«Тернопільсько-Зборівська митрополія є світильником, який освічує всі кінці України і світу», — Глава УГКЦ у Тернополі

22 грудня 2021, 12:24 21

Десять років тому ми стали свідками історичної події — проголошення Тернопільсько-Зборівської митрополії. У цей момент ми побачили запалення світильника непорочної Діви Марії тут, у вашому місті. Сьогодні дякуємо Господу Богу за те, що цей світильник впродовж десяти років світить і зігріває, збирає і повертає світло українському народові. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час урочистої Архиєрейської Божественної Літургії в архикатедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці в Тернополі з нагоди святкування десятиріччя створення Тернопільсько-Зборівської митрополії УГКЦ.

Із Главою УГКЦ на Архиєрейській Божественній Літургії співлужили 15 архиєреїв, серед яких Апостольський нунцій в Україні архиєпископ Вісвальдас Кульбокас, архиєпископ і митрополит Львівський Ігор Возьняк, архиєпископ і митрополит Івано-Франківський Володимир Війтишин, архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський Василь Семенюк та інші владики УГКЦ з України і з-за кордону.

У проповіді Блаженніший Святослав пояснив зміст свята Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці святою Анною і пов’язаного з ним євангельського уривка Лк. 8, 16–21 та розповів про цінність створення Тернопільсько-Зборівської митрополії.

Розважаючи над Божим словом, проповідник звернув увагу на символ вогню як один зі способів об’явлення Бога у Старому та Новому Завітах. За його словами, вогонь просвічує, зігріває, оживляє, очищає, а також відкриває нові перспективи.

«Сьогодні, говорячи про місію християн у світі, Христос говорить про світильник. У символі світильника ми бачимо розкриття Божого задуму про людину. Людина, як створена істота, мала бути носієм Божества, того Божого вогню, Божої сили, світла, Божого тепла. Повнота життя людини присутня у символі свічки, яка горить, віддаючи свою істоту, але освітлює і зігріває усе довкола. Господь Бог створив людину для того, щоб вона була духоносною і богоносною істотою, світильником у світі», — зазначив він.

«Загаслий світильник — це символ грішної людини, яка втратила Божого духа, Божий вогонь. Той погаслий світильник начебто чекає, щоб хтось його запалив, щоб хтось його наново наповнив Божим життям, а відтак поставив на свічнику. Лише тоді та людина, незалежно від того, яку місію чи професію вона в цьому світі виконує, може бути собою, відчути себе вповні людиною. А відтак звершити Божий задум, який Творець уклав у її серце», — додав Глава Церкви.

Відтак Блаженніший Святослав пригадав, що сьогодні Церква святкує гарне, глибоке свято — Непорочне Зачаття Богородиці святою Анною. Можливо, історія цієї безплідної пари, сказав він, певною мірою розкриває нам зміст Христових слів про світильник, світла якого очікують усі.

«Сьогодні Господь Бог запалює світильник свого вічного Божественного вогню. У постаті Діви Марії людство отримує світильник надії на те, що святе Боже життя людини є можливим, що той світильник, який колись згас у момент первородного гріха, той загаслий світильник людства, який упродовж усієї історії Старого Завіту чекав на момент свого запалення, отримує Боже світло у постаті Пречистої Діви Марії, — зазначив архиєрей і додав: — Щоразу, коли ми через особистий гріх втрачаємо те Боже світло, світильник Божої Матері продовжує горіти. Цього дня Господь запалює світильник у лоні святої Анни для того, щоб запалити своє світло у серці кожного з нас. Бо це християни в сучасному світі повинні нести Боже світло».

Отець і Глава наголосив, що сьогодні Церква святкує ще одне особливе духовне свято. «Десять років тому, за дивним Божим задумом, на цій подільській височині Господь Бог збудував собі світильник — Тернопільсько-Зборівську митрополію», — підкреслив він.

Ми сьогодні урочисто зійшлися сюди під покровом Пресвятої Богородиці, сказав Глава Церкви, щоб урочисто подякувати за те, що Божий вогонь, який бачив Мойсей у палаючому кущі, що зійшов на апостолів у день П’ятдесятниці, тут на наших очах горить і освічує. Таким вогнем, який сьогодні зігріває усіх, палає, за словами Блаженнішого Святослава, митрополит Василь Семенюк.

«Вогонь, який він зумів передати своїм учням, будучи ректором ще підпільної духовної семінарії; вогонь, який у ньому постійно підтримує і підживляє Зарваницька Пресвята Богородиця; вогонь, який допомагає сьогодні багатьом місіонерам поза межами митрополії, у різних куточках України і всього світу, проповідувати Боже Слово. Владика-митрополит знає на ім’я кожного свого священника, який вийшов з-під його крила, зігріває, надає йому ентузіазму, сили і благодаті», — сказав проповідник.

Тернопільсько-Зборівська митрополія об’єднує не лише Тернопільщину, а й Хмельниччину, долаючи тим самим старі кордони — Збруч, який колись роз’єднав тіло українського народу. До її складу, окрім Тернопільсько-Зборівської архиєпархії, входить також Бучацька і Кам’янець-Подільська єпархії.

Предстоятель подякував усім, хто підтримував розвиток цієї молодої структури УГКЦ, і побажав на завершення: «Нехай милосердний Господь Бог буде благословенний через життя і служіння цієї митрополії».