У крипті прокатедри Святої Софії вшанували пам’ять владики Івана Хоми

29 листопада 2023, 14:11 95

27 листопада вірні зібралися для спільної молитви, щоби вшанувати пам’ять усопшого єпископа УГКЦ. Панахиду очолив о. Дмитро Кудін, віцеректор прокатедри, у крипті патріаршого прокатерального собору Святої Софії у Римі, де 2006 року був похований титулярний єпископ Патари владика Іван Хома.

У крипті прокатедри Святої Софії вшанували пам’ять владики Івана Хоми

Про це повідомляє пресслужба Товариства «Свята Софія».

Після спільної молитви о. Дмитро наголосив на важливості вшанування пам’яті визначних українців, які відіграли важливу роль в історії УГКЦ: «Потрібно якомога довше зберігати та передавати наступним поколінням пам’ять про осіб, які служили нашій Церкві й народові. Бо пригадуючи відважних і сміливих постатей нашого непростого минулого, ми зможемо побудувати світле майбутнє».

Довідка

29 червня 1949 року владика Іван Хома отримав ієрейські свячення з рук архиєпископа Івана Бучка, апостольського візитатора українців-католиків у Західній Європі. Архипастир прийняв молодого священника на працю у свою канцелярію апостольського візитатора для українців. На цьому служінні, посаді другого секретаря та архівіста, Іван Хома перебував до 1963 року. А 1959-го отримав від папи Івана XXIII титул прелата.

Із виходом на волю патріарха Йосифа Сліпого, архиєпископ Іван Бучко скерував о. Івана на служіння біля нього. З патріархом ієрей Іван працював від 1963 року до смерті Йосифа Сліпого (1984) на посадах секретаря, канцлера та члена Львівського крилосу (від 1978 до 1992 року).

Патріарх Йосиф таємно висвятив о. Івана на єпископа разом з отцями Любомиром Гузаром та Степаном Чмілем. Аж 1996 року Папа Римський Іван Павло II визнав ці свячення та іменував владику Івана титулярним єпископом Патари.

Окрім священничого і єпископського служіння, єпископ Іван займався просвітницькою та освітньою діяльністю. З 1960 по 1997 року він був секретарем Українського богословського наукового товариства і головним редактором журналу «Богословія». З 1965 по 1999 року — професор історії Церкви в Українському католицькому університеті святого Климента в Римі, а з 1985 по 2001 року - ректор УКУ.

Згідно із заповітом Патріарха Йосифа Сліпого, 27 серпня 1992 року владика Іван перевіз домовину Патріарха з Рима до Львова. З цієї нагоди владика Іван вперше за такий довгий час отримав можливість повернутися на Батьківщину, зустрітися з дорогими серцю братами і сестрами, близькими родичами та друзями, прийти на могилу батька й матері.

У вічність владика Іван відійшов після довгої недуги 3 лютого 2006 року. Поховано його у крипті собору Святої Софії в Римі.

Підсумовуючи розповідь про єпископа Івана Хому, звернемо увагу, що його життя і діяльність припали на тяжкі часи як для нашої Церкви, так і народу. Лагідність та терпеливість допомогли архипастиреві гідно пронести такий нелегкий життєвий хрест.