Глава УГКЦ до військових капеланів у 180-й день війни: «Ви є видимим знаком присутності невидимого Бога там, де сьогодні панує смерть»

22 серпня 2022, 19:48 238

Дорогі отці, брати, сестри — військові капелани, вам сьогодні від імені всієї нашої Церкви, українського народу і нашого війська хочу скласти слова визнання і подяки, тому що ви своїм життям і своєю геройською позицією є видимим знаком присутності невидимого Бога навіть там, де сьогодні панує, на жаль, смерть, де війна хоче вкрасти в людини право на життя. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у щоденному воєнному зверненні у 180-й день війни росії проти України.

Підсумовуючи ранкові воєнні новини, Предстоятель УГКЦ зазначив: «Упродовж останнього дня і цієї ночі знову наша земля здригалася від ударів російських ракет, бомб і артилерійських залпів. Знову було вбито і поранено багато людей. Ворог намагається інтенсивно атакувати наші війська майже на всій лінії фронту… Проте найбільш диявольським є метод нічних ракетних обстрілів наших мирних міст і сіл. Цієї ночі знову було завдано ракетного удару по Харкову та Миколаєву. Знову було поранено багато людей. Землею України тече рікою людська кров».

Сьогодні Блаженніший Святослав запросив продовжити подорож соціальним вченням Церкви про війну та мир. Ба більше, він зосередив увагу на правилах і навіть на обов’язку легітимного захисту миру, а відтак самозахисту держав і народів та морального обов’язку захищати слабких і невинних, які не можуть самі себе захистити.

За його словами, Церква навчає, що будь-яка агресивна війна за своєю природою є аморальною. Надто в сучасних обставинах, коли людство має високоточну зброю масового знищення, не може бути жодного морального виправдання, коли одна держава нападає на іншу. Водночас, коли вибухає нещастя війни, керівники держав, зокрема тих, які зазнали нападу, мають право і обов’язок захищати свою країну, застосовуючи навіть силу зброї.

Використання сили, — продовжує пояснення Предстоятель, — є законне, якщо відповідає певним умовам і критеріям. Воно допустиме, якщо шкода, якої завдає агресор, є тривалою, важкою і безперечною. Адже таку шкоду ми бачимо сьогодні в Україні.

«Отож ми бачимо, що право на захист кожного народу ґрунтується на природному праві кожної людини захищати власне життя та життя своїх рідних і близьких. Необхідність захисту виправдовує наявність у держав збройних сил, які повинні стояти на служінні миру. Той, хто в такому дусі обстоює безпеку і свободу держави, робить великий внесок у побудову миру. Усі, що служать у збройних силах, покликані на практиці захищати добро, істину та справедливість у світі. І багато людей віддали своє життя, обстоюючи ці цінності та захищаючи невинних. Тому такою великою всенародною повагою втішаються сьогодні Збройні Сили України, які захищають наше право на життя, існування», — додає Глава Церкви.

«Особливе завдання збройних сил — захищати мирне населення, яке ніколи не є стороною конфліктів!», — підкреслює Отець і Глава УГКЦ.

«Ми бачимо, що в Україні з десяти атак російської зброї лише один удар припадає на військові об’єкти, а всі інші мають на меті знищити, вбити мирне населення. Це тільки підкреслює аморальність російської агресії проти України. Спроби знищити цілі національні, релігійні чи мовні групи людей — це злочин проти Бога і всього людства. Винні в цьому повинні постати перед правосуддям. Проте, ми бачимо, що правда завжди перемагає. Сила добра і захисту миру завжди сильніша від сили зброї та диявольських планів несправедливого нападника», — каже Глава Церкви.

Сьогодні Блаженніший Святослав особливо подякував за геройське служіння військовим капеланам, які в найважчих обставинах війни є поруч із нашими військовослужбовцями і чувають над їхніми душами.

«Бо ці всі моральні засади справедливого діла захисту миру, оборони рідного народу втілюються в життя за допомогою душпастирського служіння військових капеланів», — наголосив Глава УГКЦ.