Члени Постійного Синоду УГКЦ на Третій (74-й) сесії обговорили душпастирський супровід постраждалих від війни

13 березня 2023, 15:51 193

Упродовж 8–10 березня 2023 року в онлайн-форматі з причини російської війни проти України відбулася Третя (74-та) сесія Постійного Синоду УГКЦ.

Участь у засіданнях взяли члени Постійного Синоду УГКЦ: Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав, архиєпископ і митрополит Філадельфійський владика Борис Ґудзяк, єпарх Вроцлавсько-Кошалінський владика Володимир Ющак, єпарх Чернівецький владика Йосафат Мощич та апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії владика Богдан Дзюрах. Секретарем зустрічей став єпископ-помічник Київської архиєпархії владика Андрій Хім’як.

Перше засідання 8 березня розпочалося з молитви та прийняття порядку денного цієї сесії. Владики перевірили стан виконання рішень попередньої сесії Постійного Синоду й окреслили воєнну, гуманітарну та душпастирську ситуації в Україні. Особливу увагу синодальні отці приділили актуальним викликам у служінні Церкви найбільш потребуючим. Вкотре Блаженніший Святослав наголосив на важливій ролі УГКЦ щодо зцілення ран війни: задля загоєння фізичних ран Церква покликана розвивати вже сьогодні медичне капеланство, задля психологічної підтримки — стати партнером для державних і громадських організацій, а задля загоєння духовних ран — бути справжнім «польовим шпиталем», за визначення Папи Франциска, обіймаючи всі верстви українського населення.

Після цього один із представників УГКЦ на Континентальному етапі Синоду Єпископів Католицької Церкви в чеській Празі владика Теодор Мартинюк розповів про його перебіг і підсумки.

Друге робоче засідання було присвячене наступному Синоду Єпископів УГКЦ. Перш за все, владики обговорили стан виконання рішень Синоду Єпископів УГКЦ 2022 року, який відбувався у м. Перемишлі (Польща). Відтак було обговорено пропозиції щодо місця та часу проведення Синоду Єпископів УГКЦ 2023 року, виділено кандидатів на проповідника на ньому, а також окреслено порядок денний щодо тематик засідань та доповідачів.

Наприкінці цього засідання голова Патріаршої катехитичної комісії владика Давид Мотюк і його заступник Назар Дуда представили звіт діяльності комісії та стан катехитичного служіння у період війни.

Другий день засідань Постійного Синоду УГКЦ розпочався з обговорення головної теми наступного Синоду Єпископів УГКЦ «Душпастирський супровід постраждалих від війни». Її підготування синодальні отці в Перемишлі довірили владиці Аркадієві Трохановському, єпарху Ольштинсько-Гданському.

Владика Борис Ґудзяк, очільник Департаменту зовнішніх церковних відносин УГКЦ, доповідаючи про поточну ситуацію, вкотре наголосив, що сьогодні Україна перебуває у центрі уваги всього світу і треба докладати зусиль, щоб ця увага і підтримка не зменшувалися. Світ захоплюється відчайдушним спротивом України та захистом демократичних цінностей, за які українці готові платити найвищу ціну — пожертвувати власним життям.

Завершився другий день засідань представленням наступних титулів майбутнього Кодексу канонів УГКЦ, працю над яким очолює владика Євген Попович, архиєпископ і митрополит Перемишльсько-Варшавський. Отець Олег Хортик представив титул «Єпархії та єпископи», о. Роман Дутчак — «Про Святі Тайни», а о. Роман Тереховський — «Про благословення».

П’яте засідання, що відбулося у п’ятницю, 10 березня, розпочалося з продовження розгляду канонічних питань. Отець Андрій Танасійчук представив проєкти Статуту і Регламенту Патріаршого Собору, а о. Віталій Токар розповів про участь єпископа-емерита в митрополичому синоді.

Після цього члени Постійного Синоду УГКЦ вислухали та прийняли звіти Душпастирської ради Патріаршої курії УГКЦ від владики Кеннета Новаківського, її голови, та Богословського відділу від його очільника владики Ярослава Приріза.

Під час шостого й останнього засідання владика Григорій Комар, єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ та голова Патріаршої літургійної комісії, доповів про стан запровадження календарної реформи, про початок якої оголосив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав 6 лютого. Також єпископ наголосив, що триває робота комісії над проєктом Місяцеслова УГКЦ.

Завершилися засідання традиційно обговоренням наступних сесій Постійного Синоду УГКЦ та подякою Богові за плідне проведення Третьої (74-ї) сесії Постійного Синоду УГКЦ.

за матерілами пресслужби Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