«Щедро діліться досвідом, бо ви є носіями витоків нашого народу», — Глава УГКЦ до бабусь і дідусів у 176-й день війни
Дорогі бабусі та дідусі, хочу запевнити в нашій всенародній, всецерковній повазі до кожного і кожної з вас. Ми хочемо огорнути вас нашою любов’ю, молитвою і підтримкою. Під час війни саме люди старшого віку найбільш вразливі до цього лиха, яке спіткало наш народ. Бачимо, що в зоні бойових дій здебільшого залишилися люди саме старшого віку, які не мають куди евакуйовуватися або не можуть цього зробити через стан здоров’я. Тому сьогодні особливо молимося за тих, які перебувають безпосередньо в зоні бойових дій, живуть у бомбосховищах, щодня у смертельній небезпеці. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у щоденному воєнному зверненні у 176-й день війни росії проти України.
«Знову впродовж доби здригалася українська земля під російськими бомбами та ракетами. По всій лінії фронту — від Харківщини до Херсонщини — йдуть тяжкі бої. Найбільш інтенсивні вони на Донеччині: довкола Авдіївки, Бахмута, Краматорська ворог неустанно атакує позиції нашого війська. Проте найбільша трагедія цієї ночі розгорнулася в Харкові, де ворог кілька разів потужно обстріляв, зокрема ракетами, це місто. Ще дотепер палають житлові будинки в різних кварталах. Загинуло багато людей. Десятки поранених… Найбільш серце болить, що росіяни ракетою влучили в гуртожиток, де мешкали люди з вадами слуху, які навіть не могли чути сирен повітряної тривоги… Під постійними обстрілами перебуває Миколаїв та інші міста на півдні нашої Батьківщини», — такими ранковими новинами з фронту поділився патріарх.
У цей день Глава Церкви роздумував над обов’язком визнавати і поважати права людини. На його переконання, люди, що вимагають власних прав, але водночас забувають шанувати, виконувати відповідні обов’язки щодо інших, щодо прав іншої особи, їх зневажають, це люди, які однією рукою будують, а другою — руйнують. Тому утверджуючи права людини, люди всі разом мають стати на їхній захист, відчути свої обов’язки щодо них.
Окремо Предстоятель звернув увагу на міжнародне право. За його словами, Церква вчить, що міжнародне право ґрунтується на принципі однакової поваги до держав, до права кожної людини на самовизначення, на принципі вільної співпраці задля вищого спільного блага людства. Тобто права народів — це ніщо інше, як права людини, що плекаються на вищому міжнародному рівні.
«Кожен народ має право на будівництво власного майбутнього через належне виховання молодого покоління. Міжнародний порядок вимагає рівноваги між окремим, частковим та спільним, універсальним. І досягти цієї рівноваги, цього мирного співжиття, яке ґрунтується на взаємній повазі всіх націй, ми покликані всі без винятку. Адже найперший обов’язок усіх нас — жити в мирі, повазі та солідарності з іншими народами», — підкреслив архиєрей.
«На жаль, — сказав Блаженніший Святослав, — ми бачимо, як сьогодні війна в Україні стала викликом для міжнародного права. Російський агресор не поважає нікого: ні власних громадян, ні права України, ні свій державний, культурний, духовний суверенітет. Зневажає міжнародне право й інституції. Тому те, що нині діється в Україні — це справа всього людства, бо заторкує самі основи, фундаменти міжнародного права».
Сьогодні патріарх в особливий спосіб звернувся до бабусь і дідусів, до осіб старшого віку.
«Саме ви є золотим скарбом нашого народу, Церкви та держави! Ваш життєвий досвід, здобутий тяжкою працею, який учить розуміти справжню ціну людського життя, чесно заробленого шматка хліба, так потрібен для сучасного людства, ваших дітей, а особливо внуків. Ваш духовний досвід, досвід віри, вміння молитися, переживати й бачити глибше дійсність очима віри життєво необхідні українському народові», — сказав Глава Церкви.
«Дорогі дідусі та бабусі, нехай Господь Бог вас кріпить і благословить! А ви щедро діліться досвідом із молодими людьми. Адже для ваших дітей та внуків ви направду є носіями витоків нашого народу, духовного й культурного життя», — додав архиєрей.
«Боже, благослови Україну! Боже, даруй Україні справедливий мир! Боже, навчи всі народи поважати один одного та утверджувати засадничий принцип міжнародного права задля миру і спокою на українській землі, задля миру та спокою у сучасному неспокійному світі. Боже, даруй Україні перемогу і мир!» — попросив Блаженніший Святослав.
Департамент інформації УГКЦ