Звернення Глави УГКЦ у 337-й день війни, 26 січня 2023 року

26 січня 2023, 15:03 31

Христос народився!

Дорогі в Христі брати і сестри!

Cьогодні четвер, 26 січня 2023 року, а в нас, в Україні, вже 337-й день великої, кривавої, повномасштабної війни.

Минулої доби і цього ранку Україна жила під звуки сирен повітряної тривоги, тому що є загроза повітряних атак. Якраз у цю мить повідомляють, що на Україну летять ракети. Засоби нашої протиповітряної оборони починають збивати перші з них. Знову Батьківщина зазнає масованої ракетної атаки з боку росії. Вчора, окрім ракет, на нашу землю прилетіло багато інших видів смертоносної зброї. Було завдано 10 ракетних ударів по Запоріжжю, Дніпрі, Херсоні, Харкові. Ми чуємо про значну активізацію бойових дій, зростання їх інтенсивності, зокрема біля Бахмута і Вугледара на Донеччині.

Незважаючи на те, що ми є мішенню російських убивць, ми сьогодні живі і дякуємо Господу Богу та Збройним силам України за те, що можемо бачити новий день, молитися і служити Богові та рідному українському народові. Тому, навіть стоячи перед небезпекою нових смертоносних ракетних ударів, хочемо заявити на весь світ: Україна жива! Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!

Вчора релігійне середовище України пережило історичний день: до Рима прибули члени Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій. Ми зустрілися зі Святішим Отцем Франциском. Ми брали участь у завершенні Тижня молитов за єдність християн з представниками різних Церков, конфесій з усього світу. Вчора біля гробу апостола Павла зібрався весь християнський світ, християни всієї, хоча й поділеної сьогодні, Христової Церкви. Ми разом молилися, щоб єдність знову запанувала між нами. Ми були свідомі, що єдність — це насамперед Божий дар, — дар Духа Святого. І ми були об’єднані в так званому духовному екуменізмі, русі за єдність сердець і умів синів і дочок нашого Небесного Отця.

Спілкуючись із багатьма представниками Церков і релігійних організацій, ми відчули, що сьогодні християнські Церкви є найбільш переслідуваними релігійними спільнотами у світі. І ми разом пригадали, що рання Христова Церква, окрім Хрещення водою (через занурення в хрещальні води), знала ще Хрещення кров’ю. Християни вважали тих людей, які не були охрещені, але віддали життя за Христа як свідки віри в Його воскресіння, своїми братами і сестрами. Мученик за Христа вважався членом Христової Церкви, який прийняв Хрещення кров’ю. Крім того, існує екуменізм мучеників, рух святих людей у різних частинах земної кулі, які віддали життя за Христа як свідки віри в Його воскресіння.

Я б хотів, щоб ми сьогодні згадали блаженного священномученика Омеляна Ковча, якого наша Церква проголосила покровителем своїх душпастирів. Він був замордований німецькими нацистами в концтаборі Майданек, що на території сучасної Польщі, за те, що рятував євреїв. Світлої пам’яті патріарх Любомир Гузар окреслив свідчення його мучеництва як сина одного народу, українського, який рятував синів і дочок іншого народу, єврейського, а був замучений на землі третього народу, польського, об’єднавши у своїй особі всі ті різні національні, духовні, релігійні дійсності. Отець Омелян Ковч вважав себе душпастирем ув’язнених у концтаборі людей, парохом Майданека, і звідти написав до своєї дружини і дітей такі слова: «Тут я бачу Бога, який є один і однаковий для всіх. Коли я правлю Службу Божу, зі мною моляться всі: українці і поляки, литовці і росіяни, представники інших Церков, релігій і національностей».

Нехай кров святих мучеників, яка кличе саме з української землі до Господа Бога, буде сьогодні внутрішньою силою християн України, які хочуть віднайти різні види єдності між нами. Нехай наші святі мученики моляться нині за наші Церкви, за український народ, за те, щоб проповідь Христового Євангелія зворушувала серце сучасної людини, вела її до Хрещення, а серед християнських Церков зрушувала Духом Святим прагнення відновлення єдності Христової Церкви.

Боже, благослови Україну! Боже, благослови наших хлопців і дівчат на фронті! Боже, у цей момент, коли на Україну летять десятки російських ракет, захисти нас від тої смерті, яку на нас посилає наш ворог! Боже, поблагослови Україну своїм справедливим, небесний миром!

Благословення Господнє на вас, з Його благодаттю і чоловіколюб’ям, завжди, нині, і повсякчас, і навіки вічні. Амінь.

Христос народився! Славімо Його!

Інші фото та відео