Обʼєднані однією метою: українські громади Апостольського екзархату в Італії продовжують активно допомагати Україні
Впродовж двох років війни в Україні Апостольський екзархат в Італії мобілізував всі свої сили, щоби стати постійним джерелом допомоги та підтримки для військових і цивільних, які обороняють нашу землю від окупантів.
У співпраці з численними церковними та світськими інституціями було здійснено чимало акцій, зборів коштів та інших ініціатив, що уможливили передачу в Україну великої кількості медикаментів, кількох сотень вантажних фур із харчовими продуктами та засобами першої необхідності, десятків автомобілів, дронів, карет швидкої допомоги, тепловізорів та інших таких необхідних сьогодні речей.
Проте Апостольський екзархат активно діяв на гуманітарному полі не лише на інституційному рівні. Ттакож окремі громади екзархату, завдяки ініціативності священників та вірних, у різних містах Італії самоорганізовувалися задля підтримки українського народу, активно залучаючи до цього італійську громадськість. Численні заходи, як-от: парафіяльні святкування та ярмарки, благодійні обіди та скриньки для збору коштів служать інструментами для організації безперервного потоку допомоги для українського народу, що не припиняється і сьогодні. Саме про такі ініціативи українських громад ми прагнемо розповісти в цьому матеріалі.
Розпочнемо з Вічного міста, де парафіяльна спільнота Катедрального храму святих мучеників Сергія і Вакхата Жировицької Божої Матері активно залучена до волонтерської діяльності, співпрацюючи з різними спільнотами для допомоги Україні та потребуючим українцям, що проживають в Італії. Парафія долучається до закупівлі автомобілів, дронів для українських військових й інших речей, які потребують захисники України. Відгукується на потреби українських благодійних організацій, допомагає продуктами харчування, засобами гігієни й одягом людям, які опинилися у важких життєвих обставинах, підтримує біженців. Також парафія активно бере участь у благодійних базарчиках, які проводять українські волонтери, та часто підтримує асоціацію «Regala un sorriso-UKR», що допомагає дітям з обмеженими можливостями та дітям, які лікуються в Італії.
Наступний осередок допомоги Україні в Римі — собор Святої Софії. З першого дня повномасштабного вторгнення російських окупантів на суверенну територію України до нього надходить різноманітна допомога від численних організацій, церковних і державних установ та людей доброї волі, які прагнуть підтримати нашу державу. Поряд з інтенсивною молитвою, при соборі продовжується активна волонтерська діяльність, до якої долучаються діти та дорослі, духовенство, миряни, українські студенти, італійці та значна кількість людей інших національностей.
«У перші тижні після початку повномасштабної війни потік гуманітарної допомоги був настільки великим, що коробки заповнили всі приміщення собору до стелі, попри те, що з площі собору вирушало чотири, інколи навіть п’ять вантажівок допомоги в день. Черга автомобілів, якими привозили допомогу, була настільки довгою, що блокувала рух на вулицях, що межують із храмом, і поліції довелося втрутитися, щоби врегулювати цю ситуацію. Так волонтери собору встановили умовний поділ на зони сортування: медичні засоби, харчі, одяг. Потім коробки переносили до зони зберігання і чекали відправки. Кожен знаходив для себе роботу в цьому людському мурашнику. За цей час було доставлено понад 2 800 000 кг допомоги та відправлено понад 140 вантажівок-тірів», — пригадують волонтери собору.
Громада собору разом із Релігійним товариством «Свята Софія» особливу увагу також виявляє до потреб тих, хто прибув до італійської столиці, рятуючись від війни. За цей період тисячі українців тут отримали засоби першої необхідності та продукти харчування на суму загалом 250 тис. євро. Крім того, разом з інституціями регіону Лаціо 150 тис. євро було спрямовано на фінансування соціальних проєктів для українських біженців.
Не менш вагомими були ініціативи, що здійснювалися задля інтеграції прибулих осіб в італійське середовище: 140 українців, які вимушено покинули Україну через війну, взяли участь в інтенсивному курсі італійської мови в соборі Святої Софії. Заняття проводилися три-чотири рази в тиждень, а вчителі-лінгвісти доступним способом навчали українців італійської мови, щоб вони могли знайти роботу, спілкуватися з італійцями, розуміти їх менталітет та знати політичне життя і закони Італії. Усі 140 українців успішно склали тест на рівень знання італійської мови, отримавши відповідні сертифікати.
У Римі також розташований Генеральний дім отців Чину святого Василія Великого, який також є дуже активний у справі підтримки нашого народу. У їхньому храмі Христа-Царя від початку війни було зібрано 60 421 євро. Зокрема, передано для потерпілих від війни 44 863 євро, а через різних волонтерів для потреб ЗСУ 15 585 євро. Ця сума охоплює також передачу різного роду допомоги на потреби військових і мирного населення в Україні.
