У Радомишлі УГКЦ повернулася у приміщення митрополичих палат

8 червня 2023, 22:24 1057

У червні 2023 року парафії Пресвятої Тройці УГКЦ надали можливість молитися в одному із приміщень митрополичих палат у Радомишлі, що на Житомирщині. На цих теренах у XVIII столітті розташовувався осідок митрополитів Української Греко-Католицької Церкви.

У Радомишлі УГКЦ повернулася у приміщення митрополичих палат
Приміщення консисторії у Радомишлі

Про це розповів о. Йосафат Мандро, священник із парафії Пресвятої Тройці УГКЦ у Радомишлі.

Передовсім, говорячи про історичну цінність приміщень митрополичих палат, о. Йосафат зазначив, що цей комплекс був побудований у XVIII столітті, коли митрополичий осідок греко-католицьких митрополитів перенесено з Києва в Радомишль. Весь комплекс складався з митрополичої резиденції, будівлі консисторії, семінарії на 100 студентів і Свято-Троїцького дерев’яного собору.

«З усіх цих будівель у більш-менш історичному вигляді збереглася лише будівля консисторії», — розповів о. Йосафат Мандро. Власне, саме вона була надана Церкві для оренди.

«У XIX столітті всі ці приміщення було забрано, Свято-Троїцький собор перебудовано на російський манер, проте ще внутрішнє оздоблення зберігалося, подібно як приміщення консисторії, де свого часу були і в’язниця, і військова частина, і школа. Якщо дивитися так ззовні, то риси козацького бароко не збережено, але всередині багато в яких моментах залишилися ознаки цього стилю», — зауважив священник.

Щодо процесу повернення приміщення, за словами о. Йосафата, він був досить складним. До 2021 року на території митрополичих палат діяла школа і можливості повернутися у це приміщення законним способом зовсім не було. Пізніше, коли приміщення віддали в оренду краєзнавчому музею, парафії також було дозволено там молитися, та навіть був намір організувати в музеї експозицію УГКЦ.

Проте з початком повномасштабної війни приміщення довелося звільнити, адже там розташовувалася рота військової охорони. І лише цього року вдалося домовитися, щоб частину приміщення все ж таки виділили Церкві.

«Уже у тристоронному порядку було вирішено, що нам дозволять там перебувати, за умови, що будемо користуватися окремим входом і відгородимося від решти території, — зазначив о. Йосафат. — З початку червня ми офіційно орендуємо це приміщення. Тож, будемо там молитися».

Для Церкви важливим моментом є саме зберегти будівлю як історичну спадщину УГКЦ періоду митрополії Київської, який був у Радомишлі, наголошує священник: «Важливо популяризувати нашу Церкву, роз’яснювати, пояснювати і доносити до людей, що Греко-Католицька Церква не є на цих теренах чужою».

«Тому ця подія важлива і як плацдарм, на основі якого можна було би організовувати екскурсії, конференції, відкриті уроки для школярів, де розповідати і пояснювати про цей період історії», — наголошує о. Йосафат Мандро.

Варто зазначити, що 4 червня 2023 року, на свято Зіслання Святого Духа, до парафії Пресвятої Тройці в Радомишлі завітав владика Андрій Хім’як, очоливши Архиєрейську Божественну Літургію з нагоди храмового свята. Громада одержала єпископське благословення владики Андрія для подальшої праці.