Звернення Глави УГКЦ у 110-й тиждень повномасштабної війни, 24 березня 2024 року

24 березня 2024, 20:45 46

Слава Ісусу Христу!

Дорогі в Христі брати і сестри!

Минає 110-й тиждень від початку великого, повномасштабного вторгнення росії на нашу землю та війни, яка триває вже понад десять років. Цей тиждень, мабуть, увійде в історію України як період нових масових воєнних злочинів росії проти мирного населення нашої держави. Після того як українське військо зуміло зупинити наступ ворожих військ на Сході, цю значно чисельнішу від нашого війська навалу, росіяни, як завжди, починають знущатися над мирним населенням України. Насамперед вони завдали ударів по українському прикордонню. Наша Сумщина, де довжина кордону з росією становить майже 500 кілометрів, перетворюється на пустелю. Методично вдень і вночі ворог знищує наші населені пункти, відбувається величезна евакуація місцевого населення. Нова хвиля біженців із Сумщини приходить до наших домівок у Центрі, на Сході, Півдні та навіть Заході України.

Минулий тиждень увійде в історію також як час масованих атак росії із неба на наші мирні міста і села. Цього четверга лише на наш багатостраждальний Київ росіяни випустили 31 ракету! Цей удар по столиці коштував росії майже 400 мільйонів доларів. Один день на одне місто! Є руйнування, є загиблі та поранені…

Цієї п’ятниці був завданий наймасованіший за два роки повномасштабної війни удар росії по енергетичній інфраструктурі України. Майже повністю знеструмлений наш Харків. Росіяни вдарили по дамбі Дніпровської ГЕС. Є велика небезпека знеструмлення Запорізької атомної електростанції. Багато міст і сіл залишилося без світла. Та незважаючи на ці злочини, на те, що ми оплакуємо десятки вбитих, сотні поранених, шукаємо тих, хто зник безвісти, вкотре можемо і хочемо сказати: Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!

Коли ми сьогодні, на третьому році війни, намагаємося зрозуміти, як зупинити цю злочинну війну, багато хто у світі роздумує над одним словом — «діалог». Ми часто чуємо про перемовини як альтернативу військовому протистоянню. Вкотре намагаємося зрозуміти: що стоїть на перешкоді перемовинам? Чи діалог між росією, країною-агресоркою, країною-терористкою, і Україною взагалі можливий? А якщо ні, то що стоїть йому на перешкоді? Чуємо звинувачення в бік України, що буцімто вона відмовляється від перемовин або ще не готова, не має сміливості до них.

Заявляємо в усій повноті правди, що Україна від початку протистояння виступала як сторона, що прагне діалогу. З ініціативи Президента України було зроблено все можливе, щоб за допомогою перемовин зупинити агресора. Проте весь світ побачив, що росія не вважає Україну суб’єктом діалогу, ба більше, заперечує право України на існування. Російська сторона готова з будь-ким говорити про Україну, але без України. Російський загарбник дегуманізує український народ. Стверджує, що не існує такого народу зі своєю мовою, культурою, історією, навіть Церквою; що Україна — це тільки територія, а українці — це ідеологічна конструкція. Бути українцем означає бути адептом ідеології, яку росія таврує як націоналістичну або нацистську. Тож доки російський агресор не побачить в українцях суб’єкта перемовин, діалог у будь-якому форматі як альтернатива військовому протистоянню, на жаль, є неможливим. Ми це з прикрістю констатуємо, але про можливість перемовин постійно молимося. Мільйонний український народ молиться за навернення росії, тобто за зміну її позиції і думки. Якщо російська влада та російський народ побачать в українцях своїх співрозмовників, то буде шанс на припинення цього військового протистояння.

Будь-яка міжнародна угода про припинення вогню повинна базуватися на нормах і принципах міжнародного права. Доки росія, як агресорка, заперечуватиме основи міжнародного права, доти неможливою буде угода про мир. Тому Церкви України так голосно заявили про необхідність утверджувати силу права, щоб не діяло право сильного. І наша Церква, яка втілює соціальне вчення Католицької Церкви у своєму душпастирському житті, завжди попереджувала про те, що сьогодні відбувається певна мутація поняття права як такого. Світ переходить від захисту права до захисту інтересів. А росія намагається накинути йому [світові] право на агресію і захистити це як свій геополітичний інтерес на території нашої багатостраждальної Батьківщини.

Ми молимося за можливість і здатність обох сторін до діалогу. Просимо Господа Бога допомогти нам знайти необхідні шляхи, щоб зупинити війну. Ми молимося за мир, але мир справедливий, про який говорив праведний митрополит Андрей Шептицький та який буде виявом поваги до всіх сторін, котрі приступають до мирної угоди.

Ми сьогодні просимо: Боже, дай навернення російським загарбникам! Боже, дозволь нам бачити один в одному людей, які здатні спілкуватися між собою, адже Ти створив людину, даючи їй дар слова! Боже, поблагослови нашу Батьківщину Твоїм справедливим, небесним миром!

Благословення Господнє на Вас, з Його благодаттю і чоловіколюб’ям, завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Інші фото та відео