Глава УГКЦ у 190-й день війни: «Українські діти мають право вчитися, а українські студенти — здобувати знання в найкращих навчальних закладах»

1 вересня 2022, 18:38 276

Сердечно вітаю наших освітян, учнів і студентів із Днем знань. Нині весь світ повинен зрозуміти, що українські діти мають право вчитися, а українські студенти — здобувати знання в найкращих навчальних закладах. Особливе слово молитви і підтримки хочу скерувати до директорів шкіл і очільників інших навчальних закладів. На ваших плечах сьогодні лежить непросте завдання — організувати навчальний процес в умовах війни. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у щоденному воєнному зверненні у 190-й день великої, кривавої, несправедливої війни, яку веде росія проти українського народу.

1 вересня 2022 року в Бучі Київської області, фото: REUTERS / Gleb Garanich

«Знову впродовж минулого дня і цієї ночі здригалася українська земля від російської зброї різного виду: у повітрі, на морі та на землі. Лінія фронту тягнеться майже на три тисячі кілометрів від Харківщини на півночі до Херсонщини та Миколаївщини на півдні. Активні бойові дії ведуться, зокрема, на Донеччині та на контрольованій українською стороною частині Луганщини. Найбільше ворог атакував біля Бахмута та Авдіївки. Обстрілював мирні міста», — розповів про ситуацію на фронті Патріарх.

У цей день Блаженніший Святослав продовжив мандрівку скарбами мудрості Церкви щодо економічного та господарського життя людини, ділячися порадами праведного митрополита Андрея Шептицького.

Сьома порада Митрополита — про мудре господарювання, упорядкування економічного життя — велить: «Не руйнуй сімей. Турбуйся про їхній добробут. Дбай про спорт і здоровий спосіб життя. Не економ на безпеці своїх робітників».

На переконання Глави УГКЦ, це глибокі й важливі слова, зокрема для нашого сьогодення. Ми знаємо, каже він, що сім’я, як вірний, плідний і нерозривний союз чоловіка та жінки, — це єдина людська інституція, яку створив сам Господь Бог.

За його словами, сім’я існувала швидше від будь-яких інших видів формувань людського суспільства. Це первинна клітина будь-якого суспільства. Тому сім’я має в державі особливі права, які потрібно поважати і забезпечувати. Забезпечення гідності сім’ї саме в економічному плані є основоположним для держави.

Ми бачимо, зауважив Глава Церкви, що господарювання, економічне життя часто не дає людині змоги присвячувати певну кількість часу сім’ї. Тому сьогодні важливо нагадувати, що людина, сім’я мають право на недільний відпочинок, щоб можна було взяти участь у духовному житті своєї церковної, релігійної спільноти. Сім’я має мати право бути разом. І жодний часовий динамізм економічного життя не повинен розривати цього зв’язку, єдності чоловіка і жінки.

На його переконання, важливо забезпечувати право сім’ї на виховання і народжування дітей.

«Ми бачимо, що сьогодні роботодавці в різних країнах світу не завжди поважають це право. Лише тоді, коли в сімей будуть забезпечені їхні права, коли вони матимуть можливість зберігати єдність родинної спільноти і володітимуть усім необхідним для того, щоб народжувати і виховувати дітей, — можна говорити про добробут держави. Поняття соціальної відповідальності бізнесу передбачає інвестування в здоров’я своїх працівників. Слід плекати здоровий спосіб життя, вкладати ресурси в розвиток спорту та інших способів захисту здоров’я своїх працівників», — переконаний Отець і Глава УГКЦ.

«І очевидно, основним, для того щоб підприємець, господар міг зібрати довкола себе мудрих, талановитих, працьовитих, умотивованих працівників, які б дорожили і пишалися місцем своєї роботи, є безпека праці», — наголосив Патріарх.

У зверненні Блаженніший Святослав звернув увагу на те, що сьогодні в Україні День знань. «Першого вересня, — сказав він, — в Україні розпочинається новий навчальний рік. На жаль, мусимо констатувати, що нині не всі діти і учні зможуть сісти за парти. Лише відповідно до офіційних даних, росіяни вбили в Україні 379 дітей, 735 було поранено, а десятки тисяч опинилися поза Україною, далеко від рідної землі. Агресор навмисно зруйнував понад 2400 шкіл і навчальних закладів. Тому цей день, у який ми говоримо про знання і навчання в Україні, є драматичним».

«Знаємо, — додав Предстоятель, — що необхідною умовою початку цього процесу є наявність бомбосховища або у вашому навчальному закладі, або десь поблизу. Ми знаємо, що ви маєте можливість організовувати як очне, так і дистанційне навчання або навіть довірити батькам навчати своїх дітей. Це доволі складне завдання. І я дякую всім вам, що ви так активно цим займаєтеся».

Блаженніший Святослав привітав з Днем знань освітян, учнів і студентів, побажавши їм благословенного, успішного навчального року. «Особливо вітаю першокласників, які сьогодні вперше йдуть до школи. Вітаю студентів, які розпочинають навчання на першому курсі у вищих навчальних закладах», — сказав Глава УГКЦ.

«Нехай Господь Бог дарує вам благодать Духа Святого, Духа Мудрості, а вашим наставникам, викладачам, учителям і нашим батькам дасть усе необхідне, щоб узяти вас за руку і повести в цей чудовий світ знань, де вас чекає багато цікавого, захопливого і важливого для вашого життя в майбутньому», — побажав Предстоятель і додав на завершення: «Боже, благослови наших учнів і нашу студентську молодь! Боже, благослови батьків наших учнів і студентів! Боже, благослови учителів і викладачів. Боже, благослови українське військо! Нехай воно захищає мир і можливість навчатися для наших дітей. Боже, благослови нашу Батьківщину Твоїм справедливим миром!»