Проповідь Блаженнішого Святослава в річницю посвяти Папою Франциском росії та України Непорочному серцю Пречистої Діви Марії

25 березня 2023, 19:37 1126

Всечесні та преподобні отці!
Достойні брати-семінаристи!
Дорогі в Христі брати і сестри!

Слава Ісусу Христу!

Сьогодні ми духовно переживаємо третю, останню заупокійну суботу Великого посту. Наш великопісний подвиг завжди переплетений із неустанною молитвою Церкви за наших покійних, — саме за покійних, а не мертвих, бо той, хто вірує в Христа воскреслого, за словом нашого Спасителя, не вмирає, а від смерті переходить до життя (пор. Ів. 5, 24). Ми, християни, розуміємо таїнство смерті як успіння: ті, що відходять у вічність, засинають у надії на воскресіння і життя вічне. Тож це паломництво до Пасхи стосується не тільки нас, що живуть на землі, — з нами до Воскресіння Христового прямують усі наші друзі, рідні, близькі, які вже відійшли з цього життя. Ця молитва за їхній вічний спочинок начебто наближає їх до наших теперішній реалій.

Ця молитва за всіх спочилих християн особливо лунає за тих, хто віддав життя за Батьківщину, за наш народ. Сьогодні, мабуть, немає такої родини, парафії, такого храму, де не оплакували б загиблих солдатів, цивільних, зокрема жінок і дітей. Образ України як гір трупів, рік крові, моря сліз постає нині з усією своєю жорстокістю перед нашими очима.

Проте цей біль втрат ми в молитві перетворюємо на стійкість у надії. Наші серця надихає Дух Святий, який є Духом життя, правди і свободи. Нехай невинні жертви російських військових злочинів, які вже спочивають у Божих обіймах, моляться на небесах за наш народ і нашу Церкву!

Сьогодні, 25 березня, ми спогадуємо першу річницю посвяти росії і України Непорочному серцю Марії, яку здійснив Папа Франциск. Цей жест був зроблений відповідно до об’явлень у Фатімі Пречистої Діви Марії, яка попереджала ще перед 1917 роком, що з росії прийде велика біда, смерч смерті. Закликаючи весь світ молитися за навернення росії, Богородиця просила, як про один із способів зупинення зла, що виходить із неї та отруює весь світ, про посвяту цієї країни, сьогодні для нас країни-агресорки, Її Непорочному серцю.

Торік цього дня Святіший Отець посвятив і Україну Непорочному серцю Марії, для того щоб ми, українці, відчули над собою Її небесний материнський покров і були певні, що Вона своїм Непорочним серцем страждає, молиться і бореться з дияволом та його слугами разом із нами. Цікаво, що після тієї посвяти почалося звільнення українських земель з-під смертоносного чобота російського агресора. Крок за кроком були звільнені околиці Києва, а відтак Житомирщина, Київщина, Чернігівщина, Сумщина, Харківщина, правобережна частина Херсонщини. Під покровом Пречистої Діви Марії Україна крокує до перемоги.

Ми сьогодні згадуємо цю річницю, бо ще багато земель українського народу чекає на свободу. На жаль, війна продовжується. І тому Папа кілька днів тому закликав відновити цю посвяту і рухатися вперед до перемоги над злом, рухатися до життя у правді й істині у свободі дітей Божих, яка починається тут, на землі, але звершується у вічності.

Цими днями весь католицький світ, зокрема в Європі, неустанно, безперервно, молиться і постить за Україну. І саме сьогодні, 25 березня, у день Благовіщення Пречистої Діви Марії за новим стилем, на який ми переходимо з наступного півріччя, за ініціативи Католицького єпископату Європи, естафета молитви за вічний спочинок усіх невинно убієнних в нашій Батьківщині та за мир і перемогу України переходить до нас. Ми сьогодні почуваємося поєднаними цим ланцюжком безперервної молитви з християнами-католиками різних країн Європи.

Дякуємо всьому світові, усім добрим людям за щоденну неустанну молитву і допомогу. Ми тепер можемо з України їм сказати: ваша солідарність із нами справді рятує життя, а байдужість убиває!

У цій молитві ми відчуваємо єдність із тими, хто відійшов у вічність, із тими, хто нині бореться за перемогу України, із усіма добрими людьми всього світу, які нас підтримують. Та особливо ми відчуваємо, що між нами є Пречиста Діва Марія. Її Непорочному серцю ми відновлюємо посвяту нашого багатостраждального українського народу. Амінь.

† СВЯТОСЛАВ