Звернення Глави УГКЦ у 312-й день війни, 1 січня 2023 року

1 січня 2023, 14:54 52

Слава Ісусу Христу!

Дорогі в Христі брати і сестри!

Cьогодні перший день нового року, 1 січня 2023 року, а в Україні 312-й день великої, повномасштабної війни, яку російський окупант і вбивця приніс на нашу землю.

Останній день минулого року був дуже не спокійний для нашої Батьківщини, а новорічна ніч, властиво, була майже пекельною. Росіяни завдали масованого ракетного удару по Україні. Щонайменше 20 ракет вдарило по нашій Батьківщині, і велика кількість із них була націлена в нашу столицю. Київ сьогодні зранений… Загинули люди, є багато поранених, зруйновані будинки в центрі міста. Кілька станції метро зачинені через падіння уламків ракет на колії. І в цей перший день нового року наша столиця лише починає оговтуватися від того масованого удару. А за ніч над Києвом збили щонайменше 32 повітряні цілі, це були російські ракети та іранські безпілотники. Ворог намагався вкрасти в українців свято Нового року, але, Богу дякувати, їм це не вдалося.

Ми вболіваємо сьогодні й за наше зранене Запоріжжя, де вчора через падіння російської ракети постраждала вагітна жінка та дитина. За їх життя сьогодні борються медики в місцевій лікарні.

Незважаючи ні на що, у цей перший день нового року ми хочемо проголосити на весь світ: Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!

Ми розпочали рік, який буде переможним для нашої Батьківщини. Сьогодні — свята неділя, день Господній. Відповідно до літургійних циклів, динамізму підготування до Різдва Христового, візантійська традиція дарує нам неділю, яка називається неділею Святих Отців. Нині під час Божественної Літургії в наших храмах читається генеалогія Ісуса Христа. Ми чуємо багато старозавітних імен, чуємо про зміни поколінь, про осіб, які за дивним Божим промислом наближали день Різдва.

Кожен, хто бодай трохи ознайомлений із біблійною історією та її персонажами, мабуть, добре знає, що життя тих людей, імена яких чуємо, у багатьох моментах було доволі важким і неоднозначним. Життя їхнє представляє Святе Письмо таким, яким воно було, — суперечливим, сповненим складних моментів вибору між добром і злом. Але ми сьогодні всіх їх пам’ятаємо як Святих Отців, які своїм життям, хоч би яким воно було, наближали момент народження в людському тілі нашого Господа.

Минула неділя, неділя Праотців, представляла нам людей, які своєю вірою наближали момент Різдва Христового. А сьогодні ми, читаючи генеалогію Ісуса Христа, бачимо, що є і людська сторона, яка співдіє в таїнстві Різдва. Господь Бог за посередництвом усіх цих людей, з їхніми чеснотами й упадками, показує нам старозавітну історію, яка була турботливо ведена Ним до таїнства воплочення Божого Сина. Отож Всевишній уміє виліплювати з людської історії свій величний задум, спрямований передусім на добро людини і всього світу. Він може виростити із сухого дерева живий паросток спасіння, вести через незграбні людські викрутаси гарний танок Божественної історії, витворити з шуму і гамору гармонійну музику, вивести із темного хаосу світло.

Різдво Христове є чудом не лише тому, що Бог стає людиною, а й тому, що людина певним чином підготувала Його прихід. Бог за своєю Божественною природою є вічний, незбагненний, неописаний, існує поза простором і часом. Але, слухаючи генеалогію Ісуса Христа, ми розуміємо, що воплочений Спаситель приймає на себе повноту людської природи.

Найпрекраснішим живим доказом цього підготування до народження Месії є Марія, звичайна дівчина, яка в певний момент знаходить у собі рішучість і силу сказати Богові «так». Через неї Бог приходить до всіх нас, до «своїх».

Сьогодні Церква розкриває нам Ісуса Христа як Божественну особу, яка в повноті приймає людську природу. У Ньому Бог і людина, вічне і смертне, поєднуються в одне. У Його Божественній особі лучаться нерозривно, нероздільно дві природи — Божа і людська. Наша людська природа в Ісусі Христі знаходить новий вимір свого існування. Його Різдво здійснює очікування всього людства на Месію, вінчає старозавітну історію підготування людини до народження в тілі Божого Сина.

Господи, прийди до нас! Через темні та світлі сторони кожного з нас пиши свою історію в сучасному світі! Ти прийшов, щоб узяти на себе і увібрати в себе людські радощі та страждання і наповнити їх новим, Божим, небесним змістом. Зроби це з нами сьогодні. Поможи нам серед темряви сучасного військового часу відкрити небесне світло Твого Різдва.

Боже, благослови Україну! Боже, дякуємо Тобі за те, що вчора було звільнено 140 наших військовополонених і вони сьогодні можуть повернутися до своїх родин! Боже, поможи звільнити інших наших в’язнів, полонених, які страждають у російських тюрмах! Боже, напередодні Різдва допоможи нам радіти звільненням наших отців Івана і Богдана в Бердянську! Боже, благослови наше українське військо! Боже, Ти є Царем миру, який приніс у світ справжній мир, примирення між небом і землею, Богом і людиною! Боже Ісусе Христе, поблагослови нашу Батьківщину в цьому новому році Твоїм справедливим, правдивим, небесним миром!

Благословення Господнє на вас, з Його благодаттю і чоловіколюб’ям, завжди, нині, і повсякчас, і навіки вічні. Амінь.

Інші фото та відео