Відбулися звітно-виборчі збори Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» США
У неділю, 21 травня, відбулися звітно-виборчі збори Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» США (ТСС А). Відповідно до статутів товариства, такі засідання відбуваються щоп’ять років із метою підбиття підсумків діяльності ТСС А й обрання дирекції та екзекутиви.
Голова товариства Ірина Іванкович представила детальний звіт за період від 2018 року. За її словами, більша частина його діяльності припала на пандемію коронавірусу та війну в Україні. Адаптуючись до нових викликів, товариство «Свята Софія» США вело активну діяльність у таких основних напрямах: науково-просвітницький, видавничий, виховний, благодійний, гуманітарний. Товариство тісно співпрацює з Осередком праці НТШ, Інститутом східно-європейських студій імені В’ячеслава Липинського, із Представництвом ТСС А в Україні, Українським освітньо-культурним центром, Союзом українок Америки, державними обласними структурами в Україні, «Живим ТБ», єпархіями й екзархатами УГКЦ, Лицарями Колумба, Лігою українців католиків, нашою Українською рідною школою, сестрами ЧСВВ, вищими навчальними закладами (Манор-коледж, Львівський національний університет, Тернопільський державний педагогічний унівреситет, Marshall University й ін). Товариство уділяє стипендії студентам вищих духовних семінарій і надає фінансову допомогу релігійним установам.
Товариство активізувало діяльність у громаді, спрямувало її на всі верстви української діаспори: від дітей до людей похилого віку.
За звітний період заходами американської «Святої Софії» було проведено 45 викладів на різні теми; презентації видань ТСС А в Україні, США й Італії; 9 конкурсів декламації для учнів нашої Української рідної школи й учениць Академії святого Василія Великого; 4 наукові симпозіуми та конференції; 3 тижневі табори для дітей Філадельфії й околиць і 26 англомовних християнських таборів в Україні; 2 тритижневі благодійні школи англійської мови в Заздрості (2018 і 2019), а також 2 у режимі онлайн на час пандемії; 2 тижневі майстер-класи з підготовки до ЗНО з англійської для курсантів Військово-морського ліцею імені віцеадмірала Василя Безкоровайного; реколекційно-методичні семінари для вчителів англійської мови на базі Музейно-меморіального комплексу «Рідна хата» імені патріарха Йосифа Сліпого в с. Заздрість; 3 екуменічні майстер-класи для християнських аніматорів Філадельфії; 4 телемости для учасників Школи англомовних християнських аніматорів (ШАХА) та молоді Саскатунської єпархії; благодійні курси для ветеранів АТО й військових капеланів; 9 благодійних майстер-класів на підтримку ЗСУ, 2 благодійні ярмарки, 7 розіграшів лотерейних призів. Із 2018 року товариство проводить благодійні курси англійської мови для вимушено переміщених осіб. До цієї ініціативи у 2022 році долучилися Український освітньо-культурний центр і Манор-коледж.
За звітний період товариство видало 20 обіжників Центру студій спадщини патріарха Йосифа Сліпого; 5 річних Бюлетнів ТСС А, які детально висвітлюють усі проєкти ТСС А та подають фінансовий звіт; україномовний переклад книги Мориса Веста «Черевики рибалки» (2019) й україномовну титровану версію однойменного фільму; україномовний переклад книги Карла Андрерсона і монсеньйора Едуардо Чавеса «Ґваделупська Богородиця — Матір цивілізації Любови» (2021); авторську Хресну дорогу на базі життєпису засновника ТСС А патріарха Йосифа Сліпого (1892–1984). Заходами ТСС А побачило світ монументальне видання багатомовного збірника «Заповіт» патріарха Йосифа з нагоди 130-річчя від дня його народження та комплекту листівок-мистецьких робіт професора Романа Василика (2023).
Від початку війни в Україні ТСС А надало гуманітарної, медичної і тактичної допомоги на суму понад 55 тисяч доларів (закупівля позашляховиків, квадрокоптерів, тепловізорів, пристроїв нічного бачення, бронежилетів, турнікетів, аптечок тощо) та грошової у розмірі 38 тисяч доларів.
Велику частину своєї діяльности ТСС А веде в Заздрості, де в Музейно-меморіальному комплексі (ММК) — навіть в умовах війни — відбуваються регулярні екскурсії та реколекції. Було встановлено іконостас у каплиці ММК, виконано розпис святилища, виготовлено нові лавки та тетрапод. На території комплексу встановлено хрест — першу стацію Хресної дороги, яка з’єднує Заздрість із Зарваницею. Виготовлено віз, що доповнив об’єкти історичної частини посілости. На власність ММК було передано оригінали мистецьких робіт професора Романа Василика. Проведено благоустрій посілости. У довоєнний період у комплексі працювала Школа шляхетних панянок, діяли курси польської мови, вже згадані програми з навчання англійської мови.
Ірина Іванкович висловила подяку всім членам товариства за підтримку «Святої Софії» США впродовж останніх п’яти років, членам Ради директорів — за навігування діяльності в нелегких політичних, соціальних і фінансових обставинах, Блаженнішому Святославові — за молитовний і батьківський провід товариства.
Під час зборів було обрано нову Раду директорів, яка виконуватиме свої обов’язки наступні п’ять років. До її складу ввійшли: о. Марко Семеген, о. Маріян Процик, Микола Рудницький, Олександра Головчак, Андрій Живачівський, Юрій Ісаїв, Володимир Базарко (скарбник), Оксана Кобулей (секретар), Альберт Кіпа (заступник голови). Головою обрано Ірину Іванкович.
Довідка: Релігійне товариство українців-католиків «Свята Софія» США заснував патріарх Йосиф Сліпий 21 квітня 1974 року з метою збереження його спадщини на поселеннях. Товариство, що є неприбутковою організацією, — власник Музейно-меморіального комплексу «Рідна хата» імені патріарха Йосифа Сліпого в с. Заздрість на Тернопільщині.
Пресслужба товариства «Свята Софія» США