«Мама, яка оберігає дитину — це образ України як нашої Матері», — Тетяна Блізняк, «Київська мадонна»

17 жовтня 2022, 15:49 3001

Тетяна відома світу як «Київська мадонна». Світлина угорського фотографа, який зафіксував, як молода українка, ховаючись від обстрілів у київському метро, годує свою крихітну донечку Марічку, перетворилася на ікону в італійському храмі. Жінка з немовлям у метро — це Тетяна Блізняк. Ікону з образом сучасної Мадонни запропонував встановити у храмі Неаполя український священник В’ячеслав Окунь. І вона стала сенсацією! Відтепер біля неї моляться не лише українці.

Сьогодні Тетяна є третьою героїнею документального проекту «Жінки війни», в основі якого лежать реальні історії вісьмох жінок-українок, життя яких назавжди змінила російська агресія проти України.

«Знайомтеся — це наша Марічка!» — каже Тетяна, тримаючи на руках свою донечку.

Народження своєї дитини, розповідає жінка, вони з чоловіком чекали з нетерпінням. Марічка була дуже бажаною у їхній сім’ї. Дівчинка народилася 8 грудня 2021 року.

«Два місяці ми були абсолютно щасливою молодою сім’єю», — каже Тетяна Блізняк.

Вранці 24 лютого, як і тисячі інших киян, Тетяна з чоловіком почули вибухи і зрозуміли, що розпочалася повномасштабна війна. Їхня сім’я живе зі сторони Борисполя, тому вони добре чули вибухи, зокрема атаки на бориспільський аеропорт.

Вночі з 24 на 25 лютого через постійні обстріли та ракетні удари кияни ночували у станціях метро та бомбосховищах. Не винятковою ця ніч стала для Тетяни з чоловіком і донечкою Марічкою. Наступного дня вони планували сідати у потяг і їхати за межі Києва.

«Лише спустившись у метро, я змогла відчути спокій і безпеку. Постеливши свою ковдру на підлогу, поруч з іншими людьми, почала годувати немовлятко», — пригадує Тетяна.

Цей момент побачили журналісти з Угорщини і зафіксували. А Тетяну почали називати «Київською мадонною», яка стала символом матері, що в умовах небезпеки оберігає свою дитину.

Згодом художниця з Дніпра Марина Соломейнікова на основі фотографії намалювала ілюстрацію, яка також стала популярною у всьому світі. Зрештою стала навіть іконою в одному з храмів Неаполя. Священник В’ячеслав Окунь, душпастир в Римі та Неаполі, попросив дозвіл на використання цієї ілюстрації. Ідея священника полягала в тому, щоб в церкві святого Власія у Неаполі використати цей образ для молитви.

«Про „Київську мадонну“ і церкву в Неаполі писали майже всі світові медіа. Це було зроблено для спільноти українців. Я не сподівався, що ця подія набере такого розголосу. Це була Божа справа, бо ікона стала популярною також серед місцевих людей, чимало італійців приходили до неї молитися. Вона так і залишилася в одному з бічних вівтарів, де перебуває до сьогодні», — розповідає священник.

Сама Тетяна навчалася у Львівській академії мистецтв, закінчила кафедру реставрації творів мистецтва. На перших курсах вчилася малювати ікони. «Так склалося, що колись я працювала з іконами, а тепер мій образ став іконою», — каже «Київська мадонна».

«Образ Тетяни з донькою відображає образ Богородиці з Ісусом. Через це він є близьким для християн. Марія з Ісусом та земним батьком Йосифом у свій час також були змушені втікати від небезпеки через агресію царя Ірода, який боявся за свій трон. Вони теж були біженцями», — зауважує отець В’ячеслав.

«Образ матері, яка оберігає дитину — це образ всіх матерів України, які постраждали від цієї війни. Таким є образ України як нашої матері», — підкреслює Тетяна Блізняк.

«Київська мадонна» переконана, що бути матір’ю — це почесна місія, проте досить сумна і болюча.

Текст — Христина Потерейко,
Відео — Живе телебачення