15 із 15 архиєпархій/єпархій та екзархатів УГКЦ пройшли навчання із запобігання насильству над дітьми

29 травня 2024, 11:28 101

Центр гідності дитини УКУ завершив проведення навчань із превенції насильства над неповнолітніми та вразливими особами в усіх єпархіях та екзархатах Української Греко-Католицької Церкви в Україні. Вдалося охопити 70 % священників УГКЦ.

Про це повідомляє Центр гідності дитини УКУ.

Згідно з безпековими політиками «Норми та принципи захисту неповнолітніх та вразливих осіб у душпастирській діяльності УГКЦ в Україні», затвердженими 2022 року на Архиєрейському Синоді, священники кожної єпархії та екзархату Української Греко-Католицької Церкви в Україні мають пройти навчання про запобігання насильству над дітьми. У межах цих політик Центр гідності дитини Українського католицького університету з жовтня 2022 року проводив такі формації для усіх єпархій УГКЦ. Лекції читали керівниця проєктів і програм Іванка Рудакевич та єромонах-студит, психолог Сава Масник.

Іванка Рудакевич розповіла: «Важливо, що ці навчання відбувалися в середовищі священників однієї чи кількох єпархій. Ми приїздили фактично на весь день, багато спілкувалися з учасниками. Це була відкрита платформа, щоб поставити запитання, висловити думку чи сумнів, поділитися досвідом. І це дуже добре, бо про тему насилля над дітьми зазвичай взагалі не говорять, ніби такого не існує».

Навчання відбувалося за сприяння місцевих єпископів наживо і онлайн. Так вдалося охопити духовенство екзархатів у прифронтових зонах.

«Дбання про дітей — це наслідування Христа. Діти є Церквою і майбутнім Церкви. Зустрічі з нашим духовенством були дуже важливі, хоч місцями й непрості. Отці мали можливість набратися більшої чутливості для створення безпечного середовища для неповнолітніх в Церкві. Служіння Істині може бути клопітке, але є виразом пожертви, особливо, коли йдеться про кривду над неповнолітніми. Тому важливе розуміння та надання допомоги в духовному, психологічному, юридично-канонічному чи медичному аспектах», — зазначив єромонах Сава Масник.

Згідно з безпековими політиками УГКЦ, таке навчання що два роки має пройти кожен священник. Через парохів чи призначених осіб на парафіях одержана інформація має бути поширена серед усіх учасників спільноти Церкви: працівників, волонтерів, батьків, дітей.

«Священник є тим, до кого дитина з досвідом скривдження може звернутися під час парафіяльних подій, табору, індивідуальної розмови чи сповіді. І важливо, щоб він розумів, як говорити з такою дитиною, як правильно реагувати, що є насиллям та які його наслідки», — додає Іванка.

Співпраця з церквою була пріоритетним напрямом роботи Центру гідності дитини УКУ з моменту його заснування. Центр працює над формуванням моделі безпеки «духовенство — діти — батьки», коли обізнаними в темі захисту є ті, хто працює з дітьми, батьки, й самі діти. Саме тому його ціль — дати спільноті церкви знання та інструменти, щоб кожен священнослужитель, монах, монахиня чи мирянин, які працюють чи волонтерять:

• розуміли персональну відповідальність за захист дітей від насильства;

• розуміли і використовували механізми превенції насильства над дітьми;

• вміли професійно та чутливо відреагувати на повідомлення про насильство;

• ефективно імплементували документ політик захисту дітей у своїх парафіях, єпархіях.

Довідка

Центр гідності дитини УКУ працює над творенням культури, де гідність дитини є безумовною цінністю та сприяє формуванню безпечного середовища для дитини у сферах освіти, медицини і Церкви.

Питання захисту неповнолітніх було головною темою Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви наприкінці 2019 року. Тоді ж Синод оприлюднив послання щодо захисту від насильства дітей, неповнолітніх і вразливих осіб. Згодом від імені Синоду, Блаженніший Святослав звернувся до Українського католицького університету із проханням про створення осередку для навчання релігійних організацій та світських установ у питаннях захисту неповнолітніх і вразливих осіб. Свою роботу центр розпочав у січні 2021 року.

Через сайт Центру гідності дитини УКУ можна зголосити випадки насилля щодо неповнолітніх і вразливих осіб, заповнивши відповідну форму, а також скористатися телефонами відповідальних за зголошення на рівні єпархій чи делегату від Архиєрейського Синоду УГКЦ.
Також ознайомитися з основними документами, якими керується УГКЦ, щодо зловживання неповнолітніми, пройти курс «SAFEGUARDING. Безпека дитини в середовищі церкви», провести заняття з дітьми про безпеку, використовуючи «Інструктажі для безпеки дітей».

Центр гідності надає можливості й ресурси, що будуть корисними для всіх, хто працює з дітьми у середовищі Церкви.