Роздумуючи над способами допомоги Україні, наші душпастирі та вірні часто знаходили креативні рішення. Наприклад, у м. Болонья українська парафія Святого Михаїла провела особливу акцію. Впродовж певного часу парафіяни вирішили не купувати кави, а на зекономлені гроші зробити пожертви, на які вдалося придбати карету швидкої медичної допомоги. «Ми знайшли швидку, яку вже використовували в пологовому відділенні. Ще більше символічним стало те, що на ній був намальований лелека — символ народження. Така, здавалось би, дрібничка — відмовитися час до часу від чашки кави — допомогла полегшити страждання багатьох українців, які потерпають від наслідків війни, а то й врятувати життя», — розповів о. Михайло Бойко, настоятель громади. Він пригадав, що після того, як ця швидка була направлена на Схід України, хлопці на передовій повідомляли, що завдяки цій швидкій «з лелекою» вдалося врятувати багато життів.
Вірним церковної громади на о. Іскія (Південна Італія), також вдалося успішно придбати дві карети швидкої, обладнані необхідними медикаментами та технікою для надання невідкладної медичної допомоги. Одна з них уже була надіслана безпосередньо на передову. Другу ж передали на потреби хворим і постраждалим. А третю швидку громада придбала спільно з курією Бучацької єпархії.
Як розповів настоятель громади о. Роман Бриндзей, чимало українців о. Іскія доклали неймовірних зусиль, передавали гроші, і тому за короткий час було зібрано достатню суму, як безпосередньо через церковні збірки, так й завдяки пожертвам небайдужих італійців. Також була організована спеціальна делегація волонтерів з о. Іскія, яка вирушила до Ріміні з метою придбання двох карет швидкої допомоги. Фінансову підтримку надав також о. Паскуале Трані з місцевої католицької парафії та єпископ-емерит дієцезії Поццуолі — Іскія монсеньйор Дженнаро Паскарелла, який пожертував 3 000 євро для їх придбання.
Часто кошти для потреб українських захисників збирають в українських громадах завдяки благодійним лотереям і з нагоди парафіяльних святкувань. Нещодавно, 21–31 березня, українці з міст Казерта, Вілла Літерно, Ачерра та Кассіно взяли участь у благодійній лотереї під назвою «Незалежні! Нескорені! Незламні», аби зібрати кошти на придбання карет швидкої медичної допомоги для рятування життів наших воїнів, які зараз захищають державність України на передовій.
Місцевий священник о. Ігор Данильчук під час проповіді у Квітну неділю виступив ініціатором благодійної лотереї, закликаючи українців приєднатися до цього заходу для плекання єдності та спільного зусилля для перемоги України. Призи для благодійної лотереї були надані українцями, що проживають і працюють у регіоні. Серед спонсорів були власники українських магазинів та ресторанів, майстри педикюру та манікюру, лікар-дентист, майстер-кондитер, власник винного магазину та дизайнер-оформлювач свят. Головним призом лотереї стало традиційне велике шоколадне яйце та 10-відсоткова знижка на вечерю від ресторану «Козацький хутір».
Також 14 січня у межах Фестивалю вертепів, який щорічно відбувається у м. Казерта за участю українських громад Неаполітанського деканату, було проведено благодійний обід, ярмарок і лотерею для купівлі двох карет швидкої допомоги для наших захисників. Спільними зусиллями було зібрано кошти на суму 2 145 євро (різдвяний ярмарок та обід — 1 415 євро, різдвяна лотерея — 730 євро). Донати на ЗСУ збирали також під час футбольних турнірів між українськими командами. Загалом Казертою в Україну було передано: 150 т гуманітарної допомоги (медицина, їжа, одяг тощо), меблі (ліжка, шафи, столи, крісла) на центр, де живуть переміщені особи, генератори, тепловізори, старлінки, 18 транспортних засобів: 9 карет швидкої допомоги, 8 позашляховиків, 1 бусик.
Українці з м. Ачерра під керівництвом Михайла Добуша привезли також інвалідні коляски. Так, 26 січня дві карети швидкої допомоги, наповнені необхідними речами, були відправлені в Україну. 6 лютого транспортні засоби освятили архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ владика Василій Семенюк та єпископ-помічник владика Володимир Фірман.
Також багато громад Північної Італії є активними у справі підтримки України. Так, від початку війни до сьогодні українці з міст Павія та Воґера продовжують надавати гуманітарну допомогу Україні, а саме: необхідні засоби медичної допомоги, продукти довготривалого зберігання, засоби особистої гігієни, одяг, ковдри й інші предмети першої потреби. У межах гуманітарної допомоги українці з цих церковних громад на чолі з їх духовним провідником о. Олександром Товтом відправили до України значний обсяг матеріальних ресурсів і технічного обладнання.
