«Я щасливий, що ми допомагаємо тим, хто несе тягар війни в Україні», — колишній Найвищий лицар «Лицарів Колумба»
В кінці жовтня у Києві відбулася презентація книги «Гваделупська Богородиця: Матір цивілізації любові» за участі її співавтора, Карла Андерсона, який понад 20 років очолював братерське об’єднання чоловіків-католиків — Лицарі Колумба. Про лицарство і Колумба, католицьке братство і його покровительку Гваделупську Богородицю, про діяльність Лицарів в Україні Карл Андерсон розповів у програмі «Відкрита Церква».
Хто такі Лицарі Колумба
Лицарі Колумба (Knights of Columbus) — найбільше у світі чоловіче об’єднання католиків-мирян, яке займається благодійністю, плекає братерство і патріотизм і свідчить об’єднання навколо Церкви для захисту християнських цінностей — зокрема, захисту родини і життя. На сьогодні Лицарі представлені у США та Канаді, країнах Латинської Америки, у Європі — в Україні, Польщі, Литві та Франції, в Азії — у Південній Кореї. За підтримку Церкви і місцевих громад, за велику благодійну діяльність у всьому світі Святий Папа Іван Павло ІІ свого часу назвав це братство «сильною правицею Церкви».
Окрім того, об’єднання Лицарів Колумба — одне із найстаріших подібних об’єднань: його заснував католицький священик ірландського походження о. Майкл МакГівні у 1882 році, при парафії церкви святої Марії у Нью-Гейвені, в Конектикуті (США).
«При цій парафії були недавні іммігранти з Ірландії, і отець добре розумів, що вони, у багатьох відношеннях, опинилися у ворожому середовищі: Америка на той час була переважно протестантською країною, не дуже привітною до католиків. У отця був вибір: запропонувати їм обмежитися територією парафії, тобто, певною мірою, опинитися у соціальній ізоляції, чи влитися в американське суспільство і змінювати ставлення до католиків. І МакГівні обрав другий шлях. Засобом його реалізації стала чоловіча мирянська організація при церкві під назвою Лицарі Колумба», — розповідає Карл Андерсон.
Синодальна зала у патріаршому центрі в Києві носитиме ім'я блаженного Майкла МакГівні, освячення пам'яткої дошки відбулося 20 жовтня 2021 року
Ця організація мала як соціальне, так і релігійне підгрунтя: з одного боку, взаємодопомога і підтримка найбільш потребуючих у громаді (МакГілві ввів систему страхування, інші механізми, які б убезпечували родини на випадок хвороби чи смерті годувальника), з іншого — це була організація католиків, які укріпляли себе і інших у вірі, були опорою для священиків і єпископів. Служити Церкві і суспільству — таким був і залишається девіз Лицарів Колумба.
До слова, у XIX столітті у Сполучених Штатах Америки католики піддавалися утискам: їх виключали з профспілок і організацій, які передбачали соціальне забезпечення і гарантії, їм була заборонена участь у багатьох популярних на той час чоловічих організаціях. Отець МакГівні давав католикам-іммігрантам альтернативу — спільноту, яка б спонукала людей пишатися тим, ким вони є за національністю, і берегти свою віру. Запит на таке об’єднання був величезним: через десять років після заснування організація налічувала 300 рад і 40 тисяч членів, а через 20, у 1909-му — 1300 рад і 230 тисяч лицарів.
«Чому саме Христофор Колумб? — розповідає далі Карл Андерсон. — Взагалі, католики в Америці були досить великою іммігрантською групою, але їх вважали чимось на зразок аутсайдерів. І засновники братства подумали: хто перший приїхав до Америки? — Христофор Колумб. А він же був католиком! Отже, католики-європейці були в Америці від самого початку. І тому вони обрали ім’я Колумба для назви своєї організації. Важило й те, що Колумба в Америці вважали героєм і визначним католиком, який вбачав свою роль, зокрема, і у принесенні Євангелія і християнства в Новий Світ. Для нього його власне ім’я, Христофор — „той, хто носить Христа“ — мало істотне значення. Ось чому Лицарі Колумба взяли його ім’я».
Багато засновників Лицарів Колумба у місцевих громадах були ветеранами громадянської війни в США 1961–1965 років. Вони дуже добре розуміли, що таке братерство, що означає жертвувати, берегти і захищати один одного. Це було однією із причин взяти у свою назву слово і поняття лицарства. Іншою причиною було те, що лицарі історично відстоюють доброчесність і справедливість, допомагають потребуючим і захищають тих, хто не може захистити себе сам.
Карл Андерсон, колишній Найвищий лицар «Лицарів Колумба»
Про новочасних Лицарів Колумба, благословення папи Івана Павла ІІ та Карла Андерсона
Карл Андерсон обіймав пост Найвищого Лицаря понад 20 років, з 2000-го року. До цього у Білому Домі був помічником президента Рейгана. Тоді ж приєднався до Лицарів Колумба.
«Чому я це зробив? Напевно, тому, що як католик хотів зробити свій внесок. У кожного із нас є відповідальність у родині, на роботі, але ми несемо велику відповідальність і за життя наших парафій, і за зв’язок наших. родин з парафіями. Лицарі Колумба сповідують принципи благодійності, єдності, почуття братерства — саме ті цінності і ту діяльність, які були важливими для мене», — каже Карл.
Пізніше Карл Андерсон займався викладацькою і менеджерською діяльністю у Ватикані — зокрема, у Папському Інституті подружжя та родини ім. Папи Івана Павла ІІ.
