В УГКЦ молитовно вшанували жертв Голодомору-геноциду
23 листопада відбулося вшанували жертв Голодомору-геноциду. Поминальні заходи проходили за участі духовенства і вірних Української Греко-Католицької Церкви по всьому світі.
Читайте також:
Глава УГКЦ очолив у Києві Панахиду за жертвами Голодомору-геноциду
Івано-Франківськ
У Меморіальному сквері Івано-Франківська відбулося пам’ятне віче. Із ним співслужили душпастирі Івано-Франківської архієпархії, а також священнослужителів ПЦУ й РКЦ.
За інформацією Департаменту інформації Івано-Франківської архиєпархії, участь у заході взяли мешканці міста, зокрема молодь, духовенство, військовослужбовці та представники влади.
Розпочалося віче загальнонаціональною хвилиною мовчання.
Відтак відбулася панахида за жертвами голодоморів в Україні.
Опісля всі присутні поклали лампадки й колоски пшениці до пам’ятної стели.
Харків
У Харкові біля пам’ятного хреста у Молодіжному парку було відслужено Панахиду за жертв Голодомору-геноциду в Україні. Очолили молитву владика Василій Тучапець, екзарх Харківський, та владика Ігор Ісіченко. У спільному молінні та поминальному заході взяли участь священники УГКЦ, а також громадські діячі, мешканці міста.
Звертаючись до присутніх, владика Ігор Ісіченко звернув увагу на «важливість історичної пам’яті, адже людство має робити усе можливе, аби подібні злочини не повторювались».
Як повідомляє пресслужба Харківського екзархату, Харківщина є одним із найбільш постраждалих від голодомору регіонів. Під час штучного голоду тут загинуло близько мільйона осіб.
Коломия
У Коломийській єпархії владика Петро Голіней, єпископ-помічник Коломийської єпархії УГКЦ у співслужінні з духовенством УГКЦ та ПЦУ помолилися поминальну молитву.
За повідомленням пресслужби Коломийської єпархії, на заході були представники міської влади, громадськість міста, інтелігенція та члени братерської організації «Лицарі Колумба».
Звертаючись зі словом до вірних, владика Петро Голіней зазначив, що «ми маємо пам’ятати уроки історії. Компроміс зі злом — це духовна і фізична смерть народу».
«Підтримуймо наше військо, допомагаймо, молімося за наших захисників і тримаймо рубіж. Ворог, який стоїть перед нами сьогодні, ще підступніший, ніж той, що приніс нам Голодомор. З молитвою в серці та вірою в перемогу тримаймося. Віра — це те, що ніколи не дозволить нам опустити рук», — закликав владика.
Відтак присутні поклали запалені свічки та квіти до пам’ятного знака жертвам Голодомору, вшановуючи їхню пам’ять у молитві й тиші.
Дрогобич
У меморіальному комплексі «Тюрмa на Стрийській» у Дрогобичі відбулася Панахида за жертвами Голодомору 1932–1933 років, яку очолив владика Григорій Комар, єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії, у співслужінні зі священниками єпархії.
За інформацією пресслужби Самбірсько-Дрогобицької єпархії, звертаючись до вірян, владика Григорій Комар наголосив, що «сучасна війна є прямим наслідком Голодомору, адже ця трагедія залишила глибокі рани в національній свідомості». Молитва завершилася спільним запаленням свічок пам’яті.
Мельбурн (Австралія)
Духовенство та вірні катедрального храму УГКЦ в Мельбурні також цього дня зібралися разом на молитву.
Поминальне богослужіння очолив владика Микола Бичок, єпарх Мельбурнський, у співслужінні з духовенством катедрального храму: о. Андрієм Микитюком, адміністратором, о. Мирославом Вонсом, сотрудником, та дияконом Василем Мотріченком. До богослужіння долучився також о. Богдан Возняк (УАПЦ).
Як повідомляє пресслужба Мельбурнської єпархії, після спільної молитви діти запалили символічні свічки пам’яті за всіх невинно замучених голодом українців.
