«Вільні діти»: Патріарша фундація «Мудра справа» провела літній табір для дітей із Нікополя

4 серпня 2023, 16:16 127

Упродовж 21–30 липня Патріарша фундація «Мудра справа» організувала літній духовно-реабілітаційний табір для 40 дітей із м. Нікополя, що періодично обстрілюється російськими окупантами з різних видів озброєння.

Благодійний літній табір «Вільні діти» ініційований Патріаршою фундацією «Мудра справа» для подолання наслідків російської війни проти України, зокрема через надання духовної віднови для дітей, які проживають на прилеглих до фронту територіях і постійно перебувають під обстрілами.

«Було прийняте важливе рішення — це перелік категорій дітей, яких ми запросили на духовну віднову. Ми вирішили брати дітей не з внутрішньо переміщених родин, що вже перебувають у відносно безпечних регіонах і для яких партнерські фонди вже організовують майстер-класи, одноденні виїзди чи табори на місцях. Нам спало на думку вивезти тих діток, які досі проживають на лінії зіткнення, під постійними обстрілами, у пошкоджених будинках, які тривалий час були обмежені в пересуванні через окупацію тощо», — розповідає про основну ідею табору координаторка проєкту «Вільні діти» та заступниця керівника Патріаршого паломницького центру УГКЦ Альбіна Брилліантова.

Діти з постійно обстрілюваного Нікополя

У другий заїзд літнього табору «Вільні діти», який цього разу відбувався серед соснового лісу на території монастиря Святого Йосифа Чину святого Василія Великого у смт Львів-Брюховичі, вирушили діти з м. Нікополя. Сьогодні назва цього міста часто звучить у новинних повідомленнях, адже близьке розташування до лінії розмежування — від 4 до 19 км через р. Дніпро від тимчасово окупованого Енергодара — спричиняє щоденні ракетні обстріли російськими окупаційними військами різного роду озброєнням. Водночас цей населений пункт опинився під загрозою вибуху на Запорізькій атомній електростанції, тож звідси посилилася евакуація. До всього цього, з причини нещодавнього воєнного злочину — підриву греблі Каховської ГЕС Нікополь потерпає від перебоїв з водопостачанням. За словами Альбіни, діти і справді скучили за водою, водоймами та басейнами. «Тож у плануванні програми табору ми врахували це побажання. Завдяки нашим партнерам нам вдалося його реалізувати», — сказала вона.

Команда організаторів табору

Формування і проведення літнього табору на себе взяла команда з п’яти осіб зі Школи аніматорів «Віха» на чолі з о. Василем Кінахом. Аніматори щодня розписували програму заходів, починаючи від ранкової руханки і завершуючи вечірніми святами. Також до участі в реабілітації дітей була залучена дитяча психологиня Ірина Бедрик.

«У нас сформувалася неймовірна команда: духівник ховав листи з важливими запитаннями у вигляді квесту, а потім усі на них шукали відповіді, психологиня то малювала з дітьми емоції, то вчила „слухати природу“, то визначати „своє місце“, аніматори влаштовували ігри на природі, вечірні шоу, театральні постановки, голосували за містера і міс табору тощо. Щодня наші 4 загони, по 10 осіб кожний, отримували бали за досягнення, перемоги у змаганнях, активність у заходах або позбувалися балів за порушення порядку, — вкрай рідко, звичайно, — тому боротьба за звання найкращих була серйозною і без подарунків ніхто не залишився», — зазначає координаторка табору.

За словами учасників табору, найбільше запам’яталися «Містер і міс табору», театральні постановки «Казки» від дітей, конкурс «Розсміши духівника».

І як же без екскурсій та купання!

Триразове харчування відбувалося у трапезній монастиря, про що подбали самі ченці. Однак, як розповідає Альбіна Брилліантова, дітей також частували підвечірком: печивом, булочками, молочними коктейлями. Час від часу смажили на вогнищі ковбаски або вітали іменинників та разом із ними смакували тортиками.

Також не обійшовся табір і без подорожей та екскурсій. «Нас прийняли на озері Корса у Брюховичах, посеред соснового лісу, а також в аквапарку „Пляж“ у Львові. Справжнє свято дітям подарував „McDonald’s“ на вул. Чорновола. Далі його закріпило відвідування ковзанки у ТЦ „King Cross Leopolis“. Ще у програмі були екскурсії містом Лева, квест у музеї „Львів стародавній“, знайомство із ведмедями в їхньому реабілітаційному притулку „Домажир“ та інші виїзди», — продовжує ділення емоціями Альбіна.

Цікавим подарунком порадували друзі зі Швеції — фонд «Operation Aid». Вони передали кожному учасникові табору футболки бренду «GUESS», тож вся малеча відчула себе справжніми модниками і модницями.

«Хочеться знати, що в них все буде добре»

«Ми намагалися створити для дітей відчуття свята, навчити їх справлятися зі своїми негативними емоціями і переживати травми. Адже, на жаль, у цьому заїзді з нами було чимало діток, які втратили батька, матір або навіть обох батьків унаслідок війни. Біль цих дітей — це найважче, що може бути…».

Також координаторка літнього табору зазначає, що в деяких діточок психолог табору виявила глибинні проблеми та рекомендувала подальша психотерпія, про що проговорили з батьками або опікунами.

«Хочеться знати, що в них усе буде добре, а табір для них назавжди залишиться теплим спогадом і пожиттєвим стимулом», — мовила на завершення розповіді Альбіна Брилліантова.

Варто зазначити, що це вже другий заїзд благодійного табору «Вільні діти» від Патріаршої фундації «Мудра справа» та Патріаршого паломницького центру УГКЦ. Із 8 по 18 червня цього року в реколекційному домі отців Чину Найсвятішого Ізбавителя (редемптористи) відбувся перший заїзд Благодійного дитячого духовно-реабілітаційного табору «Вільні діти» для дітей із постійно обстрілюваних територій, а сьогодні частково затоплених із причини теракту на Каховській ГЕС Херсонщини.

Пресслужба Патріаршої фундації «Мудра справа»