
Проповідь Блаженнішого Святослава на Утрені страстей (читання 12-х Євангелій)
Преосвященні владики!
Всечесні отці!
Преподобні сестри!
Дорогі браття-семінаристи!
Дорогі в Христі брати і сестри!
Слава Ісусу Христу!
Переживаючи це особливе богослужіння, яке служать раз на рік, слухаючи читання дванадцятьох Євангелій, ми стали свідками Христових страстей. Ми чули слова Спасителя на Тайній вечері. Чули й бачили Його молитву в Гетсиманському саду. Бачили зраду і поцілунок Юди. Бачили арешт Христа, а відтак Його судилище, катування, знущання над Ним, Його вінчання терновим вінком. Бачили відречення від Нього з боку Його учня — того Петра, якого Він назвав Скелею, на якого хотів покластися. Бачили Його розп’яття. Чули Його молитву за тих, хто Його розпинав. Чули Його слово «звершилося». Бачили Його поховання. Чули і про ганебні печаті, і про ту римську сторожу, яка зараз стоїть біля Його гробу.
Як можна одним словом описати всі ці події, висловити все те, що ми щойно пережили? Дивно, але таке слово існує. Сам Христос визначить все те, що ми сьогодні пережили, словом «дорога». Тому часто Його страсті в народі називають Хресною дорогою. Ми наче відчували, що постійно хтось кудись рухається. Усі були в дорозі.
Цікаво, що ранні християни — вони самі і їхні переслідувачі — називали дорогою свою віру і навіть своє терпіння. Той Савло, який потім стане Павлом, рухався до Дамаска для того, щоб ловити Христових учнів — тих, «хто є на тій дорозі» (пор. Ді. 9, 2). Для окреслення віровизнання цих жінок і чоловіків тут вжито саме слово «дорога»!
Однак ця дорога у страстях тільки починається. Ті, що нею йдуть за Христом, здійснюють пасхальну ходу через страждання і смерть у воскресіння і життя вічне.
Коли благорозумний розбійник просить: «Пом’яни мене, Господи, коли прийдеш у Царстві Твоїм», Христос каже: «Нині будеш зі Мною в раю» — і навіть зі смерті разом із тим злодієм входить назад у рай, перетворюючи Хрест на Дерево життя. Цей Господній вхід назад у славу Отця ми чули як момент, коли у храмі розірвалася завіса. Земля затряслася, скелі порозпадалися, гроби відкрилися і багато праведних померлих воскресло.
Христос прямує до воскресіння. Можна сказати, що ця Хресна дорога є Пасхою («песах» означає «перехід»). Він іде. Він грядущий. Він супроводжує в дорозі кожну людину, веде її назад до дому Небесного Отця. Тому на початку цього богослужіння, у першому Євангелії, ми чули, що Христос каже до своїх учнів: «Іду до Отця, Я прийшов у цей світ, а тепер вертаюся назад» (пор. Ів. 16, 10), і до Отця: «… Прослав Мене, Отче, у себе — славою тією, що її Я мав у Тебе перед тим, як постав світ!» (Ів. 17, 5).
Христос своєю Хресною дорогою проходить крізь страждання, хресні дороги кожної людини. Можна сказати, що Він сьогодні ввібрав у себе терпіння всіх людей — від першої людини, яка жила на цій землі, до останньої. Він випив чашу страждань усього людства і веде нас у воскресіння.
Створюється враження, що, слухаючи Боже слово про страсті Христові, ми, українці, маємо по вінця переповнену чашу страждань. Минулого тижня ми всі перебували в жалобі за невинно убієнними у Кривому Розі, половина з яких були діти. А цей Страсний тиждень розпочався в Україні із трагедії у Сумах. Вже відомо про понад тридцять жертв. Чаша страждань нашого народу переповнена по вінця… Деколи маємо відчуття, що в нашому терпінні ми впираюся у глухий кут. Питаємо: куди, коли, скільки ще? …
Але нині Христос перетворює наше страждання на дорогу, на Пасху. Він проходить через наші міста і села, через терпіння Сум, Запоріжжя, Одеси, цієї ночі Дніпра. Він проходить свою Хресну дорогу через особисті страждання кожного з нас.
Ісусе, веди нас із собою в життя! Ми віримо, що страждання і смерть — це не останнє слово, не кінець, а початок, дорога, наша особиста Пасха! Ісусе, виведи нас із наших сліз, страждання, смутку, розпачі Твоєю Хресною дорогою у радість, про яку Ти сьогодні говорив своїм учням. Заведи нас нашим хресним шляхом разом із собою до Твоєї небесної радості воскресіння.
Ми сьогодні співаємо: покланяємося страстям Твоїм, Христе, появи нам Твоє славне на третій день Воскресіння! Амінь.
Слава Ісусу Христу!
† СВЯТОСЛАВ