Зокрема, було надіслано дві великі вантажівки (TIR) і три вантажні фургони для доставлення гуманітарної допомоги, автомобіль швидкої допомоги, два автомобілі-позашляховики для потреб ЗСУ, для забезпечення електроенергії надіслано три потужні генератори. Було закуплено тепловізори, рації, дрони й інше технічне обладнання для потреб військових і медичних служб. Особливої уваги заслуговує парафіяльна акція «Добро зігріє Україну», під час якої вдалося зібрати нові речі, особливо дитячі, для підтримки дітей із реабілітаційних закладів України. Такі ініціативи свідчать про небайдужість українців, а також про активну підтримку і співчуття італійської громадськості до наших співгромадян. Отець Олександр зазначає, що, «крім відповідної скриньки у храмі, кожен парафіяльний захід служить нагодою для поповнення фонду „Допомога Україні“: щонедільна кава і солодощі після Літургії, спільний Святвечір, ярмарок тощо».
З міст Феррари та Ровіго, що неподалік Болоньї, вірні місцевих українських громад відправили чотири машини швидкої допомоги, два пікапи та машину для перевезення речей і людей. Крім того, було передано 15 носилок, 200 стаціонарних телефонів й інше технічне обладнання, як-от дрони та генератори.
Невтомно працює на гуманітарному фронті Міланська українська громада Святого священномученика Йосафата. Однією з успішних акцій цієї численної спільноти стала ініціатива «Кава для ЗСУ», яка розпочалася ще 26 серпня 2022 року і триває досі, отримавши пізніше підтримку інших українських громад на території Італії. «Відомим фактом є те, що італійці п’ють багато кави. Цей напій є традиційним початком дня для місцевих мешканців Апеннінського півострова. Українці, що проживають в Італії, також люблять цей напій, і з запровадженням цієї акції на подвір’ї церкви Святих Якова та Івана в Мілані, осередка української громади Святого священномученика Йосафата, кожен охочий нею пригощається, допомагаючи в такий спосіб українській армії», — розповідає капелан громади о. Ігор Крупа.
Завдяки цій ініціативі й іншим благодійним акціям громади було зібрано 43 805 євро. Ці кошти використано на гуманітарно-медичні потреби ЗСУ, зокрема придбано та передано до України: 112 зимових спальників, каримати та сухі пайки, 6 генераторів, 21 планшет і 47 павербанків, 8 старлінків, 550 турнікетів CAT 7, 6 тактичних медичних рюкзаків, комплекти термобілизни та набори засобів гігієни для 200 захисників, 4 356 упаковок вологих серветок та 1650 пар шкарпеток. Окрім того, громада передала 8 карет швидкої допомоги, автомобіль для перевезення інвалідів, квадроцикл.
Задля пошуку ресурсів для підтримки України, українські душпастирі та вірні вдаються і до сучасних досягнень у сфері фандрейзингу. Наприклад, вірні Апостольського екзархату у Форлі, Фаенці, Чезені та Імолі реалізували проєкт збору коштів на італійській платформі краудфандингу Idea Ginger для ініціативи SalvaCar. Ініціатором акції стала українська асоціація Святого Юди Тадея, яка діє в цих містах із метою допомоги Україні. SalvaCar — це була кампанія зі збору коштів на придбання автомобіля швидкої допомоги для Житомирського військового госпіталю в Україні для транспортування поранених із прифронтових районів або з евакуаційних поїздів до клініки для надання необхідної медичної допомоги.
«Ця ініціатива дуже важлива, оскільки була спрямована на порятунок життя людей, які постраждали від війни. Житомирській лікарні якомога швидше була потрібна карета швидкої допомоги. Тому в нас було кілька днів, щоб зібрати кошти. Ми дуже раді, що разом змогли реалізувати цей проєкт», — зазначає душпастир громад о. Василь Романюк, директор відділу проєктів Апостольського екзархату. Відповідно до правил платформи, кожен міг зробити добровільну пожертву від 5 до 500 євро, вибравши відповідну суму і перекинувши кошти через банківську карту, PayPal чи банківський переказ.
Нерідко для реалізації подібних проєктів українці залучали італійські асоціації, профспілки й інші інституції, які надавали вагому підтримку. Наприклад, завдяки Ротарі Клубу Падовита його членам разом з українською церковною громадою в місті вдалося вже придбати п’ять карет швидкої, які були повністю профінансованими Ротарі Клубом. Ці автомобілі швидкої допомоги вірні громади передали військовим госпіталям, а також 18 позашляховиків.
Протягом останніх двох років війни в Україні зусилля Апостольського екзархату в Італії та його церковних громад були приголомшливими. Їхні ініціативи й акції стали важливим джерелом підтримки для військових і цивільних на передовій. Екзархат активно співпрацював із різними церковними та світськими організаціями, організовуючи збори коштів й інші заходи, щоб надати необхідну допомогу Україні. Такі ініціативи стали чудовим прикладом єдності та підтримки, демонструючи солідарність з українським народом у час важких випробувань.
Відділ комунікації Апостольського екзархату в Італії