Другий день Зустрічі східних католицьких єпископів Європи присвячений темі християнської сім’ї

20 вересня 2023, 10:03 709

У м. Неа Макрі, поблизу Афін (Греція), другий день продовжується зустріч східних католицьких єпископів Європи.

Другий день конференції присвячений темі «Сім’я в сучасному світі. Виклики та надії для Східних Католицьких Церков». Саме так звучала тема доповіді, яку виголосив владика Мілан Лах, єпископ-помічник Братиславської єпархії Словацької Греко-Католицької Церкви.

На початку доповіді владика Мілан Лах зазначив, що сучасна сім’я перебуває у великій скруті, і це великий виклик для Східних Католицьких Церков. За словами владики, здорова сім’я —це функціональна сім’я, тобто спільнота, у якій кожен член стає зрілою особистістю. «Зріла людина — це індивід, який має чітке відчуття власної ідентичності і, як наслідок, здатний до близькості. Ідентичність означає, що я знаю, хто я є. Зріла людина — це та, яка може чітко відрізнити себе від інших і має чітко встановлені й окреслені кордони. Ця здатність знати, хто я є, і розпізнавати межі між собою та іншими, називається ідентичністю. Наша ідентичність — це те, що лежить усередині нас, що відрізняється від інших, але що варто визнати. Це те особливе, що Бог вклав у мене як людину і що Він хоче, щоб я розвивав у своєму житті», — мовив доповідач.

Тож саме сім’я, за словами владики, — найважливіше місце становлення зрілої особистості, «тому що в ній діти повинні дізнатися, що їх люблять, що вони теж покликані любити, і що вони повинні знати свою власну ідентичність, що вони є Божими дітьми».

Друга характеристика зрілої особи — здатність до близькості. «Тільки людина, яка має сильну ідентичність, зможе творити стосунки з людьми, тобто зв’язуватися з ними, входити у глибину їхнього єства, навіть у межах випадкових, але глибоких стосунків, і, навпаки, дозволяти іншим робити те саме з нею», — наголосив архиєрей.

«Східні Католицькі Церкви також усвідомлюють виклики, які стоять сьогодні перед душпастирством сімей. Йде боротьба за сім’ю: якщо виживе сім’я, — виживе суспільство; якщо не виживе сім’я, — не виживе і суспільство», — мовив владика Мілан Лах, продовжуючи доповідь. Тож доповідач зробив кілька пропозицій, які є будівельними блоками для розвитку душпастирства сімей в єпархіях та обміну досвідом між собою. Серед запропонованих них: спільноти для молодих сімей, сімейні обряди, спільний час і східна духовність.

«Духовність, життя з Богом, має бути важливим напрямом сімейного душпастирства на наших парафіях. Йдеться про повноцінну участь у церковній Літургії протягом усього літургійного року з раннього віку, спільну родинну молитву перед іконою, формування віри в сім’ї (щонеділі після обіду вся родина повинна збиратися для слухання катехизації), сакраментальне життя окремих членів сім’ї, приклади святих, про яких говорять у сім’ї, зокрема в нашій Церкві, і яких намагаються наслідувати в родині. Там, де немає духовності, немає нічого», — сказав єпископ.

Наприкінці доповіді владика Мілан звернув увагу на місію Східних Католицьких Церков щодо сімейного душпастирства. «Перед нашими Церквами стоять великі виклики: міграція наших вірних на заробітки, війни, слухання, молитва, розпізнавання, здійснення […]. У Східних Церквах модель для натхнення любові в наших сім’ях можна знайти у Пресвятій Тройці, яка є любов’ю Божественних Осіб одна до одної. Як каже святий Василій: Тройця є єдиним Богом, саме тому, що вона є Любов’ю, це Бог у трьох Особах, які утворюють найглибшу єдність, яка існує, — Божественну єдність. Просімо у Пресвятої Тройці, Отця, Сина і Святого Духа, благодаті для кожного члена сім’ї, щоби вони могли втілювати свою любов один до одного», — завершив доповідь єпископ.

Після виголошеної доповіді про сім’ю єпископи розпочали працю у восьми групах, обговорюючи найважливіші проблеми та перспективи, які стоять сьогодні перед родинами.

Після закінчення праці у групах голови кожної з них представили власні напрацювання всім учасникам конференції.

Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