EN
У Північній і Південній Америках та країнах Західної Європи спільноти УГКЦ Чином умивання ніг відзначили Великий четвер

У Північній і Південній Америках та країнах Західної Європи спільноти УГКЦ Чином умивання ніг відзначили Великий четвер

30 березня 2024, 14:39 174

У Великий четвер католики всього світу згадують Тайну вечерю Ісуса Христа зі своїми учнями. Ми особливо роздумуємо над встановленням двох наріжних елементів нашої віри: Таїнства Пресвятої Євхаристії та Таїнства Священства.

Чин умивання ніг — важливий чин у християнській традиції, якого дотримуються у Великий (Чистий) четвер. Він нагадує про Тайну вечерю Ісуса Христа з учнями. Водночас це символ Христової любові та християнського заклику до смирення і служіння.

«Обмивши їм ноги, вбрався знову в одіж, сів до столу та й каже до них: „Чи знаєте, що я зробив вам? Ви звете мене: Учитель, Господь, і правильно мовите, бо я є. Тож коли вмив вам ноги я — Господь і Учитель, — то й ви повинні обмивати ноги один одному. Приклад дав я вам, щоб і ви так робили, як оце я вам учинив. Істинно, істинно говорю вам: Слуга не більший за пана свого, а посланий не більший за того, хто послав його. Знавши те, щасливі будете, коли так чинитимете“» (Йо. 13, 12–17).

Філадельфія. Храм Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії

Ми раді поділитися з вами деякими моментами з Вечірні з Літургією святого Василія Великого в катедральному соборі Непорочного Зачаття у Філадельфії, де митрополит Борис Ґудзяк, за давньою традицією, омив ноги духовенству Української католицької архиєпархії Філадельфії.

Парма. Храм Святого Йосафата

Вечірня з Божественною Літургією святого Василія Великого та Чином умивання ніг були відслужені в катедральному храмі Святого Йосафата у м. Парма (штат Огайо, США). Особливістю цього дня стало те, що Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав іменував о. Михайла Полоського й о. Степана Паліводу, священників єпархії Святого Йосафата з осідком у м. Парма (США), митрофорними протоієреями. Нагороди священникам вручив владика Богдан Данило, правлячий єпископ єпархії Святого Йосафата, під час Вечірні з Літургією Василія Великого та Чином умивання ніг у Великий четвер.

Нью-Йорк. Храм Святого Юрія

28 березня, у Страсний четвер, владика Павло Хомницький, ЧСВВ, урочисто очолив Вечірню з Літургією святого Василія у Свято-Юріївському українському католицькому храмі на Манхеттені. Під час Служби владика Павло провів Чин умивання ніг.

Повторюючи скромність нашого Господа Ісуса Христа, який омив ноги своїх учнів під час Останньої вечері, владика Хомницький виконав цей символічний акт. Коли проголошувалося Євангеліє, його преосвященство відклав символи свого єпископського служіння — омофор, панагію та саккос — і з рушником приступив до умивання ніг 12-х священників.

Цей чин — символ скромності та служіння, візуальна проповідь, яка підкреслює заклик служити Богові й людству з серцем співчуття та безкорисливості.

Чикаго. Храм Святого Миколая Чудотворця

Владика Венедикт Алексійчук, єпископ єпархії Святого Миколая Чудотворця з осідком у м. Чикаго (штат Іллінойс, США), подібно здійснив Чин умивання ніг для 12 священників своєї єпархії.

Вінніпег. Храм Пресвятої родини

Архиєпископ і митрополит Вінніпезький Лаврентій Гуцуляк відслужив Божественну Літургію святого Василія Великого у співслужінні із владикою Андрієм Рабієм, священниками та дияконами архиєпархії в українській католицькій парафії Пресвятої родини у м. Вінніпезі (Канада).

Великий четвер — це день, коли Господь встановив Таїнства Пресвятої Євхаристії та Священства. Він також продемонстрував свою любов до апостолів, омивши їм ноги, і заповідав, щоби вони робили так само.

