У Римі представили нових пароха і віцепароха парафії Жировицької Божої Матері та мучеників Сергія і Вакха

9 серпня 2022, 13:58 191

6 серпня, у свято Преображення Господнього за Григоріанським календарем, владика Діонісій Ляхович, Апостольський екзарх в Італії, здійснив Чин введення в уряд нового пароха і віцепароха нещодавно утвореної персональної парафії Апостольського екзархату Жировицької Божої Матері та святих мучеників Сергія і Вакха при катедральному храмі в Римі.

Перед початком Божественної Літургії, яку звершив владика Діонісій, нотар екзархату о. Андрій Максимович зачитав декрети про заснування персональної парафії Апостольського екзархату Жировицької Божої Матері та святих мучеників Сергія і Вакха та призначення її парохом канцлера екзархату о. Петра Голінея, а віцепарохом — о. Любомира Костюка.

Відтак владика Діонісій здійснив Чин введення в уряд нового пароха і віцепароха й урочисто передав їм ключі від храму.

На Літургії Апостольському екзарху співслужили: о. Петро Голіней, о. Андрій Максимович, а також о. Василь Ілик, працівник секції латиністів Держсекретаріату Ватикану, та о. Єфрем Кончак, ЧСВВ, із римської обителі отців василіан.

У проповіді владика Діонісій роздумав над духовним і богословським значенням свята Преображення: «Ісус бере зі собою своїх учнів Івана, Якова та Петра і йде на гору помолитися. І коли Він молиться, то преображається. Преображення Ісуса відбувається у молитві. За своїм звичаєм, Ісус по цілоденній втомі шукає самітного місця, щоб зустрітися зі своїм Отцем, почути Його голос. Воля Отця не дається автоматично — Ісус ходить на самоту молитися, пізнавати і приймає рішення. У молитві Він чує, що є улюбленим Сином свого Отця, Його посланцем у цей світ, що задля спасіння людини прийняв усе людське, щоби страждати, померти і на третій день воскреснути».

За словами проповідника, завдяки молитві подібне преображення може й повинно мати місце в житті кожної людини, перемінюючи її і відкриваючи на волю Божу.

«Преображення Ісуса може відбутися з кожним християнином, коли він глибоко єднається з Ісусом, скидає свої самолюбні „сандалі“, і каже: „Ось я!“ — „Буду чинити Твою волю — не мою!“. Це преображення здійснюється, зокрема, у важких життєвих обставинах: у фізичних і духовних стражданнях, у недугах та в годині смерті, коли людина пізнає Божу волю щодо неї. Звичайно, у важких життєвих обставинах обличчя людини сумне, часто чути стогін та нарікання. Проте, коли християнин у цей час молиться і просить, щоб Господь його помилував, одночасно каже: „Хай буде не моя, а твоя воля, Отче“, тоді він відчує і зрозуміє, яка воля Божа щодо нього, його обличчя зміниться, його очі засвітяться, наче сонце, і мимохідь досвідчить особистого преображення!».

Архиєрей наголосив, що в цей день «преображення торкнулося також парафії Жировицької Божої Матері та святих мучеників Сергія і Вакха в Римі, яка переходить від юрисдикції Римського вікаріату під юрисдикцію екзархату». За його словами, це ознака синодальності — бажання крокувати разом як одна екзархальна родина. При цій нагоді єпископ подякував попереднім душпастирям парафії — о. Тарасу Остафіїву й о. Руслану Сідельнику за служіння.

Відтак додав: «Сьогодні на початку Божественної Літургії ми ввели в уряд нового пароха — всесвітлішого отця-доктора Петра Голінея, який народився 49 років тому в селі Добротів Івано-Франківської області та належний до Коломийської єпархії. Вісімнадцять років він виконував служіння віцепароха в парафії Різдва Богородиці в місті Делятині. Від 2014 року був деканом Яремчанського деканату, а також вчителем історії. Два роки поглиблював богословські студії у Варшаві у сфері духовної теології. У 2016 році почав студії Східних церковних наук у Папському східному інституті в Римі, закінчив їх захистом докторської дисертації на тему „Виховання священників у періоді підпілля (1946–1989)“. Проживав рік у Папській колегії святого Йосафата і три роки в Папській грецькій колегії у Римі. Був моїм секретарем, а від 3 грудня 2020 року є канцлером екзархату. Отже, здобув дуже багатий досвід».

«Віцепарохом, — продовжив владика Діонісій, — став отець Любомир Костюк, народжений 29 років тому у селі Поздимир біля Червонограда, що на Львівщині. Основні філософсько-богословські студії здобув в Івано-Франківській духовній семінарії. Від 2017 року навчається в університеті „Анджелікум“ на факультеті суспільних наук, здобув тут бакалаврат, а зараз завершує ліценціат у тій самій галузі. Вже три роки є священником».

Владика побажав парафії, щоб завдяки спільній молитві та ревній праці нових душпастирів світло преображення і воскресіння супроводжувало її життя та освітлювало важкі переживання у житті всіх вірних.

Наприкінці Божественної Літургії о. Петро Голіней подякував владиці Діонісію за довіру такого відповідального уряду. Він зазначив, що ця римська парафія впродовж багатьох десятиліть є важливим духовним центром для українців у Римі завдяки ревній душпастирській праці попередніх парохів і всіх тих, хто допомагав у духовній опіці українців.

Новий парох висловив сподівання, що Господь своєю благодаттю допоможе йому та о. Любомирові бути гідними послідовниками духовних провідників парафії, аби вона щораз більше розвивалася і в дусі спільного крокування завжди служила духовним потребам наших вірних у вічному Місті.

Після Літургії відбулося освячення першоплодів та окроплення свяченою водою.

за матеріалами відділу комунікації Апостольського екзархату в Італії