«Хшанув скріплює нас і нашу віру»: У Польщі молитовно згадали 76 років після депортаційної операції «Вісла»

13 липня 2023, 14:47 99

12 липня у Хшануві в Польщі 76-й раз після депортаційної операції «Вісла» відслужили Літургію східного обряду з нагоди свята Верховних апостолів Петра і Павла. Божественну Літургію очолив владика Аркадій Трохановський.

Двадцять років тому на майдані перед давнім домом о. Мирослава Ріпецького у Хшануві, у саду перед капличкою, почали з’являтися дерев’яні хрести-символи. Їх почали встановлювати парафії на знак пошани до цього особливого місця, а також як ясну ознаку того, що переселені на Вармію та Мазури українці-греко-католики живуть, розвиваються і не забувають, ким вони є. З кожним роком хрестів прибуває, і сьогодні вони утворюють своєрідний парк-меморіал.

6 липня 1947 року у своєму записнику о. Ріпецький занотував: «Неділя. Відчитав Службу Божу в провізорній каплиці, улаштованій в шкільній салі».

8 липня 2023 року, 76 років від переселення, у Хшануві існує регулярна парафія, а Божественні Літургії з нагоди празника Святих апостолів Петра і Павла згромаджують численних паломників. Колись це були виселенці, сьогодні їхні нащадки, а останнім часом ще біженці від московитської агресії в Україну.

Другий раз до Хшанува групу біженців привіз о. Андрій Залевський, парох парафії Святої Трійці з Білостока: «Я дуже зрадів, коли минулого року приїхав сюди зі своїми парафіянами і побачив тут, поміж іншими, й хрест нашої парафії. Для всіх нас, а особливо для мене, дуже важливо приїхати в таке місце й побачити інших людей, яких багато, усі святково одягнені, а всіх нас і нашу віру це дуже скріплює. Все показує, що нас багато і ми могутня громада. А зокрема це важливо для наших парафіян-біженців, які опинилися серед нас через воєнну хуртовину».

«На сьогоднішньому празнику я вперше і дуже ним вражена  — атмосферою, кількістю людей, моліннями. Дуже дякую всій громаді, священникам, нашому о. Андрію Залевському. Як чудово чути в Польщі українську мову, бути на Службі Божій. Це вражає мене і всіх нас. Це свято запам’ятається на все життя. Ми дуже вдячні за таке хороше прийняття нас, українців, в Польщі. Дуже хочемо, щоб скоро закінчилася війна, а всі ми разом жили в добробуті й мирі», — розповіла пані Світлана з Івано-Франківщини.

Владика Аркадій Трохановський, проповідуючи до прочан, зазначив: «Сьогоднішня подія єднає Церкву і народ, а єдності дуже треба нашому народові. Ми єднаємося з тими, хто започаткував у цьому місці богослужіння. Вони не були байдужі до своєї церковної спадщини та національності. У них було бажання, щоб із того, чого вони навчилися, передавати іншим, навіть на чужині, та бути собою. У них було бажання, щоб їхні діти надалі говорили українською мовою. Це також наше свідчення».

Літургія закінчилася освяченням води та нової ікони святих апостолів Петра і Павла. Наостанок відбулася ще процесія з іконами Матері Божої Неустанної Помочі та святих Верховних апостолів Петра і Павла довкола майдану з дерев’яними хрестами.

Цікаво, що в організації празника в парафії о. Григорія Столиці багато років жертовно допомагають місцеві українські байкери, служать втомленим добрим словом, пиріжками та чорною кавою «в стилі отця Ріпецького».

за матеріалами УГКЦ в Польщі