«Це твоя Матір»: сьогодні загальноцерковне свято Матері Божої Неустанної Помочі

2 липня 2023, 09:17 5971

У першу неділю липня, згідно з Декретом Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава, відзначаємо загальноцерковне свято Матері Божої Неустанної Помочі (МБНП).

«Це твоя Матір»: сьогодні загальноцерковне свято Матері Божої Неустанної Помочі

Декрет Глави УГКЦ

«Зважаючи на поширення серед наших вірних культу Матері Божої Неустанної Помочі, з урахуванням норми канону 40, § 1 Кодексу канонів Східних Церков (ККСЦ), Синод Єпископів УГКЦ, що відбувся в престольному граді Львові 3–12 вересня 2017 року Божого, відповідно до припису кан. 880, § 2 ККСЦ, установив свято Матері Божої Неустанної Помочі (н. 7). Ми, владою нам даною, відповідно до норми кан. 112 ККСЦ, задля духовного блага наших вірних проголошуємо свято Матері Божої Неустанної Помочі і постановляємо його святкування в першу неділю липня», — мовиться у Декреті Глави УГКЦ.

Коротка історія

Ікона МБНП походить із ХVI ст., коли італійський купець викравши її з церкви на Криті, привіз до Рима.

Помираючи, італійський купець попросив товариша повернути ікону, але його дружина була проти, бо вже її полюбила. Богородиця явилася 6-ріній дочці цієї жінки і просила передати мамі, щоб та повернула ікону МБНП. Звідси походить назва.

27 березня 1499 р. ікону було передано до церкви Святого Матея в Римі, де вона перебувала впродовж наступних 300 років. Багато чудес сталося за її посередництвом. Після руйнування церкви папа Пій ІХ на прохання редемптористів передав ікону, з проханням: «Зробіть її відомою у світі».

Ікона

Вона належить до групи ікон, які називаються «Одигітрія», що означає «Та, що вказує шлях», або «Страсна Богородиця». Відповідно до легенди, її автором є євангелист Лука, проте оригінал не зберігся.

Марія тримає Дитя на лівій руці. Ангели тримають знаряддя страстей. Погляд Марії спрямований на нас. В очах — біль, смуток і благання. Видовжені пальці руки Марії не стискають долоні Ісуса, а вказують на Нього як на шлях спасіння. Він притискається до Неї від страху, Його права сандаля злітає з ноги.

Ікона каже нам: «Це — твоя Матір».

Обличчя Марії

Що бачимо? Марія не є розлюченою. Її дуже сумний погляд не докоряє. Очі виражають біль, що торкає глибини серця. Марія разом із Сином іде до кінця, приймаючи на себе весь сором і біль Голгофи. Марія дивиться на нас, бо і сьогодні сумує і переживає за нас.

Руки Марії

Її руки — це руки Матері, якій доводиться багато працювати. Ліва рука тримає Ісуса, а правою Вона дозволяє Йому притулитися до Неї у Його страху.

Дитятко Ісус

Його голова повернута до ангелів, що тримають майбутнє знаряддя страждань. Не зводячи погляду з цього «видіння», Дитятко інстинктивно пригортається до Мами, шукаючи захисту.

Його тіло здригається, зсувається сандаля і нам видно його п’яту. Можливо, ця сандаля є символом відкуплення.

На німбі червоним зображено обриси дерев’яного хреста — майбутнього знаряддя страти.

Попри все, Він почувається в безпеці.

Чому б нам не слідувати прикладу Ісуса? Шукаймо пристановища в обіймах Матері Неустанної Помочі.

Обличчя Ісуса

Високе чоло, підкреслене темно-русявим волоссям вказує на розум, що випереджує вік. Складно відгадати, що ховається за поглядом Його очей.

Архангел Гавриїл

Зображений справа від Марії, у багряних шатах. Він був провісником радості, але на іконі тримає хрест і чотири цвяхи в підніжжі хреста. Золотисті кольори навколо його постаті вказують на небесний вимір, де поєднано теперішнє і майбутнє. Сам ангел не дивиться на цю подію, а подумки сягає Воскресіння. Він з повагою тримає знаряддя страждань.

Архангел Михаїл

Одягнений у червону туніку з синьою мантією, що покриває його руки. Він теж тримає знаряддя страждань — посудину з військовим списом і палицю з губкою. Архангел Михаїл також пильно наглядає над Дитятком Ісусом і Марією.

Зірка на голові в Марії

На блакитній мантії, що покриває Її волосся, є восьмикутна зірка, а поряд — менша зірка у вигляді хреста. Це — «Вранішня зоря».

«Ранковою зорею» також називають роль Марії у житті людей. Зірка пригадує нам, що Марія є «ранковою зорею», яка освічує дорогу Синові та «морською зіркою», яка рятує грішників.

Кольори одягу Марії: Діва-Матір

На іконі Марія одягнена в червону туніку і темно-синю мантію. В часи Ісуса червоний колір одягали неодружені дівчата, а темно-синій — матері. Поєднання цих кольорів наголошує нам, що Марія залишилася Дівою, ставши Матір’ю.

Проголошення свята Матері Божої Неустанної Помочі

Глава Церкви проголосив свято 1 липня 2018 року під час Архиєрейської Божественної Літургії в однойменному храмі у Тернополі.

«Ми хочемо подякувати Матері Божій Неустанної Помочі за те, що незважаючи на різні обставини та слабкості людського життя в нашій державі, Україна була, є і буде! І навіть не тому, що ми сильні, а тому, що Божа сила об’являється в історії нашого народу!» — запевнив Отець і Глава УГКЦ,

«Ми хочемо свідчити перед Богом та світом, що ми — християнський народ. Ми віримо в неустанну поміч нашого Бога, об’явлену в іконі Матері Божої Неустанної Помочі, і про цю поміч хочемо навчити цілий світ», — зазначив Блаженніший Святослав під час урочистого проголошення свята Матері Божої Неустанної Помочі в місті Тернополі.

Джерело: Водінг Джордж, ЧНІ. Матір Божа Неустанної Помочі: Роздуми над іконою. Львів: Львівська Провінція Редемптористів, 2016. С. 48.
Підготувала Христина Потерейко