Опісля в залі Патріарха Йосифа відбулася лекція на тему «Голод спожив усе. Ми продали все до останньої нитки». Її прочитала д-р Ірина Скубій.
На завершення владика Микола Бичок подякував усім присутнім за їхню участь та нагадав, що «зараз, як і понад 90 років тому, росія винищує український народ, і як важливо для нас пам’ятати й згадувати ці уроки минулого».
«Сьогодні ми зібралися, щоб пам’ятати… щоб ми, як нація, як ті, хто живе дуже далеко від України, пронесли цю пам’ять через усе своє життя. І не лише пронесли, а й зуміли передати ту пам’ять, яку зберігаємо у своєму серці, наступним поколінням. Адже пам’ять — це правда. Немає пам’яті — немає правди», — підсумував владика Микола Бичок.
Мюнхен (Німеччина)
23 листопада у катедральному храмі Покрову Пресвятої Богородиці м. Мюнхен молилися за жертв Голодоморів 1932–1933 років. Архиєрейську Божественну Літургію очолив преосвященний владика Богдан Дзюрах.
У своєму слові він нагадав вірним, що «Голодомор — це масове вбивство, якого світ не знав, а зараз знову ворог хоче довершити свою криваву справу, стерти з лиця землі українську державу і народ. І сьогодні ми зібралися для того, щоби прикликати Божу поміч, милосердя, силу і Божу ласку».
За інформацією пресслужби Апостольського екзархату для українців візантійського обряду в Німеччині та країнах Скандинавії, після Літургії духовенство з мирянами помолилися Панахиду і запалили свічки біля пам’ятника жертвам Голодоморів, який цьогоріч був встановлений на подвір’ї катедрального храму.
Перемишль (Польща)
У Перемишльсько-Варшавській архиєпархії, у соборі Святого Івана Хрестителя, відслужено Панахиду за жертв голодоморів в Україні, які пройшли в 1921–1923, 1932–1933 та 1946–1947 рр. Панахиду очолив митрополит Перемишльсько-Варшавський архиєпископ Євген Попович у співслужінні з владикою Петром Криком, римо-католицьким владикою Кшиштофом Худзьом, о. Богданом Степаном, парохом, о. Теодозієм Янківим, о. Микололою Костецьким, о. Іваном Тарапацьким, о. Христофором Блажеєвським, о. Романом Коцуровським, о. Дмитром Лавренюком, о. Мєчиславом Русіним, парохом римо-католицької катедри. Перед Панахидою молодь з Української школи представила програму про Голодомор в Україні.
У молитвах за жертв голодоморів в Україні взяли участь вірні та делегації урядів і суспільних огранізацій Перемишля.
Як повідомляє пресслужба Перемишльсько-Варшавської архиєпархії, після молитов духовенство та вірні процесійно вийшли на прицерковну площу до пам’ятника жертвам Голодомору. Під звуки дзвону усі запалили свічку на пам`ять про жертв Голодомору в Україні.
Владика Євген Попович зазначив: «Цей трагічний досвід з минулої та сучасної історії нашого народу хай стане джерелом натхнення та віри, що разом можемо раз і назавжди перемогти зло, якого уособленням є сучасна російська імперія, спадкоємиця білої та червоної росії».
Дублін (Ірландія)
В УГКЦ в Дубліні теж вшанували жертв Голодоморів.
Про це йдеться на фейсбук-сторінці УГКЦ в Дубліні.
По завершенні Святої Літургії до громади звернувся о. Василь Корніцький, душпастир для українців у Дубліні, та Повноважний посол України в Ірландії Лариса Герасько, а після всі присутні запалили свої свічки пам’яті, які поставили біля імпровізованого меморіалу памʼяті під супровід твору «Свіча», мелодії М. Скорика, яку виконала Оксана Куровець.
Опісля відбулася Панахида.
