«Найбільше служить»: Блаженніший Святослав про УГКЦ на Одещині і Миколаївщині

28 жовтня 2022, 11:30 794

У новому випуску програми «Відкрита Церква» на «Живому телебаченні», присвяченому темі стійкості, відповідального споживання енергоресурсів і служіння Церкви в час війни, Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав розповів про свій нещодавній душпастирський візит на Одещину та Миколаївщину і служіння нашої Церкви на цих теренах.

«Найбільше служить»: Блаженніший Святослав про УГКЦ на Одещині і Миколаївщині

Блаженніший Святослав зазначив, що для нього такі візити є насамперед духовною подією, своєрідним паломництвом, яке допомагає побачити живого Бога, який присутній серед своїх людей. «Бо саме там, де найтяжче, де людина страждає, де ллється людська кров, — додав він, — можна найбільше відчути, пережити Божу присутність. Бог є з тими, кому найважче… Де рани України  — там рани нашого Спасителя».

Бути у прифронтових зонах, де щодня помирають люди, — це обов’язок душпастиря і великий привілей, вважає Предстотель.

Розповідаючи про служіння Української Греко-Католицької Церкви на Одещині, Блаженніший Святослав зауважив, що Церква там завжди відчувала брак приміщень, а в Одесі є найменший в УГКЦ катедральний храм: «Наша катедра в Одесі подібна до гірчичного зернятка, яке є найменшим з усіх, але має в собі велику життєву силу. А коли виростає, то стає могутнім деревом і, за словами Христа, птиці небесні злітаються, щоб спочивати в його кроні. Щось подібне відбувається в Одесі».

Невеличка спільнота греко-католиків Одеси, підкреслив Глава УГКЦ, є на першому місці серед усіх Церков Одещини в гуманітарному служінні потребуючим людям. «За нашими структурами ми не є найбільшою спільнотою, але ми найбільше служимо. І мені було приємно, що і міська влада, і обласна військо-цивільна адміністрація це бачать, підтримують і за це дякують», — зазначив Блаженніший Святослав.

Читайте більше про душпастирський візит Глави УГКЦ на Одещину і Миколаївщину

Розповідаючи про відвідини Миколаєва, Предстоятель зауважив, що це дуже зранене і зруйноване місто, з якого виїхала майже половина мешканців. «Жителі Миколаєва дуже зранені. Ми з людьми молилися молитву зцілення ран. Коли люди просили уділити благословення, я відчував, як вони здригалися під моїми руками. Це особливе відчуття людини, яка глибоко зранена війною. Тому можливість торкнутися ран цих людей було для мене глибоким особистим досвідом і пережиттям», — поділився Блаженніший Святослав.

Він також розповів про зустріч з головою Миколаївської ОВА Віталієм Кімом. «Ми запитували: що потрібно Миколаєву, чим ми можемо допомогти? Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім попросив: „Розбудовуйте вашу Церкву, поширюйте мережу вашої присутності“. Щиро кажу, жодний міський голова, жодний очільник області з подібним проханням до нас не звертався. Віталій Кім запевнив, що Миколаївщина потребує присутності Церкви, бо вона допомагає людині не стати черствою до людського болю під час війни, — розповів Блаженніший Святослав і додав: — Я бачив у ньому особу, яка розуміє, що Церква — це не просто соціальна служба, а спільнота, що носить у собі Бога, якого сьогодні потребує Миколаївщина».

Предстоятель звернув увагу на актуальні гуманітарні і соціальні виклики, які стоять перед Миколаївщиною. Зокрема, найбільшою проблемою є доступ до питної води, позаяк ворог зруйнував критичну інфраструктуру, що подає питну воду. «Спраглого напоїти — головне діло милосердя для тіла ближнього. Таким чином у співпраці з „Карітас-Миколаїв“ і владою хочемо підтримати мужніх людей, створити доступ до фільтрів, які перетворюють технічну воду на джерела питної води», — розповів Отець і Глава УГКЦ.

«У Миколаєві дуже відчувається Божа присутність, яка надає людям мужність і силу стояти далі. Треба мати мужність і відвагу, щоб там перебувати фізично, а щоб залишитися жити —  треба бути мужньою особою», — переконаний Блаженніший Святослав.