Сердечна подяка духовенству, яке співслужило, усім, хто брав участь, а також сестрам служебницям і хору за спів на Божественній Літургії.

Саскатун. Храм Святого Юрія

Владика Михайло Смолінський, єпископ Саскатунської єпархії Української Католицької Церкви, здійснив Чин умивання ніг у катедральному храмі Святого Юрія Побідоносця не лише священникам, але й дияконові, преподобним сестрам і вірним парафіяльної спільноти.

Мюнхен. Храм Покрову Пресвятої Богородиці

«Сьогодні дякуємо Богові за Таїнства Євхаристії і Священства, які об’єднані в особі священника, який має дар приносити безкровну жертву тіла і крови», - такими словами розпочав своє слово до священників владика Богдан Дзюрах у Великий четвер, 28 березня 2024 року, у катедральному храмі Покрову Пресвятої Богородиці м. Мюнхен. Цього дня єпископ звершив Чин умивання ніг 12-м священникам Апостольського екзархату для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії.

Єпископ наголосив, що Церква живе, коли творить Євхаристію і коли має священників. «Наш екзархат живе, бо має добрих священників. Сьогодні я молився за вас і ваші родини. Молився за всіх єпископів, священників, дияконів, які вже служили у нашому екзархаті: живих і тих, хто вже у вічності. Молився також за тих, хто ще буде служити», — звернувся до душпастирів апостольський екзарх.

«Христос дає нам приклад служіння. Його служіння почалося дуже скромно в Назареті, коли він служив своїй родині та людям у їхніх щоденних потребах. А закінчилось його служіння на Голгофі — на хресті», — сказав проповідник, розважаючи над священничим служіння.

Відтак єпископ схарактеризував вектор священничого служіння і перепони, з якими зустрічається кожен Христовий учень. «Бог кличе нас до служіння, а не до панування. Дух світу вдирається також і до Церкви. Апостоли мусіли дочекатися сили з висоти, щоб могти втілити слово Христове у своєму житті», — мовив архиєрей.

На завершення слова до священників, владика Богдан навів за приклад служіння душпастирів, яке завдяки своїй ревності удостоїлися бути причисленими до лику блаженних. Єпископ розповів про блаженного Омеляна Ковча, покровителя священників УГКЦ, який мученицькою смертю засвідчив своє служіння і вірність Богові. Також архиєрей пригадав історію подвигу священничого служіння блаженного священномученика о. Петра Вергуна, який був першим апостольським візитатором для українців у Німеччині.

Париж. Храм Святого Володимира Великого

Богослужіння Великого четверга владика Гліб Лончина, апостольський адміністратор єпархії Святого Володимира Великого в Парижі для українців візантійського обряду у Франції, апостольський делегат у Швейцарії і країнах Бенілюксу, помолився у катедральному храмі Святого Володимира Великого у м. Парижі (Франція).

«Христос так постановив, щоб до кінця світу були люди, які здійснюють це освячення, це благословення, щоб перетворювали хліб і вино на Тіло і Кров Його до кінця часів. Адже, як говорив Христос, хто їсть моє Тіло і п’є мою Кров, той матиме вічне життя. У проповіді владика також привітав сьогоднішніх священнослужителів нашої єпархії та всіх священників світу, нагадавши їм, що це особливе таїнство, адже кожен священник має пам’ятати, стоячи перед престолом, що його словами відбувається це „страшне“ священнодійство не лише для перетворення хліба і вина, а для того, аби змінити нас усіх, щоб ми залишалися вірними Богові до кінця нашого життя», — наголосив у проповіді владика Гліб.

Лондон. Храм Пресвятої родини

Відбулися богослужіння Великого четверга й у Лондоні (Великобританія), у катедральному храмі Пресвятої родини. Богослужіння очолив владика Кеннет Новаківський, єпископ єпархії Пресвятої родини з осідком у м. Лондон (Великобританія), Апостольський візитатор для українців греко-католиків, які проживають в Ірландії та Північній Ірландії.

Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ

Інші статті