Паризька єпархія УГКЦ долучилася до відзначення тисячоліття Абатства Сан-Мішель

2 жовтня 2023, 09:24 356

Тисячу років тому, у 1023 році, в тодішньому герцогстві Нормандія Французького королівства, в Ла-Манші, на невеликому прибережному пагорбі, який при відпливі стає півостровом, а при припливі — островом, розпочалася історія монашества.

Паризька єпархія УГКЦ долучилася до відзначення тисячоліття Абатства Сан-Мішель

Спочатку це були монахи-венедиктинці, які обрали своїм покровителем архистратига Михаїла та почали називати острів-гору ім’ям цього архангела. Так народилося Абатство Сан-Мішель, яке пережило довгу, цікаву та непросту історію. Зокрема, під час Французької революції монастир був закритий, і від 1791 до 1863 року острів використовувався як тюрма, відома як «Морська Бастилія». Після цього абатство-острів був переданий місцевій дієцезії Кутансу, однак монахи-венедиктинці повернулися сюди лише у 1966 році. У 1979 році гору Сан-Мішель було включено до світової спадщини ЮНЕСКО, а в 2001 році монахів-венедиктинців змінили монахи і монахині Єрусалимської спільноти, римо-католицького згромадження богопосвяченого життя, які присвячують своє життя молитві та поклонінню, практикуючи співані богослужіння у латинському обряді, надихаючись візантійськими елементами.

У цьому ювілейному 2023 році в абатстві відбулося багато святкових заходів, які відзначили тисячолітню історію та традицію: молитовні заходи, мистецькі виставки, академічні конференції, виставки, паломництва. Один із таких заходів було трьохденне святкування престольного свята під гаслом «Святий Михаїл — Архангел Миру», яке відбувалося з 29 вересня по 1 жовтня. Також червні 2022 року 53 українських батьків взяли участь у прощі татів на гору святого Михаїла.

На запрошення абатства та з благословення владики Гліба Лончини, апостольського адміністратора Єпархії Святого Володимира Великого в Парижі, нашу Церкву представляли митрофорний протоієрей д-р Михайло Димид, професор Українського католицького університету, і о. Ігор Ранця, протосинкел Єпархії Святого Володимира Великого в Парижі.

У п’ятницю, 29 вересня, коли римо-католики відзначають свято архангелів Михаїла, Гавриїла та Рафаїла, святкову Месу у церкві святого Михаїла, головному храмі абатства, очолив о. Паскаль Ґольніш, генеральний вікарій Ординаріату Східних Католиків Франції. Окрім двох вище згаданих священиків з єпархії та місцевих монахів, в службі також брав участь о. Тьєрі Анкетій, адміністратор місцевої дієцезії Кутансу.

У літургійній проповіді, відштовхуючись від читання Книги Одкровення про есхатологічну битву із дияволом, яку виграє архистратиг Михаїл, монсеньйор Ґольніш звернув увагу на те, що кожен християнин, у своєму особистому чи суспільному житті, неодноразово опиняється перед вибором: боротися зі злом чи приймати зло. Апелюючи до теми святкування «Святий Михаїл — Архангел Миру», проповідник зауважив, що Михаїл також є ангелом, який бореться зі злом і перемагає його. Він закликав до неустанної підтримки українців та вірменів, двох християнських народів, які зараз борються зі злом.

Після обіду у парафіяльному храмі святого Петра на горі Святого Михаїла та в прямому ефірі Французького християнського радіо RCF відбувся круглий стіл за участю монсеньйора Паскаля Гольніча, митрофорного протоієрея Михайла Димида та єромонаха Александра Синякова, де учасники обговорювали, як архистратиг Михаїл спонукає нас і світ до миру.

Отець Михайло Димид нагадав, що Майдан у Києві у 2013–2014 роках відбувався біля статуї архистратига Михаїла, а мирні демонстранти, яких розганяли зброєю, ховалися у Свято-Михайлівському Золотоверхому монастирі. Відповідаючи на запитання журналістки про війну в Україні, отець-доктор зауважив, що тяжко пояснити, що таке справедлива війна, особливо тоді, коли війна ще триває. Однак він підкреслив, що, аби зрозуміти, на чиєму боці правда і яка є українська солідарність, важливо шукати правду у своєму житті, боротися за неї і довіряти історію Богові.

Абатство Сан-Мішель та Єрусалимська монаша спільнота (її осідок в Парижі, де вона заснована) добре відомі Єпархії Святого Володимира Великого. Віряни та священики Паризької єпархії УГКЦ відвідують абатство під час приватних паломництв, а також регулярно мають спільні молитовні акції з Єрусалимською спільнотою, зокрема в Парижі.

за матеріалами пресслужби Паризької єпархії УГКЦ