«Сьогодні Христос мені і тобі каже: Встань! Твою розслабленість Господь Бог хоче втамувати», — Блаженніший Святослав у другу неділю Великого посту

12 березня 2023, 19:23 1005

Як важливо нам сьогодні запитати себе: «Де є Бог під час війни в Україні?». На це запитання Боже слово відповідає: Він тут. Бог поруч, між нами. Господь присутній між тими, які вірять у Нього. Бог сьогодні крокує разом із нами бойовими полями України, госпіталями, домами для переселенців. Бог крокує з народом України і веде його до свободи. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час проповіді в Патріаршому соборі Воскресіння Христового у другу неділю Великого посту. Із Главою Церкви співслужив єпископ-помічник Київської архиєпархії владика Андрій Хім’як та священники собору.

Друга неділя Великого посту є своєрідною другою духовною зупинкою на шляху Великого посту, яку, за словами проповідника, Отці Церкви порівнювали з мандрівкою старозавітного Ізраїля з рабства до свободи через їхню подібну динаміку.

Глава Церкви нагадав, чим є Великий піст. «Шлях Великого посту — це подорож до визволення. Це — шлях до справжньої свободи синів Божих», — зазначив він.

Далі Предстоятель звернув увагу на сьогоднішнє Євангеліє, у якому є розповідь євангелиста Марка про проповідь Ісуса Христа в Капернаумі, зауваживши, що це — слово про велику спрагу народу. Позаяк зібралося дуже багато людей, які не змогли поміститися у домі, де проповідував Ісус.

Відтак архиєрей нагадав історію розслабленого, наголосивши, що Христос у цій історії промовляє конкретно до особи. Тим самим жива вода з Його уст виливається на конкретні життєві обставини розслабленого чоловіка — Він прощає йому гріхи і зцілює.

Проте чуємо, що законовчителі починають нарікати та випробовувати Бога, запитуючи: де він є?

«Підіймаючи цього розслабленого з ложа, Христос об’являє живого, присутнього між своїм народом Бога. Він є тим, про кого запитують і шукають законовчителі. Він є скелею, з якої витікає жива вода, зціляє, підіймає, оновлює, відпускає гріхи і каже: „Встань, візьми своє ложе і йди“», — зазначив Глава УГКЦ.

На переконання Блаженнішого Святослава, запитання, чи є Господь між нами, чи ні, є пошуком спраглої людини за живим Богом і водночас спокусою. Особливо актуальною під час воєнного лихоліття. Саме тому Отець і Глава УГКЦ закликає кожного найперше запитати себе: «Боже, що маємо робити? Де тут є Бог?». Відтак, за словами Патріарха, потрібно шукати Бога в тому місці, тій ситуації і тих людських стосунках, у яких на цей момент перебуває людина.

«Господь до нас сьогодні каже, до тебе і до мене: „Сину мій, доню моя, прощаються тобі твої гріхи. Тільки прийди, зачерпни живої води“», — наголосив проповідник.

«Його присутність між нами є силою і запорукою успіху мандрівки нашого великопосного подвигу і пасхального шляху України до перемоги», — переконаний Патріарх.

«Сьогодні мені і тобі каже Христос: „Ти змучений, ти змучена? Кажу тобі, встань!“. Бо твоя сила походить із Божественного джерела! Твою розслабленість Господь Бог хоче втамувати так, як тамує сьогодні спрагу людини за живим Богом», — запевнив Блаженніший Святослав.