![Як євреї в Йонкерсі моляться із греко-католиками за мир в Україні](/pub/images/5a9363e38be31d12.jpg)
Як євреї в Йонкерсі моляться із греко-католиками за мир в Україні
м. Йонкерс, штат Нью-Йорк (США)
З перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну громада храму Святого архистратига Михаїла УГКЦ у м. Йонкерс і місцева єврейська спільнота об’єдналися задля підтримки справедливого миру в Україні. Їхні спільні молитви й акції протесту проти війни, що тривають уже третій рік поспіль, стали прикладом єднання релігійних традицій у боротьбі за справедливість.
Молитва, яка руйнує кордони
«Єврейська громада, зокрема з Єврейського інституту Рівердейла, неподалік Йонкерса, 25 лютого 2022 року, відразу з початком війни в Україні, відгукнулася на наш біль і запропонувала допомогти. Вона сказала: „Молімося разом“. Так і почалася наша спільна ініціатива, — розповів настоятель парафії Святого архистратига Михаїла, що в м. Йонкерс, о. Кирило Ангелов. — Я добре запам’ятав слова рабина Аві: „Сьогодні ми всі українці“».
За словами душпастиря, спільні зустрічі та молитви з євреями — унікальний приклад в Українській Греко-Католицькій Церкві у США.
«Це було вперше в історії парафії, та й загалом в історії нашої Церкви в Америці, що рабини прийшли до нас помолитися разом. Це було надзвичайно, — розповів священник. — Разом за мир в Україні моляться і діють люди різних релігій, це свідчить про вищий рівень єдності, що сягає за межі національностей та конфесій».
Щонеділі о 15:00 біля будівлі російського посольства, яке розташоване неподалік м. Йонкерс, збираються українці та євреї на мирний протест. Парафіяни храму Святого Михаїла на чолі з о. Кирилом разом із рабинами моляться за мир в Україні та вшановують пам’ять жертв війни.
Під час цих мирних акцій протесту лунають псалми, молитви за мир, духовний і Державний гімни України. «Ми разом молимося: кожен своїми словами, у своїй традиції. Але це надзвичайно зворушливі моменти єдності. Відчувається, що нас єднає не просто протест проти війни, а щось глибше — спільна віра у справедливість і перемогу добра», — поділився отець.
«Намет Авраама» — допомога в дії
Окрім молитви, українська та єврейська громади в Йонкерсі активно співпрацюють у благодійних ініціативах. Однією з таких став проєкт «Намет Авраама», який допомагає біженцям з України. Ця ініціатива була започаткована спільно з євреями в лютому 2022 року. Вже з квітня 2022 року «Намет Авраама» почав функціонувати як благодійний простір для тих, хто прибув з України в пошуках безпечного місця. За 3 роки повномасштабної війни кількість українців у Йонкерсі значно зросла, і для багатьох «Намет Авраама» став справжнім порятунком.
Протягом 3 років «Намет Авраама» збирається щомісяця після Божественної Літургії. Запрошуємо біженці, їхні родини, а також парафіян, готових допомогти.
«Це було спільне рішення — створити простір, де кожен, хто постраждав від війни, міг би знайти підтримку. Ми разом із єврейською громадою збираємо гуманітарну допомогу: одяг, їжу, ліки. Це дуже зворушливо, бо показує нашу єдність у дії», — зазначив о. Кирило.
Сила в єдності
Особливим моментом для обох громад стали щорічні спільні молитви з нагоди річниці вторгнення росії в Україну. «У такі дні ми не лише згадуємо жертв війни, а й молимося за мир і перемогу. Разом із єврейською громадою переживаємо ці дні як одна велика родина. У такі моменти відчуваєш особливу Божу присутність», — поділився о. Кирило.
Під час спільних молитов лунають слова зі Святого Письма, зокрема Псалми та Нагірна проповідь. Ці тексти дарують надію та нагадують про силу любові, яка долає будь-яке зло. «Молитва — це не просто слова. Це — наш голос до Бога, наша зброя і свідчення віри», — наголосив душпастир.
Підсумувавши, священник УГКЦ сказав, що «спільна молитва українців і євреїв — це не лише жест солідарності, а й нагадування, що мир починається в серцях людей».
«Молитва — це не просто слова. Це — наш голос до Бога, наша сила і наше свідчення віри. Коли ми разом молимося, то засвідчуємо, що зло ніколи не переможе добро», — зазначив о. Кирило.
Підготувала Віра ВальчукДепартамент інформації УГКЦ