«Якби 10 років тому Європа почула об’єднаний голос Церков України, можливо, сьогодні не було би трагедії мільйонів українців», — Глава УГКЦ
Сьогодні, у День Гідності та Свободи, у 10-ту річницю початку Євромайдану, який переріс у велике протистояння українського народу владі Януковича, що мала наміри закрити Україні шлях у Європу, а потім — росії у війні, яка почалася у 2014-му захопленням Криму та частини Донбасу, Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав наголошує: Україна стоїть, бореться і молиться, бо знає ціну свободи і не поступиться своєю гідністю.
«Десять років тому розпочалася історична для нашого народу Революція Гідності. Українці вийшли на столичний Майдан, а відтак — на майдани по всій країні, щоби сказали „ні“ злу, сліпому насиллю, корупції, зловживанню владою. Саме усвідомлення власної гідності вже стало революцією, як про це свого часу сказав у слові до молоді папа Венедикт XVI.
Проте, як виявилося, це був лише початок. Аби відстояти наш європейський вибір, українці змінили барикади Майдану на окопи Донбасу, а 2 роки тому почали всенародне протистояння повномасштабній російській агресії, метою якої було і залишається знищення Української держави та нашого волелюбного народу. Завдяки мільйонам вірних синів і дочок України та силі Божій, яка нас укріпляє, 10 років опісля Україна стоїть, Україна бореться, Україна молиться!
У цей День Гідності та Свободи ми схиляємо голови перед пам’яттю героїв Небесної Сотні і всіх тих, хто віддав життя за волю, незалежність, гідність і свободу України. Завдяки їхньому імпульсу Європа сьогодні визнає, що Україна, навіть попри війну, невпинно рухається до повного, повноправного членства у Європейському Союзі».
Читайте також:
«Не забуваймо про Україну!» — Блаженніший Святослав у Варшаві
На пресконференції «Не забуваймо Україну» в Будинку варшавських архиєпископів у Варшаві 15 листопада Блаженніший Святослав пригадав момент, який у ретроспективі 10 років дуже чітко позначає, який шлях пройшла Україна до Європейського Союзу відтоді. Саме в ці дні, напередодні річниці Революції Гідності, минає 10 років відтоді, як Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО) привезла до Брюсселю Декларацію європейської ідентичності України та українського народу. І саме в ці дні, у 2023 році, Європейська комісія рекомендує розпочати переговори щодо вступу України до ЄС вже у грудні цього року.
«Перебуваючи у Брюсселі на початку листопада, у мене була цікава і навіть провіденційна ситуація: я перебував у же тій будівлі, у тому ж місці і в той же час, коли Європейська комісія відкрила можливість почати процес інтеграції України в Європейський Союз, — розповів Блаженніший Святослав. — І, зустрічаючись із лідерами Європейського Союзу, я нагадував їм про появу документа, якому ось уже 10 років. То була осінь 2013-го, часи президенства Януковича, і була дискусія — підпише він документ про євроасоціацію України чи ні. І тоді, 10 років тому, ми, Церкви, приїхали до Брюсселю, із заявою, яку підписали всі глави Церков України — навіть світлої пам’яті митрополит Володимир Сабодан (тоді — глава УПЦ Московського патріархату; помер 5 липня 2014 року — ред.), як голос нашого народу, у єдності. І це була декларація європейської ідентичності народу України. Ми тоді відзначали 1025-річчя Хрещення України-Русі як цивілізаційний вибір князя Володимира в Києві.
І коли тепер, у 2023-му, я показав цей документ, привезений Церквами України до Брюсселя 10 років тому, єврокомісари були вражені. Бо про це сьогодні апелює до Європи вся Україна.
Але між цими закликами і заявами є різниця: 10 років тому цей документ підписали глави Церков. А тепер цей заклик підписаний кров’ю найкращих синів і доньок України. Якби 10 років тому Європа почула наш голос — об’єднаний голос усіх Церков України, можливо, сьогодні не було би трагедії мільйонів українців. Але 10 років тому важливішими були економічні аргументи, ніж рації європейських цінностей та аргументи людей».
Читайте також:
«Рішення Єврокомісії почати переговори про вступ України до ЄС є для нас важливою підтримкою у протистоянні російській агресії», — Глава УГКЦ у Брюсселі
Нагадаємо, на початку листопада цього року Глава УГКЦ перебував із робочим візитом у Брюсселі для участі в Генеральній асамблеї Комісії Єпископських конференцій Європи (СОМЕСЕ) та зустрічей із єврокомісарами Європейської комісії. Головною метою візиту Глави УГКЦ було донесення до цих інституцій голосу українського народу про євроінтеграційні прагнення України напередодні початку переговорів про вступ України до Європейського Союзу.
Читайте також:
Глава УГКЦ виступив на Генеральній асамблеї Комісії Єпископських конференцій ЄС
Блаженніший Святослав нагадав представникам Європейської комісії про візит Всеукраїнської ради Церков та релігійних організацій до Брюсселя 2013 року, коли релігійне середовище України одноголосно заявило першим особам Європейського Союзу про незмінність європейського вибору українського суспільства. «Так і сьогодні, в умовах неоколоніальної війни, яку росія веде проти України, хочемо підтвердити незмінність волі України бути в сім’ї європейських народів. Україна очікує на запрошення до членства в ЄС», — наголосив Глава УГКЦ.
Департамент інформації УГКЦ