«Свою подальшу модель життя я побачив у житті Івана Павла II, — каже він. — Думаю, ви бачите її у життях дуже відданих і святих священиків, у житті Блаженнішого тут, в Україні. Це — прагнення бути справжнім учнем Христовим. Хтось одного разу сказав: Ісус Христос має багато шанувальників, але у нього мало послідовників. Тож треба думати, як у своєму житті із шанувальника стати послідовником, справді могти свідчити. Одне із найважливішого для мене свідчень Івана Павла II, — те, як він показував, що справжнє християнське життя справді є можливим, для будь-кого. І саме це є справжнім сенсом сім’ї, шлюбу, парафії — допомагати один одному у тій подорожі, до якої ми покликані. Тому й таке братство, як Лицарі Колумба, є дуже цінним. Як про це сказав святий Августин: „Надто пізно я полюбив Тебе, Красо, завжди давня і завжди нова, надто пізно я полюбив Тебе…“ І тому намагаєшся полюбити цю вічну красу не надто пізно у своєму житті».
Один із напрямків діяльності Лицарів Колумба є допомога людям з обмеженими можливостями — чи вродженими, чи воєнними. Саме цей напрямок є одним із основних і у діяльності Лицарів Колумба в Україні. Причому ця діяльність абсолютно не обмежуєтьяс католицьким світом, ні. Після подій 11 вересня 2001 року у США — події, яка змінила світ, Лицарі Колумба допомогли саме афганцям.
«Наша перша відправка інвалідних візків була до Афганістану. Їх отримали не християни і не католики — їх отримали мусульмани в Афганістані», — розповідає Карл.
Ще один глобальний напрямок діяльності — запобігання абортам: Лицарі Колумба уже понад десять років мають програму встановлення новітніх ультразвукових апаратів у жіночих консультаційних центрах. Цей апарат — для жінок, які мають намір зробити аборт: Вони бачать ультразвукове зображення своєї дитини і дуже часто змінюють свою думку.
«Пам’ятаю історію однієї жінки, яка прийшла у такий центр і сказала: „Я роблю аборт, і прийшла сюди лише тому, що наполягли мої друзі. Але не намагайтеся переконати мене не робити аборт, я уже прийняла рішення“. Потім вона дивилася на екран апарату УЗД і, коли її дитинка повернулася і помахала їй ручкою, жінка сказала: „Так, я маю зберегти свою дитину“. Так ми врятували сотні тисяч дітей від абортів, просто давши жінкам можливість побачити реальність і відкинути брехню, яку їм говорили ті, хто пропагує аборти», — каже Карл.
Карл Андерсон у Патріаршому соборі Воскресіння Христового, 20 жовтня 2021
Лицарі Колумба в Україні
Вперше Лицарів запросив до України Блаженніший Любомир Гузар, коли був почесним гостем на їхній Найвищій раді у Чикаго в 2005 році.
«На цій конвенції було оголошено, що ми розпочинаємо нашу діяльність у Польщі — це була перша країна в Європі, у якій ми мали намір діяти, — 2 згадує Карл Андерсон. — На літургії під час цієї конвенції проповідував Блаженніший Любомир Гузар. Він виголосив надзвичайно емоційну проповідь, у якій говорив про історію України, про страждання української людності. Коли він говорив, я дивився на обличчя наших делегатів — вони були дуже зворушеними. Проповідь він закінчив так: „Нам потрібно відбудуватися, нам потрібне оновлення, і нам потрібні чоловіки-католики в Україні, які зроблять крок вперед і допоможуть нам у цьому. Руйнування, якого ми зазнали протягом останніх 70 років, залишило жахливі шрами і рани, і нам потрібна допомога, щоб залікувати їх, нам потрібна така організація, як Лицарі Колумба“. В ту ж мить я вирішив, що ми повинні зробити все можливе, щоб Лицарі Колумба були в Україні».
Блаженніший Святослав спілкується з Карлом Андерсоном під час його візиту в Україну, 20 жовтня 2021 року
Цю ініціативу у 2011 році підтримав Глава УГКЦ Блаженніший Святослав: на його прохання Карл Андерсон як Найвищий Лицар прийняв рішення, і у 2012 році Лицарі Колумба з’явилися в Україні.
«Я справді думаю, що заснування Ордену Лицарів в Україні відбулося за Божим провидінням, — каже Карл Андерсон. — Це стало тим більш зрозуміло, коли ми побачили і події на Майдані у 2013-2014-му, і те, що сталося потім, війну на Сході. Пишаюся, що мої брати, Лицарі Колумба, підтримували і допомагали тоді. Так, одна із основних наших цінностей і принципів — патріотизм. Це для нас дуже важливо. Як католики, ми розуміємо, що громадяни повинні бути патріотами, любити свою країну і бути готовими захищати її. І хоча у нашій організації є люди з різних країн, у нас різні традиції, але ми маємо міцне братство. І коли свобода під загрозою, коли військові йдуть на великі жертви, щоб зберегти її і захистити справедливість, Лицарі Колумба це підтримують. Ми підтримували це під час Першої і Другої Світових воєн, під час воєн у Кореї та В’єтнамі, в Афганістані, Іраку, інших країнах. Я щасливий, що ми допомагаємо тим, хто несе цей тягар в Україні, бо це і означає бути братом і патріотом».
Оксана Козак,Департамент інформації УГКЦ