архиєпископом Михаїлом і патріаршим дияконом Епіфанієм.
Ця делегація відвідувала різні частини українського православ’я. Відбулася її зустріч із Президентом України. Ми втішалися візитом цих гостей до нашого Патріаршого собору. Відчутно, що Вселенська Патріархія намагається гоїти рани, які сьогодні переживає українське православ’я.
Цього тижня в митрополичих палатах Святої Софії Київської відбулася важлива інтелектуальна подія. Ми презентували переклад українською мовою видання «Екуменічна місія Східних Католицьких Церков Європи сьогодні». Це переклад матеріалів Зустрічі східних католицьких єпископів Європи, яка відбулася в Апостольській столиці, у Ватикані, 12–14 вересня 2019 року.
Ці матеріали виявляють, яким чином, зокрема у 2019 році, київське християнство набрало своєї суб’єктності і входило в інтенсивні міжнародні стосунки світового християнства, як у своїй православній частині, так і в обличчі Української Греко-Католицької Церкви. Ця презентація дала можливість зрозуміти, наскільки важливим нині є голос київського християнства для вселенського православ’я. І ми розуміємо, що сьогодні діалог, зокрема екуменічний, лікує рани не тільки всередині тої чи тої Церкви, а й у міжцерковному спілкуванні.
Сьогодні неділя, 1 вересня. Традиційно в Україні це День знань. Завтра, 2 вересня, мільйони молодих українців, учнів і студентів навчальних закладів, розпочинатимуть новий навчальний рік.
Користаючи з цієї нагоди, вітаю як наших студентів, учнів, так і вчителів, викладачів, освітян та їхніх батьків з початком нового навчального року. Бо всі вони є учасниками навчально-виховного процесу.
Прагну нагадати всім тих, хто розпочинає навчання, що, мандруючи країною знань, пізнаючи Всесвіт, ви зустрінете там Христа, нашого Спасителя, Боже Слово, яке присутнє у створеному світі. Він, Христос-Учитель, є дорогою, істиною і життям.
Ми сьогодні особливо вболіваємо за тих учнів, які не зможуть піти до школи цього року. В Україні майже 250 тисяч українців випали з навчального процесу. Це наш великий біль. Росіяни крадуть в учнів не тільки можливість вчитися, а і їхнє дитинство. Бо ж той, хто сьогодні не вміє читати і писати, опиняється на маргінесі сучасного суспільного, культурного і професійного життя.
Бажаю всім нашим освітянам мирного і безпечного навчання, — бажаю вийти, врешті, з онлайну і зустрітися з учнями в класі. Нехай Господь Бог, наш Спаситель, Учитель, поблагословить усіх вас і дарує вам успішний, мирний, плідний, навчальний 2024–2025 навчальний рік!
Боже, благослови Україну! Боже, благослови українських учнів, студентів, освітян, батьків! Благослови наших дівчат і хлопців на фронті, які захищають нашу Батьківщину! Боже, благослови Україну Твоїм справедливим, небесним миром!
Благословення Господнє на вас, з Його благодаттю і людинолюб’ям, завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.