«Сьогодні Господь відкриває нам джерело сили серед бурхливих потоків гіркого земного життя», — Глава УГКЦ на Воздвиження

14 вересня 2024, 20:31 1134

Народ України вповні засмакував гіркоту свого життя під час війни. Сьогодні він виснажений і вичерпаний. Багато хто каже, що опускаються руки і приходить зневіра. Як і колись при гірких водах Мери, народ нарікає і на Бога, і на владу, на нездатність сучасних політиків зупинити агресора. Але сьогодні Церква вказує нам на Дерево, яке дасть осолоду. Це сам Господь відкриває нам джерело сили серед бурхливих потоків нашого гіркого земного життя. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час проповіді у свято Всемірного Воздвиження чесного і животворящого Хреста 14 вересня 2024 року.

Фото з архіву

«Ми сьогодні виставляємо посеред храму чесний і животворящий Хрест Господній. Цілуючи його, ми начебто занурюємо в нього наше особисте життя. З нього походить наше зцілення і відрада, відроджується наша віра у страждаючого і воскреслого Спасителя та повертається радість у Дусі Святому, відновляється стійкість і надія, що веде до свободи. І Господь каже нам сьогодні з Хреста: „Я є Господь, твій цілитель“», — зазначив Предстоятель.

Читайте також:
Проповідь Блаженнішого Святослава у свято Воздвиження чесного і животворного Хреста Господнього

У проповіді Блаженніший Святослав нагадав історію свята Воздвиження, яка походить із IV століття, коли «імператор Костянтин, який бачив на небі знак своєї перемоги, шукає Хрест Господній», «його мати прибуває до Єрусалиму і віднаходить той Хрест», а «архиєрей високо підносить це чесне і животворяще Дерево перед очима всього зібраного народу — воздвигає».

Предстоятель пояснив актуальність цієї події для людини третього тисячоліття. Він звернув увагу на біблійну розповідь із вечірні свята, де втомлені ізраїльтяни, які прямували від рабства до свободи, знайшли біля Мери воду, що виявилася гіркою. Відтак почали нарікати на Бога і Мойсея, бо їхні сподівання показалися їм марними. «І що робить Бог? Він вказує на одне дерево. Мойсей бере це дерево, занурює його у воду, і вона стає солодкою, придатною до пиття. Це дерево переміняє не просто склад цієї води, але ситуацію зневіри на момент відновлення сил», — розповів проповідник.

Глава Церкви пояснив, що тоді ізраїльський народ зумів відновити свої сили не через природні властивості того дерева, а тому що Господь був джерелом їхньої сили. «Це Господь втамовує спрагу, Господь дарує свободу і можливість до неї дійти. Це Він зціляє серед зневіри, воскрешає серед смерті, підносить втомленого та надихає знеохочених. Там Господь начебто по-новому об’являє своє ім’я і каже: „Я бо Господь, твій цілитель“», — наголосив архиєрей.

Сучасна людина дивиться уже не так на гіркі води Мери, як на своє гірке життя. Що може втамувати нашу спрагу, відновити наші сили, звідки взяти силу волі, щоби боротися далі, не опускаючи рук?

«Сьогодні, у це свято, Господь Бог вказує нам на дерево. І тим деревом є Хрест Господній. Бо саме на Хресті, як ми чуємо в сьогоднішньому Євангелії, Господь Бог відкрив джерело нової води», — наголосив Блаженніший Святослав.

Коли один із воїнів на Голгофі проколов Христові бік, із нього витекли кров і вода. «Це на ньому [на Хресті — ред.] розп’ятий Господь Бог сьогодні є нашою осолодою, це Він перетворює гіркоту нашого життя на джерело віднови нашого духа і стійкості. Це рани розп’ятого Спасителя сповняють слова пророка Ісаї: „Та він наші недуги взяв на себе, він ніс на собі наші болі… і його ранами ми вилікувані“», — пояснив Предстоятель.

«Сьогодні, поклоняючись Хресту, ми занурюємо це Новозавітне Дерево Життя у гіркі обставини нашого життя і завдяки ньому п’ємо цю осолоджену воду Таїнств Христової Церкви. Перемінені й осолоджені води Мери в пустині були лише передвіщенням та прообразом цього джерела нашої сили, відкритого нам через древо чесного і животворящого Хреста», — підсумував Глава УГКЦ.