«Задля синодальної Церкви»: УГКЦ готується до Синоду Єпископів Католицької Церкви про синодальний шлях

7 вересня 2023, 16:07 1780

У межах Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви 7 вересня владики УГКЦ із різних куточків світу представили результати континентальних Асамблей на шляху підготування до Синоду Єпископів Католицької Церкви, названого Синодальним шляхом.

«Задля синодальної Церкви: сопричастя, участь і місія» — тема XVI Асамблея Синоду Єпископів, перший етап якої розпочався в суботу, 9 жовтня 2021 року, у Ватикані.

«У Католицькій Церкві проходить процес, який називається Синодальним шляхом. У ньому беруть участь усі католицькі єпархії світу, зокрема єпархії та екзархати Української Греко-Католицької Церкви. Тож на цьому Синоді наші владики поділилися тим, як цей процес відбувається на різних континентах», — розповідає владика Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівський.

Процес Синодального шляху Католицької Церкви від початку передбачав різні етапи. Після локальних консультацій, які закінчилися влітку 2022 року, розпочалися континентальні Синодальні Асамблеї: в Океанії відбулася 5 лютого в Суві (острови Фіджі); на Близькому Сході — 12–18 лютого в Бейруті (Ліван); у Північній Америці — 13–17 лютого в Орландо (Флорида); в Азії — 23–27 лютого в Бангкоку (Таїланд); в Африці — 1–6 березня в Аддис-Абебі (Ефіопія); в Латинській Америці — 17–23 березня в Боготі (Колумбія). У четвертий день засідань Синоду Єпископів УГКЦ 2023 року в Римі, учасники цих континентальних зустрічей з Української Греко-Католицької Церкви поділилися думками та досвідом.

Владика Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархіїВладика Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії

Процес Синодального шляху в Австралії та Океанії представив владика Микола Бичок, який є нашим єпархіальним єпископом в Австралії. Владика Мирон Мазур із Бразилії представив процес Синодального шляху у Бразилії та Південній Америці. Владика Богдан Данило — у Північній Америці. Казахстан і Середню Азію представляв митрофорний протоієрей Василь Говера. «Наші владики й отець розповіли про те, як наша Церква брала участь у дискусіях, роздумах на тих континентах, де є Католицька Церква. Вони зазначили, що кожен континент має свої особливості. Тож участь нашої Церкви була особливою, адже наші вірні, священники, єпископи могли представити наш погляд, погляд збоку Української Греко-Католицької Церкви», — продовжує розповідь владика Теодор.

«Щодо Європейського континенту, то у Празі відбулася континентальна Асамблея Європи, у якій взяли участь наші делегати. Зокрема, я представляв думки і пропозиції Української Греко-Католицької Церкви як з України, так і з країн Європи, де є наші структури чи вірні. Ми представили низку викликів, пов’язаних із російською агресією проти України. Ми детально розповіли про ту трагедію, яку принесла росія для українського народу. Крім того, що були різноманітні доповіді, також окремо на цій Асамблеї ми молилися за справедливий і тривалий мир в Україні», — ділиться спогадами єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівський.

Цей Синодальний шлях буде увінчаний Синодом Єпископів цілої Католицької Церкви, який відбуватиметься у жовтні 2023 року, тобто невдовзі після закінчення Синоду Єпископів УГКЦ. У ньому братимуть участь Блаженніший Святослав, а також два делегати, вибрані нашим Синодом. Це — владика Богдан Дзюрах і владика Теодор Мартинюк.

Владика Богдан Данило, єпископ Пармської єпархії Святого ЙосафатаВладика Мирон Мазур, єпископ Прудентопольської єпархії Непорочного ЗачаттяВладика Микола Бичок, єпископ Єпархії Святих апостолів Петра і Павла з осідком у м. Мельбурн (Австралія)Отець Василь Говера, Апостольський адміністратор у Казахстані

«Ми також під час наших дискусій на Синоді вирішили, що незмінно представлятимемо правду про війну в Україні та російську агресію. А також ділитимемося тим духовним багатством, яке є в нашій Церкві й інших Східних Католицьких Церквах, адже ми є однією із Східних Католицьких Церков. Ділитимемося нашою духовністю, молитвою, як і тими всіма напрацювання, які ми, як Церква, виробили, особливо в цей період, який позначений російською агресією», — розповів про майбутній Синод Католиицької Церкви архиєрей.

За його словами, передовсім ідеться про душпастирство зцілення ран війни. «Ми вважаємо, що це питання заторкує багато країн світу, адже наші вірні роз’їхалися по різних країнах світу. Тому наше завдання — допомога нашим вірним, які покинули Україну, їхній супровід, зокрема співпраця з римо-католицькими єпископами та священниками для того, щоби вони якнайкраще могли розуміти наших вірних і також їм допомагати», — мовив на завершення владика Теодор Мартинюк, один із делегатів на Синод Єпископів Католицької Церкви від УГКЦ.

Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