Звернення Глави УГКЦ у 110-й день повномасштабної війни, 13 червня 2022 року

13 червня 2022, 10:00 6

Слава Ісусу Христу!

Дорогі в Христі брати і сестри!

Сьогодні понеділок, 13 червня 2022 року, і Україна переживає вже 110-й день цієї кровопролитної війни, всенародного протистояння російській агресії.

Ми дякуємо Господу Богу та Збройним силам України, що можемо бачити світло ранішнє нового дня. Знову цієї ночі весь схід нашої Батьківщини був у вогні. На всій лінії фронту йдуть тяжкі бої. Найважче, як і в попередні дні, на Луганщині. Ворог кидає туди рештки своїх сил, щоб домогтися хоча б позірної перемоги. Завдяки мужності синів і дочок України на 110-й день цієї війни ворог не осягнув жодної цілі, яку ставив перед собою.

Але найбільше нас болить серце за втрачені людські життя, за невинно вбитих цивільних жінок, дітей — усіх, хто потерпає від жорстокості російського агресора, хто потерпає від війни, яка сіє і несе смерть.

Я хочу сьогодні подякувати Святішому Отцю Францискові за те, що вчора, коли ми святкували П’ятдесятницю, він звернувся до сумління людей усього світу із закликом: «Не звикайте до війни!». Не можна звикати до війни. Бо таке звикання веде до замовчування воєнних злочинів і вбиває. Як нам відомо, новини про війну з України сьогодні зникають із шпальт газет та з інших засобів масової комунікації.

Але нехай весь світ чує: Україна стоїть! Україна бореться! І отримуючи благодать Духа Святого, оновлюючи Його присутність між нами, Україна, як ніколи, молиться про мир! Україна молиться до Духа Святого як носія миру!

Сьогодні, у другий день Зелених свят, який іде відразу за святом П’ятдесятниці, наша літургійна традиція звертає нашу увагу на Святого Духа, третю особу Пресвятої Тройці. З одного боку, Дух Святий з усіх трьох Божих осіб є до нас найближче. Ми живемо і діємо в Ньому як християни. Ми можемо щось гідне вчинити лише тоді, коли співдіємо зі Святим Духом. А з іншого боку, ми дуже мало про Нього знаємо.

Проте Святого Духа можна пізнати як особу — через досвід Його присутності в нас. І ми знаємо, що Дух Святий насамперед є Духом, який дає життя. Тому в нашій українській літургійній традиції ми, святкуючи П’ятдесятницю, вживаємо зелений колір. А в народі те свято так і називається — Зелені свята. Ми прикрашаємо наші святині зеленню, одяг священнослужителів має зелений одяг, щоб показати, що Дух Святий, оце животворне Боже дихання, є тією силою, яка підтримує нас при житті.

Дух Святий є Духом Божого миру, тому що Він відкриває людині Божий задум про неї, який завжди є задумом миру, гармонії, краси і вічного життя. Натомість той, хто починає війну, повстає проти Божого задуму.

Ця Божественна животворна сила, якою апостоли зодягнулися з висот у Єрусалимі, продовжує жити в тілі нашої Церкви і нашого народу. Тому ми сьогодні просимо: «Духу Святий, зодягни Твоєю силою з висот захисників і захисниць України як захисників миру! Боже, Духу Святий зроби нас носіями, будівничими Твого миру, який Ти нам приносиш! Духу Святий, зійди і серед моря смерті, яке приніс в Україну російський загарбник, даруй нам море життя, яке тільки від Тебе походить! Дихни своїм животворним подихом на Україну і на весь світ і обнови, Духу Святий, у собі лице сучасної землі!».

Благословення Господнє на вас, з Його благодаттю і чоловіколюб’ям, завжди, нині, і повсякчас, і навіки вічні. Амінь.

Інші фото та відео