В Італії відбувся Форум українців
12 липня в Римі, у соборі Святої Софії, відбувся Форум українських організацій в Італії під гаслом «Єднаймось у діях сьогодні — задля Перемоги України і її європейського майбутнього завтра!».

Про це повідомляє пресслужба Апостольського екзархату для українців візантійського обряду в Італії.
Подія об’єднала духовенство, громадських лідерів, дипломатів, активістів, молодіжні рухи й українські асоціації з усієї Італії. Форум відкрили Павло Ґрод, президент Світового конгресу українців (СКУ), та Олесь Городецький, голова Християнського товариства українців в Італії.
Захід відбувся з ініціативи СКУ, Християнського товариства українців в Італії, Асоціації «Ластівка», Асоціації українських жінок-робітниць в Італії, Мережі асоціацій задля України, Конгресу українців Італії за підтримки Посольства України в Італії, Апостольського екзархату для українців в Італії, Релігійного товариства «Свята Софія в Римі».
Участь у заході взяли: владика Григорій Комар, апостольський адміністратор екзархату в Італії, о. д-р Теодосій Грень, протосинкел екзархату, о. Василь Вербіцький, директор Відділу душпастирства Апостольського екзархату, о. Максим Колодчак, відповідальний за шкільне душпастирство при Катехитичному відділі Апостольського екзархату.
Після Молебню за Україну, який очолив владика Григорій, прозвучали привітання від представників італійської влади й українських дипломатичних установ. У форумі взяв участь і виступив Надзвичайний і Повноважний посол України в Італії п. Андрій Юраш, який відзначив важливість об’єднаних зусиль діаспори для захисту інтересів України на міжнародній арені та в італійському контексті.
Форум складався з чотирьох тематичних сесій:
«Від допомоги — до перемоги і відбудови України» — про шлях громад від солідарності до системного впливу;
«Російська пропаганда як інструмент війни» — аналітика, досвід спротиву та захисту правди;
«Українці в Італії: щоденні виклики та потреби» — інтеграція, освіта, родини і місія Церкви;
«Єдність у дії: як стати сильнішими локально й глобально» — виховання, ідентичність, молодіжний рух і сила спільної мети.
Під час третьої сесії виступив владика Григорій, який закликав до активного діалогу й спільного вирішення викликів, із якими стикаються українські вірні за кордоном.
Єпископ окреслив один із найгостріших викликів для Церкви та суспільства — масову українську міграцію внаслідок війни: «Я вважаю, що найбільша гуманітарна криза, а може, й катастрофа, — це масова міграція з України».
«З початку повномасштабної війни з України виїхало понад 7 мільйонів людей. Частина з них прибула й до Італії», — зауважив він, дякуючи присутнім за величезну хвилю солідарності, яку вони виявили в перші місяці війни, допомагаючи в лікарнях, у пошуку житла, їжі та документів.
«Якщо ми справді хочемо допомогти, то не уникнемо співпраці між нашими церковними структурами, асоціаціями, психологами, соціальними працівниками, бо йдеться про комплексний підхід. Духовно-психологічний супровід має поєднатися зі соціальною допомогою», — наголосив владика Григорій. Тож Церква, школи українознавства, батьки, парафії, громади — всі мають бути єдині у спільній справі формування нового покоління українців за кордоном.
Під час четвертої сесії до присутніх звернувся о. д-р Теодосій Грень, зазначивши, що «коли говоримо про єдність, то вона має три щаблі: єдність із собою (ідентичність), єдність між нами, українцями, тут, і єдність із Україною, що страждає».
На завершення модератори форуму запропонували учасникам розподілитися на чотири тематичні групи й обговорити три питання: що можемо зробити в межах нашої теми? Які ресурси вже маємо, а які потрібно залучити? Як об’єднати зусилля з іншими?
Усі учасники мали змогу коротко прозвітувати — це стало першим практичним кроком до реального об’єднання досвіду, ресурсів та бачення. Під час форуму президент СКУ Павло Ґрод і 36 українських асоціацій в Італії підписали відкритий лист до італійських інституцій із закликом заборонити концерт Валерія Гєргієва в Касерті.
Вечір продовжився мистецькою програмою в Оливковому саду з виступом групи «Культурні сили», вечерею та дружнім спілкуванням учасників із різних регіонів Італії.
Департамент інформації УГКЦ