Нью-Йорк (США)
23 листопада українсько-американська громада зібралася у соборі Святого Патрика в Нью-Йорку, щоб молитовно вшанувати пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років.
Молитву, яку супроводжував співом хор «Думка» з Нью-Йорка, провели єпископи УГКЦ та Української православної церкви США. У заході взяли участь представники української діаспори, діти та молодь, українські захисники, що лікуються в США, Посол України при ООН Сергій Кислиця, дипломати та американські посадовці.
За інформацією пресслужби Філадельфійської архиєпархії, серед учасників була й свідок Голодомору Надія Северин.
Екуменічну молитву очолили: митрополит Борис Ґудзяк, архиєпископ Філадельфійський; єпископ Павло Хомницький, єпарх Стемфорда, єпископ Богдан Данило, єпархія Святого Йосафата в Пармі, єпископ Кеннет Новаковський, єпархія Святої родини в Лондоні, єпископ Степан Сус, куріальний єпископ УГКЦ та голова Пасторально-міграційного департаменту УГКЦ, митрополит Антоній Щерба, предстоятель УПЦ США, і архиєпископ Данієл Зелінський, голова консисторії УПЦ США.
У своїй промові митрополит Борис Ґудзяк пов’язав геноцид минулого з нинішніми випробуваннями України.
«Ми, люди різних конфесій, національностей та мов зібралися разом, щоб висловити нашу віру в Боже провидіння. Божа істина переможе. Ми дякуємо Богу за стійкість України, яка як Давид стоїть проти Голіафа. Ми зібралися на молитву, бо віримо в Божу любов та Його провидіння», — зазначив владика.
Чикаго (США)
У Чиказькій єпархії Святого Миколая в катедральному храмі відбулося заупокійне богослужіння, у якому взяли участь владика Венедикт Алексійчук, духовенство храму та вірні.
Про це повідомляють на сторінці парафії у фейсбук.
Після богослужіння владика Венедикт наголосив, що відзначення пам’яті жертв Голодомору не може обмежуватися лише богослужінням чи спогадом. Ця подія повинна спонукати нас до дій. Господь не бажає нам голоду і не потребує всіх нас на передовій. Як ми можемо бути солідарними з тими, хто нині сидить в окопах, у холоді? Святі є прикладом для нас, бо вони робили те, що могли.
Єпископ закликав запитати себе: що я можу зробити сьогодні для України, для моєї сім’ї та для мого ближнього? Від нас не залежить, як відбувається війна, але від нас залежить, що ми робимо для нашої Батьківщини. Кожен із нас покликаний робити те, що може, у своїх місцях життя, служіння та праці.
«Найбільше визнання для тих, хто загинув під час Голодомору, та найбільша допомога тим, хто воює нині — це робити добро та усвідомлювати, що можливість робити добро — дар від Бога», — підкреслив архиєрей.
Учні школи українознавства у Чикаго декламували вірші, у яких звучали роздуми про Голодомор і незнищенність української нації, що виборює свою свободу й незалежність протягом століть.
***
Я українець, у тім моя молитва,
У тім хресний хід моїх думок.
Крізь люті битви рішучішим стає за кроком крок.
Мене цькували голодом лихим,
Забувши рідну мову й Україну.
Ще досі чорний ворон б’є крилом,
Та українство знищити не сила!
Я в рідну землю вріс зерном,
Вона ж мене любов'ю освятила!
***
У нас в руках відродження.
Ми нащадки Стуса, совість Симоненка.
Микола Кочерга, президент Фундації Голодомору-геноциду (США), голова Експертно-наукової ради при Національному музеї Голодомору-геноциду, відомий меценат та громадський активіст, у своєму виступі закликав вивчати історію українського народу, зокрема події Голодомору, який визнано українським геноцидом в європейських країнах.
«Ми повинні використовувати саме цей термін, коли говоримо світу про геноцид, коли згадуємо події Голодомору», — наголосив Микола Кочерга.
Департамент інформації УГКЦ